Niezwykła ekspozycja i tłumy gości – podsumowanie Poznań Motor Show 2023 | MOTOFAKTOR

Niezwykła ekspozycja i tłumy gości - podsumowanie Poznań Motor Show 2023

Za nami cztery dni święta motoryzacji na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Poznań Motor Show odwiedziło 96 103 gości.

Czołowe marki obecne na targach

Tegoroczna odsłona Poznań Motor Show była niezwykle urozmaicona pod kątem przygotowanej ekspozycji. Uczestnicy wydarzenia mogli z bliska zobaczyć najnowsze modele wiodących marek motoryzacyjnych. Na długiej liście reprezentowanych producentów znalazły się m. in. samochody Mazdy, Mercedesa, Grupy Volkswagen, Astona Martina, McLarena, Nissana, Renault, Forda, Dacii, SsangYonga, Suzuki, Hondy, Hyundaia, Kii, Maxusa, czy Skywell.

 

Równie mocną obsadą mógł się pochwalić salon motocyklowy, gdzie zwiedzający oglądali z bliska wiele interesujących modeli jednośladów. Honda, Kawasaki, MV Agusta, Triumph, Junak, Zero, Super Soco, czy debiutująca w Polsce Bimota – przekrój motocyklowych marek w niczym nie ustępował temu, co mogliśmy podziwiać w salonie samochodowym.

Łącznie zwiedzający mogli odwiedzić aż 6 stref tematycznych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się strefa super-cars, zlokalizowana w pawilonie szóstym, gdzie pojawiły się sportowe – luksusowe samochody. Wystawa PG Performance, Positive Ways, czy Karlik Luxury Cars przyprawiła o szybsze bicie serca niejednego fana motoryzacji.

 

Coś dla siebie znaleźli również miłośnicy retro-motoryzacji, na których czekała ekspozycja przygotowana przez Automobilklub Wielkopolski. Świętująca w tym roku 100-lecie swojej działalności organizacja zabrała ze sobą nie tylko zabytkowe samochody, ale przy wsparciu Toru Poznań, zadbała także o akcenty związane z historią wyścigów samochodowych.

 

Tradycyjnie na Poznań Motor Show mocną reprezentacją wystawców mogła pochwalić się strefa tuningu i detailingu. Zwiedzający mogli podziwiać wiele interesujących projektów, przygotowanych przez artystów mechanicznego rzemiosła. Dopełnieniem części ekspozycyjnej była strefa technologii motoryzacyjnej, której główną gwiazdą była poznańska fabryka Volkswagena.

Premierowe pokazy

Nieodłącznym elementem Poznań Motor Show są prezentacje premierowych modeli. W tym roku swoje nowości zaprezentowała Mazda, która do Poznania zabrała aż cztery polskie premiery – Mazda MX-30 R-EV, Mazda6 20th Anniversary, Mazda CX-5 M Hybrid 2023, Mazda CX-60 Diesel. Całą gamę swoich modeli pokazał debiutujący na naszym rynku Maxus, a SsangYong pokazał całkowicie nowy pojazd ze swojej oferty, czyli Torresa.

Polska premiera SsangYonga Torresa, Fot. FOTOBUENO

Plejada gwiazd na Poznań Motor Show

Marcowo-kwietniowe wydarzenie przyciągnęło wiele znanych osobistości z motoryzacyjnego świata. W strefie TVN Turbo jak zwykle pojawiło się wiele gwiazd małego ekranu. Nowością była obecność znanego podróżnika Dawida Andresa, który po raz pierwszy zawitał na Poznań Motor Show. Kolejnym miejscem obleganym przez uczestników targów była Strefa Videoblogerów, w której zameldowali się znani internetowi twórcy, tacy jak Kickster, Karolina Pilarczyk, czy Gosia Rdest. Oprócz spotkań w samej strefie gwiazdy sieci pojawiły się na Scenie Głównej Poznań Motor Show, gdzie opowiadały o swojej pasji do motoryzacji.

 

Skoro już o Scenie Głównej mowa – ta tętniła życiem przez wszystkie cztery dni targów. Wśród punktów programu nie zabrakło spotkań z gwiazdami, prezentacji, prelekcji, czy uroczystości związanych z rozstrzygnięciem konkursowych rywalizacji. Analogiczne miejsce powstało w Salonie Motocyklowym, gdzie za program sceny odpowiadała redakcja „Świata Motocykli”. Tym sami fani jednośladów mieli swoją własną przestrzeń, w której mogli zobaczyć i posłuchać swoich ulubieńców.

 

Obecność gwiazd nie ograniczała się wyłącznie do wymienionych wyżej punktów na targowej mapie. W pawilonie 7 pojawiły się gwiazdy motosportu – Miko Marczyk, Kuba Przygoński i Kajetan Kajetanowicz, czyli ambasadorzy Platinum Orlen Oil. Równie ciekawe spotkania miały miejsce w strefie Kamena Rally Team i Radia Eska.

 

Program targów wypełniły również popisy gwiazd motocyklowego stuntu oraz samochodowego driftu. O całą oprawę zadbała ekipa Stunt Wars Poland, która przez wszystkie cztery dni zapewniła wiele pozytywnych wrażeń publiczności zgromadzonej na Placu Marka.

MOVE, czyli debata na temat przyszłości motoryzacji

Najwięksi uczestnicy procesu transformacji na elektromobilność w Polsce, spotkali się w Poznaniu na kongresie MOVE 2023 – International Mobility Congress na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Producenci podkreślali, że do osiągnięcia sukcesu zeroemisyjności niezbędna jest tania i czysta energia oraz dostęp do energii odnawialnej. W rozmowach ze stroną rządową mówiono także o konieczności wprowadzenia programów wsparcia i specjalnych rozwiązań, po to, aby zachować konkurencyjność sektora przemysłu motoryzacyjnego.

 

Kongres MOVE, w tym roku mocno wychodził poza zagadnienia związane z motoryzacją. Panele dyskusyjne poświęcone były kluczowym wyzwaniom dla polskiej gospodarki w kontekście globalnej walki ze zmianami klimatu. Program kongresu MOVE został przygotowany we współpracy z Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich kluczowych gałęzi przemysłu – motoryzacyjnego, energetycznego i paliwowego.

Fot. FOTOBUENO

Rywalizacja młodych adeptów mechaniki

Projekty edukacyjne od zawsze są nieodłącznym elementem Poznań Motor Show. W tym roku przez trzy dni śledziliśmy finałową rywalizację w ramach XII edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, poznając laureatów w następujących kategoriach:

 

 • Młody Mechanik,
 • Elektromobilni,
 • Młody Mechanik Maszyn Rolniczych,
 • Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych,
 • Młody Lakiernik,
 • Młody Mechanik Motocyklowy,
 • Mechanik Zawodowy.

 

W piątek z kolei poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej oraz finału wojewódzkiego XIV Ogólnopolskiego Turnieju BRD dla uczniów Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych.

Blisko 100 tysięcy gości i kolejne wydarzenia na horyzoncie

Liczne atrakcje przyciągnęły tłumy miłośników motoryzacji. Targi Poznań Motor Show odwiedziło 96 103 gości. Tymczasem spoglądając do kalendarza możemy zobaczyć kolejne interesujące wydarzenia:

 

 • Auto Nostalgia | 22-23 kwietnia 2023 | Expo XXI | Warszawa
 • Warsaw Caravaning Festival | 13-14 maja 2023 | Tor Służewiec | Warszawa
 • Retro Motor Show | 6-8 października 2023 | Międzynarodowe Targi Poznańskie
 • Caravans Salon Poland | 26-29 października 2023 | Międzynarodowe Targi Poznańskie

 

Tymczasem kolejna edycja Poznań Motor Show została zaplanowana na przyszły rok, od 4 do 7 kwietnia 2024. W tym samym czasie odbędą się również Targi Techniki Motoryzacyjnej.

Źródło: Grupa MTP

Zdjęcia (w tym główne): FOTOBUENO

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).