Wojna na Ukrainie uderza w branżę motoryzacyjną | MOTOFAKTOR

Wojna na Ukrainie uderza w branżę motoryzacyjną

person Adrian Januszkiewicz 24/02/2022

Konflikt Ukrainy i Rosji zaczął wyraźnie się odbijać również ekonomicznie, uderzając m.in. w branżę motoryzacyjną lokalnie i globalnie.

Od rana bez przerwy napływają kolejne informacje w związku z rozpoczętą inwazją wojsk rosyjskich na Ukrainę. Konflikt między tymi państwami, który przybrał na sile nad ranem wywołał zdecydowane reakcje na rynkach światowych. Dalsza eskalacja konfliktu nie pozostanie bez wpływu również na branżę motoryzacyjną.

Sankcje i surowce

Rozpoczęta inwazja spowodowała m.in. nałożenie na Rosję kolejnych sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych, które uderzają m.in. w jej przemysł surowcowy. Warto pamiętać, że Rosja jest jednym z największych na świecie dostawców palladu i niklu, które mają zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym. Swoje fabryki na jej terenie mają też m.in. Stellantis, Volkswagen i Toyota. Ogólnie nałożone sankcje będą odczuwalne także dla producentów samochodowych i dostawców części w Europie, USA i Azji.

 

Rosja jest trzecim na świecie co do wielkości dostawcą niklu używanego w akumulatorach litowo-jonowych i dostarcza 40% palladu używanego w konwerterach katalitycznych, które można znaleźć we wszystkich pojazdach napędzanych gazem i olejem napędowym.

 

Jak tłumaczy portalowi NBC News Sam Abuelsamid, główny analityk branży motoryzacyjnej w Guidehouse Insights, w przypadku odcięcia dostaw palladu z Rosji dla Zachodu producenci samochodów będą musieli znaleźć alternatywne dostawy, w przeciwnym razie nie będą w stanie budować pojazdów z silnikami spalinowymi.

 

Pallad można oczywiście pozyskiwać w innych zakątkach świata jak RPA i Zimbabwe, ale jeszcze przed pojawieniem się wojsk rosyjskich na terenie Ukrainy cena tego surowca poszła w górę z 1600 dolarów za uncję w połowie grudnia do nieco ponad 2400 dolarów w zeszłą środę.

 

Z kolei nikiel w dużych ilościach wydobywany jest także w Indonezji i na Filipinach, jednak zdaniem Abuelsamida popyt i ceny niklu rosną, a producenci samochodów mogą stawić czoła tym samym wyzwaniom, co w przypadku palladu.

 

Sytuacja jest też o tyle dynamiczna, że eksperci, którzy wypowiedzieli się dla NBC News nie wiedzą jaka może być odpowiedź na amerykańskie sankcje jej sojuszników, a także sojuszników rosyjskich.

 

Widać więc wyraźnie, że dopóki wojna będzie trwać, branża motoryzacyjna i globalny łańcuch dostaw będą w jeszcze trudniejszej sytuacji niż były przed atakami z dzisiejszego poranka.

Branża moto w Polsce reaguje

Sytuacja za naszą wschodnią granicą jest dynamiczna, jednak już wyraźnie zareagowała GPW. Do godziny 11:55 indeks WIG-MOTO, na którym notowane są m.in. Inter Cars SA i Auto Partner SA, spadł w ciągu jednego dnia o 10,76%.

Inter Cars w raporcie bieżącym poinformował, że ze względu na konflikt na Ukrainie wstrzymał działalność tamtejszej spółki. „Wczoraj rano, po raz pierwszy w swojej zawodowej karierze, miałem odczucie bezradności. Jednak naszym obowiązkiem jest działać!” – powiedział w piątek 25 lutego Maciej Oleksowicz, Prezes Zarządu Inter Cars SA, odnosząc się do ataku Rosji na Ukrainę.

 

Przedstawiciele branży motoryzacyjnej i transportowej w większości nie podejmują się jeszcze zdecydowanego komentowania tematu konfliktu Ukrainy i Rosji oraz jego wpływu na ich działalność, jednak niektórzy wyrażają już swoją solidarność z Ukraińcami i chęć niesienia im pomocy. Inter-Team wydał przed południem oświadczenie na Facebooku, którego treść cytujemy poniżej:

 

Szanowni Państwo,

 

Solidaryzując się z narodem ukraińskim wyrażamy nasz głęboki sprzeciw wobec działań podjętych przez Federację Rosyjską. Działań, które naruszają granice suwerennego kraju i ingerują w jego wewnętrzną spójność. Działań, których skutkiem jest cierpienie ludzkie.

 

Nie mamy bezpośredniego wpływu na wydarzenia, które mają miejsce na Ukrainie. Mamy jednak możliwość wspierania narodu ukraińskiego niosąc pomoc materialną, żywnościową, ale także moralną i duchową.

 

Będziemy wspierać naszych przyjaciół w tym trudnym czasie pokazując naszą jedność z Ukrainą i jej mieszkańcami.

 

Нехай живе вільна Україна!
Niech żyje wolna Ukraina

 

Podobnie firma Świstowski Sp. z o.o., która opublikowała post o treści:

 

Mamy w Ukrainie wielu przyjaciół i partnerów. Jesteśmy z Wami!
NIE DLA WOJNY!
#StandWithUkraine

 

Z kolei Związek pracodawców Transport i Logistyka Polska w swoim oświadczeniu zwrócił się do rządu i polskich przewoźników o stosowną pomoc dla pracowników z Ukrainy, których sytuacja życiowa może obecnie ulec znaczącym zmianom.

 

Motofaktor.pl zwrócił się też z prośbą o komentarz do kilku przedstawicieli branży samochodowych części zamiennych, jednak do publikacji powyższego materiału nie otrzymaliśmy jeszcze żadnej odpowiedzi.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).