Retrofity Philips legalne w Czechach

Retrofity Philips legalne w Czechach

person Joanna Piszcz 21/02/2023

Czechy to kolejny kraj UE, który akceptuje retrofity Philips. Użytkownicy starszych samochodów w Polsce są wciąż skazani na żarówki halogenowe.

 

Z roku na rok powiększa się lista krajów, które dopuszczają wymianę tradycyjnych żarówek halogenowych w samochodach używanych na tzw. retrofity wykorzystujące technologię LED. Przemawiają za nimi lepsza jakość światła, znacznie większa trwałość i względy ekologiczne – retrofity nie wymagają tak częstej wymiany jak przepalające się żarówki konwencjonalne i nie stosuje się w nich szkodliwych gazów (halogenów). Przypomnijmy – od żarówek halogenowych już dawno odeszliśmy w przypadku oświetlenia domowego.

 

Kraje UE, w których legalnie można korzystać na drogach publicznych z retrofitów to Niemcy, Austria, Chorwacja i Francja. Ze względu na fakt, że montaż retrofitów w reflektorach, które konstruowano kiedyś wyłącznie z myślą o żarówkach halogenowych jest pewną formą przeróbki, odpowiednie organy poszczególnych państw stworzyły listy konkretnych modeli, w których takie zmiany zostały przetestowane i zaakceptowane. Za legalne uznaje się także retrofity wyłącznie dwóch producentów, z których jednym jest właśnie Philips.

Retrofity LED - Niemcy wskazują kierunek

Wzorowym przykładem rozwiązania problemu żarówek typu LED retrofit mogą poszczycić się Niemcy. Nieczęsto dzieje się tak, że z wprowadzonych zmian cieszą się zarówno ekolodzy, kierowcy jak i administracja.

 

W Niemczech kompleksowy program badań przeprowadzony we współpracy z TUV Rheinland bardzo szybko potwierdził wysoką wydajność nowej żarówki Philips LED, co umożliwiło uzyskanie homologacji przez niemiecki Federalny Urząd Transportu Samochodowego (KBA). Świadectwo homologacji „ABG” zostało przyznane przez KBA na podstawie krajowego rozporządzenia §22a StVZO umożliwiającego stosowanie w wybranych modelach pojazdów. Analogiczną drogą poszły Austria i Chorwacja, a ostatnio także Francja i Czechy.

 

W Polsce sprawa wciąż tkwi w martwym punkcie, a proponowane rozwiązania nakładające na każdego zainteresowanego indywidualny obowiązek homologacyjny wydają się tyleż nierealne, co abstrakcyjne.

Retrofity Philips – najważniejsze fakty

Dzięki specjalnej konstrukcji retrofity Philips idealnie pasują do wielu istniejących reflektorów bez konieczności stosowania adapterów lub pierścieni łączących. Zintegrowana elektronika zapewnia kompaktowe wymiary, dzięki czemu instalacja jest łatwa dla majsterkowiczów i mechaników, nawet w miejscach o ograniczonej przestrzeni – wystarczy podłączyć i włączyć.

 

Po zamontowaniu retrofity Philips Ultinon zapewniają do 230% jaśniejsze światło niż minimalne wymogi prawne dla żarówek halogenowych. Chłodna biała wiązka światła o temperaturze barwowej do 5800 Kelwinów zwiększa widoczność, dzięki czemu kierowcy widzą więcej, a chipy LED produkowane przez Lumileds również na rynek OEM dla wiodących producentów samochodów (OEM Lumileds), zapewniają doskonały wzór wiązki, która świeci nie oślepiając innych użytkowników drogi. Philips Ultinon Pro6000 H7 i H4-LED charakteryzują się również większą trwałością – żywotność wynosi 3000 godzin. Zaawansowana technologia AirBoost i wbudowany wentylator zapewniający aktywne chłodzenie przyczyniają się do długotrwałej niezawodności.

 

Źródło: Philips

user photo

Autor

Joanna Piszcz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).