Zielone innowacje Petronasa dla branży petrochemicznej | MOTOFAKTOR

Zielone innowacje Petronasa dla branży petrochemicznej

person Adrian Januszkiewicz 25/10/2022

Petronas podejmuje szereg działań i inwestycji, aby osiągnąć zerową emisję netto wymaganą przez Zielony Ład do roku 2050.

 

W przewidzianej na blisko 30 lat agendzie, Petronas planuje osiągnąć zerową emisje netto do 2050 roku. Poza zrównoważeniem procesów produkcyjnych, malezyjski koncern aktywnie działa na rzecz ochrony środowiska w Azji Środkowo-Wschodniej oraz stawia sobie za cel podniesienie jakości życia w otoczeniu.

 

W Petronas Lubricants International (PLI), podejmujemy dodatkowe kroki w kierunku osiągnięcia naszych własnych celów 2050, nie tylko pod względem środowiskowym, ale także poprzez praktykowanie odpowiedzialnego zarządzania, ochronę praw człowieka oraz promowanie różnorodności i integracji. Mając to na uwadze, obserwujemy również pojawiające się trendy i innowacje, które mogą nas wszystkich nakierować na bezpieczniejsze dla środowiska jutro – mówi Danuta Michałus-Sokołowska, Marketing Manager Petronas w Polsce.

 

Od technologii inteligentnych domów, przez przystępne cenowo pojazdy elektryczne, po inicjatywy zachęcające do sadzenia drzew – zespoły badawczo-rozwojowe intensywnie pracują nad produktami i procesami, które mają pomóc konsumentom dokonywać bardziej zrównoważonych i korzystnych społecznie wyborów.

Napędy alternatywne przyszłością transportu

Rynkowe wyzwania ostatnich lat, na czele z niedoborem półprzewodników, nie zatrzymają elektrycznej rewolucji. Pojazdy elektryczne i hybrydowe odnotowały rekordowy rok, a ich łączna sprzedaż na całym świecie przekroczyła 6,4 miliona sztuk. Ich popularność będzie rosła wraz z kolejnymi zmianami w prawie dotyczącymi nisko-emisyjnych stref w miastach i przyszłego zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Jednak korzyści płynące z pojazdów elektrycznych nie ograniczają się tylko do zmniejszenia emisji spalin.

 

Płyn Petronas Iona
Płyn Petronas Iona

Petronas nieustannie pracuje nad linią produktów Iona. Portfolio tej linii obejmuje płyny przeznaczone do zelektryfikowanych układach napędowych. Produkty Iona mogą poprawić niezawodność, wydajność energetyczną i osiągi silników elektrycznych, od małych samochodów miejskich po pojazdy użytkowe, takie jak autobusy, lekkie samochody dostawcze i pojazdy ciężarowe. Według prognoz PSPA, w 2025 roku liczba aut elektrycznych w samej Polsce może osiągnąć 300 tys. – ważne jest więc, aby dostępność materiałów eksploatacyjnych sprostała nowej technologii.

 

Petronas aktywnie działa również na polu rozwoju technologii biopaliw do Formuły 1. Między innymi tym celu buduje biorafinerię do produkcji uwodornionego oleju roślinnego (HVO) dla pojazdów drogowych, pociągów napędzanych silnikiem Diesla i transportu morskiego.

Badania prowadzą do zrównoważonych celów

Zmiana technologii, modernizacja infrastruktury i osiągnięcie zerowej emisji netto wymaga przygotowań i solidnego zaplecza eksperckiego. Dlatego warto inwestować w badania i rozwój, aby upowszechniać innowacje i inwestować w bardziej wydajne procesy operacyjne. W jaki sposób robi to Petronas? Od 2018 roku firma alokuje 75% budżetu na badania i rozwój w technologie ograniczające emisje. Jest to jeden z kluczowych elementów zrównoważonej agendy marki.

 

Przykładem aktywnego działania na rzecz ekologicznych innowacji jest modernizacja Centrum Badawczego Petronas w Turynie. Dzięki zamknięciu obiegu ciepła, wytwarzana podczas badań i testów energia cieplna przekazywana jest do lokalnego dostawcy energii i dostarczana okolicznym mieszkańcom. Tego typu innowacje pomagają firmom we wszystkich branżach przekształcić swoją wydajność, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

 

W Centrum Badań i Technologii PLI w Turynie nasz zespół inwestuje w badania nad płynami dielektrycznymi do pojazdów elektrycznych. Silniki tych aut działają inaczej niż tradycyjne, więc poświęcając specjalistyczny zespół i dodatkowe zasoby na ich specyficzne potrzeby, jesteśmy w stanie zrozumieć, jak zoptymalizować ich działanie. Dzięki temu zespół może współpracować z firmami motoryzacyjnymi, dzieląc się naszymi odkryciami, aby pomóc producentom w tworzeniu zaawansowanych, bardziej ekologicznych pojazdów – dodaje Danuta Michałus-Sokołowska.

Zanieczyszczenia to nie tylko emisje

Zrównoważenie działalności jest pojęciem znacznie szerszym niż dążenie do zerowej emisji netto. Każdy z produktów, w tym płyny eksploatacyjne dla samochodów elektrycznych, zostawia po sobie ślad węglowy. Tylko kompleksowa rewizja podejścia do łańcucha dostaw, opakowania i logistyki może pozwolić na ograniczenie wpływu produktu na środowisko.

 

W związku z tym w opakowaniach produktów Petronas Syntium z serii 2022 zastosowano o 15% mniej plastiku, a w nadchodzących opakowaniach 20 litrowych, zużycie plastiku ma zostać zmniejszone nawet o 90%. Przedsiębiorstwa muszą stale wprowadzać innowacje i rozwijać się. PLI wprowadziło również nowe opakowanie Bag-in-a-Box (BIB), które wykorzystuje 92% mniej plastiku w porównaniu z oryginalnym opakowaniem, radykalnie zmniejszając ilość odpadów plastikowych i zanieczyszczeń.

Opakowania Bag-in-a-Box (BIB) w produktach Petronas

Certyfikowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych formuła Bag-in-a-Box wkracza do Europy. Obecnie sprzedaż produktów w opakowaniach BIB prowadzona jest we Włoszech. W przyszłości ta technologia trafi również do Polski. Zamiana plastiku na specjalnie przystosowany papier znacząco zmniejsza ilość plastikowych odpadów – dopowiada Danuta Michałus-Sokołowska.

Sadzenie lasów to inwestycja w przyszłość

Lasy przeciwdziałają zmianom klimatu i wywierają pozytywny wpływ społeczny. Typowe drzewo pochłania około 25 kg CO₂ rocznie, wytwarzając w zamian 177 kg tlenu. Obecność drzew potrafi spowodować zmianę temperatury nawet o kilkanaście stopni w danym miejscu, a w upalne dni bywa on wręcz niebezpieczna dla zdrowia ludzi i wielu zwierząt. W związku z tym rządy na całym świecie traktują inicjatywy sadzenia drzew jako główny filar swoich celów zerowych netto, a UE zamierza posadzić ponad trzy miliardy dodatkowych drzew w ciągu najbliższych ośmiu lat. Fala upałów, która nawiedziła Europę tego lata, spowodowała pustynnienie w wielu krajach, dlatego zobowiązując się do sadzenia większej ilości drzew, będziemy mogli nie tylko spowolnić wzrost globalnych temperatur, ale także zapewnić korzyści społeczno-gospodarcze lokalnym społecznościom na całym świecie.

 

Tereny zielone wywierają bardzo pozytywny wpływ na otoczenie, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i społecznym. Mając na uwadze te aspekty podjęliśmy inicjatywę sadzenia drzew z firmą Treedom. Podczas naszej kampanii PETRONAS Urania Roadshow zasadziliśmy tysiąc drzew – podsumowuje Danuta Michałus-Sokołowska.

 

Źródło: Petronas

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).