Nowoczesne filtry paliwa, czyli postęp ukryty pod maską silnika | MOTOFAKTOR

Nowoczesne filtry paliwa, czyli postęp ukryty pod maską silnika

person Redakcja 29/07/2022

Na przykładzie produktów w gamie PZL Sędziszów pokazujemy, jak wyglądają najnowsze filtry paliwa.

Benzynowe układy wtryskowe pracują pod wysokim ciśnieniem i wymagają filtrów mocnych, wydajnych, o bardzo niskich oporach przepływu. Taka jest rodzina filtrów stalowych PZL Sędziszów, które z zapasem spełniają stawiane przed nimi wymagania. Podobny poziom prezentują filtry oleju napędowego. Poza oczyszczeniem paliwa z zanieczyszczeń stałych, takich jak choćby produkty korozji zbiornika czy ścierania elementów metalowych (mówimy tu o wielkości cząstek na poziomie od 3 do 5 µm i skuteczności powyżej 92%), filtr musi zatrzymywać zanieczyszczenia organiczne (parafina, asfalteiny itp.). Niezwykle ważnym wymaganiem jest także zdolność efektywnej separacji wody (powyżej 90%, większość filtrów oleju napędowego ma odstojniki).

 

Topowe modele są wyposażone także w podgrzewanie elektryczne.

FPW061

Popularny filtr puszkowy do silników benzynowych

 

Najpopularniejszym reprezentantem tej gamy jest FPW061. To puszkowy filtr benzyny do układów wtryskowych pracujących pod wysokim ciśnieniem. Ma zastosowanie w bardzo szerokiej grupie modeli i dzięki temu to jeden z bestsellerów. Stalowy korpus gwarantuje wytrzymałość, a wkład z najwyższej jakości materiału skutecznie filtruje, stawiając przy tym minimalne opory przepływu.

PD629

Filtr oleju napędowego z dodatkowym obiegiem paliwa do podgrzewania filtra

 

Kolejna współczesna propozycja to PD629 – popularny, nowoczesny filtr oleju napędowego. Jest wyposażony w przepływowy układ podgrzewania za pomocą dodatkowego obiegu przefiltrowanego paliwa. To rozwiązanie powszechnie stosowne w modelach z Grupy Volkswagena, ale nie tylko.

WP1534

Wkład filtra paliwa

 

Reprezentantem dynamicznie rozwijającej się grupy wkładów filtracyjnych jest WP1534. Wygląda jak filtr powietrza, ale to właśnie nowoczesny i ekologiczny wymienny wkład filtracyjny. Po zużyciu jest znacznie mniej szkodliwy dla środowiska, ponieważ dużo łatwiej i taniej się go utylizuje.

PD627

Zaawansowany filtr paliwa z podgrzewaniem elektrycznym

 

Prezentację kończymy topowym PD627. To zaawansowany technologicznie filtr paliwa do silników Ford 1.6 TDCi Duratorq. Jest wyposażony w szereg dodatkowych elementów, takich jak elektryczny podgrzewacz, czujnik poziomu odseparowanej wody, siatkowy filtr wstępny i podwójny wkład filtracyjny. Ciekawym rozwiązaniem jest układ odwadniania filtra za pomocą wykręcanego trzpienia z dostępem od góry.

 

Nie ulega wątpliwości, że największy nacisk kładzie się obecnie na rozwój technologiczny filtrów oleju napędowego. Filtry benzyny także potrafią być zaawansowane, ale w niektórych modelach samochodów… nie ma ich w ogóle lub są zamontowane dożywotnio, np. w formie zestawu z pompą paliwa. W takim wypadku zaleca się szczególną troskę o jakość tankowanego paliwa (tylko na markowych stacjach). Trzeba się także liczyć z tym, że w razie zatkania lub uszkodzenia takiego fabrycznego filtra jego koszty wymiany będą niestety wyższe niż koszty wymiany zwykłego filtra zewnętrznego – mówi Inż. Dominik Zwierzyk, PZL Sędziszów.

 

Źródło: PZL Sędziszów

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).