XII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników czas zacząć!

XII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników czas zacząć!

16 stycznia 2023 r ruszyły zapisy do XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Finały odbędą się podczas Poznań Motor Show w dniach 30 marca – 2 kwietnia 2023 r.

 

Rozpoczynają się XII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników, a ich każda kolejna edycja zaskakuje rozmachem i nowościami, które czekają na uczestników. Tak będzie i tym razem. 16 stycznia wystartowały zapisy, a do udziału w Mistrzostwach mogą zgłaszać się dwuosobowe zespoły uczniowskie ze średnich szkół samochodowych oraz mechanicy zawodowi.

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń zarówno uczniów samochodowych szkół średnich, jak i zawodowych mechaników. Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to edukacja u najlepszych – ekspertów, naszych Partnerów. To także możliwość wymiany doświadczeń i sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce. Stawiamy na edukację, ale nie zabraknie też dobrej energii. Serdecznie zapraszamy do zapisów.

Prezes V8 Team, współorganizator Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników - Adrian Dekowski

Większe zaangażowanie partnerów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

Edukacja młodych mechaników, wsparcie polskich szkół, nowoczesne kształcenie dostosowane do potrzeb rynku pracy – to wspólne cele ORLEN OIL i organizatorów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Kolejna edycja nie mogłaby się więc odbyć bez wsparcia PLATINUM ORLEN OIL – dotychczasowego partnera strategicznego Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Marka PLATINUM ORLEN OIL zaangażowała się w organizację Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników na kolejne trzy lata.

Edukacja, akcje specjalne, spotkania z Ambasadorami marki PLATINUM ORLEN OIL – to wszystko zyskują uczestnicy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników dzięki naszej współpracy. To także szkolenia w szkołach, spotkania z ekspertami i konkurencje praktyczne podczas finałów w Poznaniu. Dlatego ogromnie cieszy nas stała współpraca z naszym strategicznym partnerem.

- Adrian Dekowski

 

PLATINUM ORLEN OIL rozpoczyna nowy rozdział we współpracy z Ogólnopolskimi Mistrzostwami Mechaników. Dzięki trzyletniej umowie partnerstwa wsparcie Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników ze strony marki PLATINUM ORLEN OIL obejmie szerszy zakres działań niż do tej pory. Organizatorzy Mistrzostw na razie nie chcą zdradzać wszystkich szczegółów.

 

Młodych i zawodowych mechaników będą zagrzewać do walki Ambasadorowie marki PLATINUM ORLEN OIL: Robert Kubica, Kuba Przygoński, Bartosz Zmarzlik i Miko Marczyk, a także Główny Ambasador i współtwórca Akademii Młodego Mechanika Grzegorz Duda, wielokrotny mistrz w rajdach oraz gospodarz programów „Garaż Dudy” i „101 napraw” w TVN Turbo.

 

PLATINUM ORLEN OIL to także akcja PLATINUM Card. Podczas ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników zespół uczniowski, który w kategorii Młody Mechanik osiągnął najlepszy wynik w testach wiedzy o środkach smarowych oraz płynach eksploatacyjnych, uzyskał tzw. „zieloną kartę” – możliwość udziału w finałach bez względu na liczbę punktów osiągniętą podczas eliminacji do Mistrzostw.

 

Na dłuższą, trzyletnią współpracę, zdecydowali się także inni, wieloletni partnerzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, m.in. FILTRON, VARTA, Yamaha, Grupa DBK, Texa, EVB, Overcome, Auto-Test, ZF Aftermarket z markami (TRW, Sachs, Lemförder) oraz Integra.

 

Należąca do firmy Clarios marka VARTA od lat przykłada wielką wagę do edukacji mechaników. W ofercie posiada produkty, które wykorzystywane są we wszystkich kategoriach Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

 

Także ZF Aftermarket z jeszcze większym rozmachem angażuje się w Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników. Dzięki bogatemu portfolio produktów firma gwarantuje edukację i ekspercką wiedzę wszystkim uczestnikom XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

 

Od tego roku Yamaha zacieśnia współpracę z organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Materiały edukacyjne japońskiego producenta skuterów i motocykli będą dostępne w Akademii Młodego Mechanika, a konkurencje rozgrywane w czasie finałów Mistrzostw to test sprawdzający nabytą wiedzę w praktyce.

 

Grupa Topex wraz z marką NEO Tools jest obecna na Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników niemal od pierwszej edycji. Wszystkie zadania finałowe partnerów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników w 2022 r. zostały przeprowadzone z wykorzystaniem narzędzi NEO Tools.

 

Do grona partnerów kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych dołączył włocławski ANWIL, spółka z Grupy ORLEN, liczący się w regionie Europy Środkowo-Wschodniej producent nawozów azotowych.

 

Partnerem merytorycznym XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników jest Autos – dystrybutor części zamiennych do pojazdów ciężarowych. Eksperci Autos chcą pokazać młodym mechanikom, że ich wiedza techniczna jest bardzo istotnym atutem w innych obszarach motoryzacji, gdzie także mają możliwości rozwoju – m.in. w oddziałach dystrybutorów.

 

W ramach kategorii Elektromobilni organizatorzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników rozpoczynają jako pierwsi budowanie świadomości wodorowej u podstaw wśród 1260 szkół zawodowych i technicznych w całej Polsce – będzie to nowa ścieżka rozwoju. Nowością jest wprowadzenie nowej kwalifikacji rynkowej – mechanik pojazdów elektrycznych i hybrydowych i włączenie jej przez minister klimatu i środowiska do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Pierwsze uprawnienia w tym zakresie chętni uczestnicy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników uzyskają jeszcze w tym roku.

Powrót kategorii Młody Lakiernik

XII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników odbędą się w siedmiu kategoriach:

 

Młody Mechanik
• Mechanik Zawodowy
• Elektromobilni
• Młody Mechanik Maszyn Rolniczych
• Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych
Młody Mechanik Motocyklowy – ta kategoria pojawiła się w 2022 r. po raz pierwszy
Młody Lakiernik

 

Od 2023 roku kategoria Młody Lakiernik powraca po krótkiej przerwie jako jedna z kategorii Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, a wraz z nią pojawia się nowy partner – Axalta Coating Systems i jej marka Standox.

Doradca serwisowy i aktywne przyjęcie do serwisu

Aktywne przyjęcie do serwisu to motyw przewodni XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Kwestia przestrzegania określonych procedur w tym zakresie będzie obecna niemal w każdej konkurencji praktycznej rozgrywanej podczas finałów. Celem organizatorów i partnerów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników jest wypracowanie, zwłaszcza u młodych mechaników, określonych nawyków, które są wyznacznikiem profesjonalnego przyjęcia pojazdu do warsztatu, a w przyszłości wprowadzenie na rynek nowego zawodu – doradcy serwisowego. Organizatorzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników nie wykluczają również drogi do nowej kategorii „młody rzeczoznawca”. Elementy te będą miały wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, zaopiekowanie się klientem i rentowność warsztatu samochodowego.

Podstawowa diagnostyka układu hamulcowego, oględziny opon, stanu wycieraczek czy poziomu oleju powinno być standardem, a kierowca powinien otrzymać od mechanika listę podstawowych usterek, które należy usunąć, czy sugestię o potrzebie wymiany wycieraczek. To doskonały sposób na wypracowanie lojalności klienta i zwiększenie przychodów warsztatu.

- Grzegorz Duda

 

W zakresie aktywnego przyjęcia do warsztatu niezbędne urządzenia dostarczy na Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników nowy partner wydarzenia – P.H.U. Szczepan z marką Redats.

Podczas Poznań Motor Show wybudujemy przestrzenie imitujące warsztat, gdzie zweryfikujemy umiejętności młodych ludzi w zakresie aktywnego przyjęcia do serwisu, doradcy serwisowego, diagnostyki oraz zaproponowania napraw. Kadra, która wyjdzie spod naszych rąk będzie nieocenionym narybkiem na rynku.

Dyrektor ds. Edukacji w V8 Team - Przemysław Müller

Akcje specjalne

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to także akcje specjalne, dzięki którym uczestnicy przygotowują się do udziału w eliminacjach i finałach korzystając z materiałów edukacyjnych partnerów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników dostępnych online za pośrednictwem Akademii Młodego Mechanika. Akcje specjalne to także szansa na uzyskanie tzw. „zielonej kraty” – możliwości uczestnictwa w finałach Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników bez względu na wynik eliminacji.

 

Oprócz akcji PLATINUM CARD marki PLATINUM ORLEN OIL podczas tegorocznej edycji Mistrzostw ponownie odbędzie się „Akcja Filtracja” marki FILTRON. „Akcja Filtracja” to edukacja w zakresie procesów filtracji samochodowej, produktów i ich właściwości, odpowiedniego doboru filtra do danego modelu samochodu, ale nie tylko. Marka FILTRON kładzie także szczególny nacisk na aspekty związane z obsługą klienta czy wpływu filtracji na zdrowie pasażerów.

 

Akcje specjalne przygotowują także pozostali partnerzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników – „Naładuj się Wiedzą” z Vartą, „Moje NEO Tools czy „Zielona Karta John Deere„, a także ANWILNawozimy z klasą. Zapraszamy także pozostałych partnerów do współpracy w ramach edukacji rynkowej.

 

W ramach kontynuacji współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych oraz wspólnych działań w projekcie „Odznaka+”, uczestnicy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników otrzymają mikropoświadczenia swoich umiejętności w systemie „Odznaka+”.

 

Warsztaty Akademii Młodego Mechanika” – to z kolei akcja specjalna dla nauczycieli, bez których zaangażowania nie byłoby Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Na nauczycieli i dyrektorów szkół, którzy zgłoszą się do akcji i najciekawiej opiszą działania, jakie podejmują, by przygotować uczniów do udziału, czeka nagroda specjalna – bilety wstępu na targi Poznań Motor Show a także spotkanie z Ambasadorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, szkolenia oraz wyposażenie szkolnego warsztatu.

 

Dodatkowo za udział w akcjach specjalnych partnerów nagrodą będzie bilet wstępu na Poznań Motor Show do strefy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

Haromonogram XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

Zapisy – 16 stycznia 2023 r. – 10 marca 2023 r., godz. 11:59.

Półfinały online – 10 marca 2023 r., godzina 12:00 – Targi Edukacyjne w Poznaniu

Finały – 30 marca – 2 kwietnia 2023 r. – Poznań Motor Show

 

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw MechanikówV8 Team, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Fundacja Akademia Młodego Mechanika, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej.

 

Szczególnie cenne, świadczące o randze Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są patronaty honorowe: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wiceprezesa Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego z Prezesem Jakubem Farysiem, Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, Związku Dealerów Samochodów, Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz szeregu instytucji rządowych i branżowych.

 

Patronem medialno-edukacyjnym jest Librus.

 

Organizatorzy Mistrzostw dziękują również za wsparcie mediów aftermarketowych, branżowych i regionalnych, które są dla nich szczególnie ważne.

 

Szczegółowe oraz bieżące informacje dotyczące Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników można znaleźć na stronie https://mistrzostwamechanikow.pl/ oraz na https://www.facebook.com/MistrzostwaMechanikow.

 

Zapisy do Mistrzostw odbywają się poprzez Akademię Młodego Mechanika: https://akademiamlodegomechanika.pl.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).