Zabawa w chowanego z filtrami | MOTOFAKTOR

Zabawa w chowanego z filtrami

PZL Sędziszów, producent filtrów PZL Filters wskazuje na najpopularniejsze miejsca, w których producenci samochodów umieszczają filtry.

 

No, gdzie „oni” schowali ten filtr – takie słowa cisną się na myśl, kiedy użytkownik pojazdu lub mechanik bezskutecznie próbują odszukać filtr paliwa, powietrza, oleju lub kabinowy. Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że przeróżne utrudnienia i niedogodności w tym zakresie nie są efektem bezmyślności lub złośliwości konstruktorów, a jedynie następstwem optymalizacji i cięcia kosztów. Najczęściej chodzi o to, że wybrane zespoły napędowe lub instalacje klimatyzacji stosowane są w wielu różnych modelach danej marki, a nierzadko także w wielu różnych modelach różnych producentów. Taka unifikacja sprawia, że w jednym aucie wymiana filtrów trwa kilkanaście minut, a w innym – z tym samym silnikiem – ponad godzinę. Ten sam silnik może być przecież zamontowany poprzecznie lub wzdłużnie, różnią się także gabaryty aut i ilość miejsca pod maską…

Filtr powietrza

Nietypowy, duży filtr powietrza WA25505 do trzylitrowych diesli BMW

Zazwyczaj najłatwiej go znaleźć, ponieważ na ogół mieści się w dużej kasecie, doskonale widocznej po otwarciu maski z lewej lub z prawej strony silnika. Ale w niektórych samochodach sprawa nie jest już taka prosta. Doskonałym przykładem jest 3-litrowy turbodiesel BMW. Znajdziemy go np. w modelu X5 E70. Filtr powietrza ma imponujące rozmiary, walcowaty kształt i znajduje się w obudowie niemal zintegrowanej z deklem zaworowym. Żeby ją rozebrać, trzeba odkręcić nawet korek wlewu oleju, który przechodzi przez jej górną część.

Filtr kabinowy

Filtry PZL Filters Silver NanoProtect mają powłokę z jonami srebra

Tu najpopularniejsze są trzy lokalizacje – pod maską w okolicy podszybia, w kabinie – pod schowkiem pasażera, w kabinie za schowkiem pasażera (aby się dostać do filtra należy wymontować schowek lub otworzyć klapkę w jego wnętrzu), w kabinie w konsoli centralnej, w kabinie w okolicy pedału gazu. Dla przykładu – aby wymienić filtr kabinowy w Fordach Focus MK2 czy Volvo V50 I, należy odkręcić pedał gazu. W innym przypadku w zasadzie nie da się wymienić filtra.

Filtr paliwa

Zaawansowany technicznie filtr paliwa PZL Filters PD627 wyposażony jest w system podgrzewania.

W samochodach z silnikami wysokoprężnymi filtr znajduje się zazwyczaj w okolicy pompy wtryskowej lub pompy wysokiego ciśnienia. Może to być filtr puszkowy lub wkład filtra zamknięty w obudowę metalowej lub z tworzywa sztucznego.

 

W samochodach z silnikami benzynowymi do wspomnianych lokalizacji dochodzą jeszcze dwie – pod samochodem w pobliżu zbiornika z paliwem lub w zbiorniku paliwa.

 

Na rynku spotykamy także samochody benzynowe z niewymiennym filtrem paliwa.

Filtr oleju

Popularne filtry oleju najczęściej występują w formie wkładów lub puszek.

Filtr oleju zazwyczaj przykręcony jest bezpośrednio do bloku silnika lub do jakiegoś elementu połączonego z blokiem (wspornika lub chłodnicy oleju). Na ogół filtry oleju znajdują się w przedniej części samochodu (między silnikiem a chłodnicą), ale często zdarza się, że są umieszczone z innej strony, np. pod kolektorem wydechowym.

 

Nie jest tajemnicą, że utrudniony dostęp do jednego z filtrów „kusi” aby pominąć jego wymianę i niestety tak czasami się dzieje nawet w profesjonalnych warsztatach. Użytkownicy, którzy zdają sobie sprawę z tego, że mają pod tym względem problematyczny samochód powinni profilaktycznie prosić mechanika o zwrot starych filtrów, zwłaszcza wtedy, kiedy jadą do danego warsztatu pierwszy raz i jeszcze nie mają zaufania do mechanika – mówi Dominik Zwierzyk z PZL Sędziszów.

 

Źródło: PZL Sędziszów

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).