Denso chce lepszego recyklingu pojazdów | MOTOFAKTOR

Denso chce lepszego recyklingu pojazdów

Firma Denso dołączyła do projektu mającego na celu stworzenie zautomatyzowanego, zaawansowanego procesu recyklingu pojazdów wycofanych z użytku.

Denso oraz inne firmy zostały wybrane do wspólnego projektu, który ma na celu usprawnienie procesu recyklingu pojazdów poprzez integrację japońskiego przemysłu, rządu i środowisk akademickich. Projekt Ministerstwa Środowiska Japonii nosi nazwę „Demonstracja zintegrowanego procesu produkcji i recyklingu w cyklu poziomym” i skupia się na zautomatyzowanym, zaawansowanym demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Rozpoczął się na początku marca i planowane zakończenie ma miejsce na koniec stycznia 2025 r.

Uczestnikami projektu, oprócz Denso, są REVER CORPORATION, DIC Corporation, UACJ Corporation, Kaneshiro Sangyou, KYUSHU METAL INDUSTRY CO., LTD., SUMITOMO CHEMICAL COMPANY, Daido Steel Co., Ltd., Toray Industries, Inc., Toyoda Gosei Co., Ltd., TOYOTA BOSHOKU CORPORATION, Nomura Research Institute, Ltd., Furukawa Electric Co., Ltd., MATEC Inc., Mitsui Chemicals, Inc., Uniwersytet Waseda i inne.

W ostatnich latach przemysł motoryzacyjny dąży do przejścia na model gospodarki o obiegu zamkniętym, zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. W tym celu konieczne jest znaczne zwiększenie wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu produktów, co pomoże zmniejszyć zapotrzebowanie na świeżo pozyskiwane zasoby naturalne.

Globalne procesy recyklingu, zwłaszcza dotyczące złomowania pojazdów, mają problemy z zapewnieniem wysokiej jakości materiałów z recyklingu oraz brakiem standardów branżowych. Aby sprostać temu wyzwaniu, konieczne jest przejście na nowe metody przetwarzania pojazdów oraz współpraca różnych podmiotów w opracowaniu zautomatyzowanego procesu demontażu. W projekcie uczestniczą przedsiębiorstwa zajmujące się demontażem i złomowaniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, dostawcy systemów do demontażu, producenci materiałów, producenci części samochodowych oraz instytucje badawcze. Wszystkie podmioty współpracują w celu opracowania i zademonstrowania nowej metody przetwarzania pojazdów wycofanych z eksploatacji w oparciu o zautomatyzowany, zaawansowany proces demontażu.

Dzięki przywołanej demonstracji ma być możliwe zidentyfikowanie wyzwań związanych z implementacją tej zintegrowanej platformy, łączącej przemysł produkcyjny i recyklingowy. Projekt obejmie w szczególności demonstrację technologii zautomatyzowanego, zaawansowanego procesu demontażu, procesów zapewniających wysoką czystość i ponowne pozyskiwanie różnych materiałów, a także prototypowanie i ocenę części wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu. Dodatkowo ma zostać zbadany wpływ całego procesu na emisję dwutlenku węgla w porównaniu z obecnymi metodami.

Projekt ma również na celu rozpowszechnienie stosowania materiałów pochodzących z recyklingu przy produkcji części samochodowych oraz urzeczywistnienie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym.

Źródło: Denso

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).