Od sezonu 2026 Audi będzie startować w wyścigach Formuły 1

Od sezonu 2026 Audi będzie startować w wyścigach Formuły 1

person Joanna Piszcz 3/12/2022

Audi rozbudowuje Centrum Kompetencji Sportów Motorowych w Neuburgu nad Dunajem w Niemczech.z myślą o startach w serii wyścigów Formuła.

 

Audi, na potrzeby zaangażowania marki w serię wyścigów Formuła 1, rozbudowuje Centrum Kompetencji Sportów Motorowych na terenie zakładów w Neuburgu nad Dunajem w Niemczech. W nowym budynku o powierzchni około 3000 metrów kwadratowych zainstalowane zostaną przede wszystkim nowe stanowiska testowe do prac rozwojowych nad jednostkami napędowymi. Prace budowlane rozpoczęły się w tym tygodniu, a począwszy od sezonu 2026 Audi będzie startować w wyścigach Formuły 1 – topowej klasie sportów motorowych. Bolid Audi napędzany będzie jednostką produkowaną właśnie w Neuburgu.

 

Centrum Kompetencji Sportów Motorowych w Neuburgu zostało uruchomione latem 2014 roku i jest uważane za jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu. Z tego miejsca koordynowane są wszystkie fabryczne operacje wyścigowe, a także tzw. wyścigi klienckie. W Centrum w Neuburgu powstało zbudowane specjalnie z myślą o Rajdzie Dakar futurystyczne Audi RS Q e-tron z innowacyjnym układem napędowym, a także różne wersje hybrydowego samochodu wyścigowego Audi R18 e-tron quattro, Audi RS 5 DTM i w pełni elektryczny bolid wyścigowy Formuły E.

Zespół napędowy dla nowego projektu Audi: startów w Formule 1

W tej chwili w Neuburgu opracowywany jest zespół napędowy dla nowego projektu Audi: startów w Formule 1. Zespół ten składa się z systemu odzyskiwania energii, silnika elektrycznego, akumulatora, wysokowydajnego silnika spalinowego i skrzyni biegów. Około 50% mocy układu stanowić będzie energia elektryczna. Audi, wraz ze swoim strategicznym partnerem firmą Sauber, w Formule 1 po raz pierwszy jako zespół fabryczny wystartuje w sezonie 2026.

Centrum Kompetencji Sportów Motorowych to idealna baza dla naszego projektu Formuła 1. Od początku zaprojektowane tak, by sprostać najbardziej wymagającym projektom z dziedziny sportów motorowych. Taka dalekowzroczność się nam opłaciła. Dzięki istniejącym obiektom mogliśmy od razu przystąpić do realizacji projektów związanych z Formułą 1. Rozbudowa w dłuższej perspektywie stworzy niezbędną infrastrukturę dla rozwoju naszej jednostki napędowej F1. Dzięki nowemu budynkowi i instalacji w nim najnowocześniejszych stanowisk testowych, dajemy naszemu zespołowi rozwojowemu najlepsze możliwe warunki do odniesienia sukcesu w najwyższej klasie sportów motorowych. Oliver Hoffmann członek zarządu AUDI AG ds. rozwoju technicznego

Stanowiska testowe zespołu napędowego i silników

Nowy budynek, nazwany F7.2, powstanie na południowo-zachodnim krańcu istniejącego kompleksu fabrycznego, na dotychczas niewykorzystanym terenie i będzie połączony z budynkiem F7 krytą kładką transportową. Oprócz stanowisk testowych zespołu napędowego i silników, na łącznej powierzchni 3000 metrów kwadratowych znajdą się pomieszczenia techniczne, warsztat mechaniczny oraz miejsca pracy dla około 60 pracowników. Zakończenie rozbudowy planowane jest na pierwszy kwartał 2024 roku. Część nowego budynku ma zostać oddana do użytku już w marcu przyszłego roku.

 

Zaopatrzenie w energię elektryczną i cieplną jest już w Neuburgu neutralne pod względem emisji CO₂. Zakład jest zaopatrywany w ciepło powstające z odpadów przemysłowych i w zieloną energię elektryczną z elektrowni wodnych. FIA (Fédération Internationale de l’Automobile) przyznała obiektowi trzygwiazdkową pieczęć środowiskową – najwyższe wyróżnienie za ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. Celem Audi jest w perspektywie średnioterminowej w pełni samodzielne i regeneracyjne wytwarzanie energii dla projektu Formuły 1 w zakładzie w Neuburgu.

 

W Neuburgu rozbudowywana jest nie tylko infrastruktura. Systematycznie rozwija się również zespół pracowników. Obecnie do projektu Formuły 1 zatrudniono tam około 220 osób. Docelowo, do połowy 2023 roku, będzie ich ponad 300.

Opracowanie tu na miejscu, w Niemczech, jednostki napędowej dla najbardziej wymagającej na świecie serii wyścigowej, to wielkie wyzwanie. W naszym zakładzie w Neuburgu nad Dunajem mamy już w tym celu świetny zespół, który cały czas się powiększa. Adam Baker dyrektor zarządzający Audi Formula Racing GmbH, spółki założonej specjalnie na potrzeby projektu

Źródło: Audi

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).