AAA AUTO: Jest więcej ofert aut używanych | MOTOFAKTOR

AAA AUTO: Jest więcej ofert aut używanych

person Redakcja 5/09/2023

Barometr AAA AUTO wykazał w sierpniu duży wzrost ofert aut na rynku wtórnym. Sama mediana ceny była najwyższa w tym roku.

 

Kupujący samochody używane mieli w sierpniu dużo większy wybór niż przed miesiącem, ponieważ liczba ofert sprzedaży wzrosła o 6 176 samochodów i wyniosła 200 058. Jednocześnie wzrosła także mediana ceny aut używanych o 1 700 zł do 32 900 zł. Za to obniżyły się mediana przebiegu do 177 000 km oraz mediana wieku do 11,7 lat. Dane pochodzą z miesięcznego raportu Barometr AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych.

 

Wzrost liczby ofert aut do sprzedaży to z jednej strony dobra wiadomość, ponieważ daje kupującym większy wybór, ale z drugiej strony stanowi zagrożenie związane z oszustwami. Pojawiają się bowiem oferty samochodów-widmo, które w rzeczywistości nie istnieją. W ten sposób nierzetelni handlarze próbują wykorzystać klientów poszukujących najlepszej oferty cenowej, którzy są skorzy zapłacić przelewem część lub nawet całą cenę pojazdu nie mając podpisanej umowy. Nie trzeba dodawać, że odzyskanie wpłaconych pieniędzy jest niemożliwe, nie mówiąc o otrzymaniu kluczyków do wymarzonego samochodu. Z kolei, ogólny wzrost cen podstawowych produktów i usług oraz utrzymująca się wysoka inflacja, pociągają za sobą wzrost cen aut z drugiej ręki. Jednak wciąż ich średnia cena jest dużo niższa niż średnia cena nowego auta, która obecnie przekracza już 175 000 zł. Ze statystyk wynika, że na wyższe ceny wpływa także wzrost liczby ofert samochodów niemal nowych o ok. 6%, z 13 922 w lipcu do 14 742 w sierpniu. Samochody te mają 1,7 roku i przebieg poniżej 20 000 km – powiedziała Karolina Topolova, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

 

Najpopularniejszym modelem oferowanym na sprzedaż na rynku wtórnym w sierpniu 2023 r. był Opel Astra – 5 608 ofert, na drugim miejscu znalazł się Volkswagen Golf– 4 540 ofert, a na trzecim Audi A4 – 4 354 oferty. Największa liczba ofert prezentowała samochody z silnikami diesla – 93 053 auta, a na drugim miejscu z silinikami benzynowymi – 88 523 auta.

 

 • Mediana ceny samochodu używanego w sierpniu 2023 r: 32 900 PLN
 • Mediana przebiegu w sierpniu 2023 r: 177 000 km
 • Mediana rocznika produkcji w sierpniu 2023 r: 11,7 lat

 

Najwięcej ofert sprzedaży samochodów używanych w sierpniu 2023 roku pojawiło się w województwie mazowieckim – 38 099 ofert, a najmniej w województwie opolskim – 3 107 ofert. Najdroższe samochody oferowano w województwie mazowieckim (mediana ceny: 40 500 zł), a najtańsze w województwie warmińsko-mazurskim (25 000 zł).

Tabela 1. Liczba ofert sprzedaży samochodów używanych w poszczególnych województwach wraz z medianą ceny, przebiegu i wieku w sierpniu 2023 r. na rynku wtórnym. Źródło: AAA AUTO

Oferty sprzedaży najczęściej prezentowały samochody z silnikami diesla – 93 053, przed autami z silnikami benzynowymi – 88 523. W następnej kolejności znalazły się auta napędzane LPG (12 384), hybrydowe (4 210), elektryczne (1 805) oraz CNG (80).

 

10 modeli aut używanych najczęściej ogłaszanych do sprzedaży w Polsce w sierpniu 2023 roku:

 

 1. Opel Astra

 1. Volkswagen Golf

 1. Audi A4

 1. BMW 3

 1. Volkswagen Passat

 1. Ford Focus

 1. Skoda Octavia

 1. BMW 5

 1. Audi A6

 1. Opel Corsa

 

Źródło: AAA AUTO

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).