Lamborghini Lanzador – sportowy EV po włosku | MOTOFAKTOR

Lamborghini Lanzador - sportowy EV po włosku

person Adrian Januszkiewicz 21/08/2023

Automobili Lamborghini zaprezentowało koncepcyjny model Lanzador podczas Monterey Car Week. To wizja przyszłego, w pełni elektrycznego Lambo.

 

Lanzador wpisuje się w ogłoszoną w 2021 roku strategię Direzione Cor Tauri włoskiej firmy, która wskazuje drogę w kierunku dekarbonizacji i elektryfikacji. Pierwszym modelem w pełni wpisującym się w projekt było Lamborghini Revuelto, które miało swoją premierę w marcu tego roku.

 

Wraz z czwartym modelem koncepcyjnym uruchamiamy nowy segment samochodów: Ultra GT, który zapewni klientom nowe, niezrównane wrażenia z jazdy Lamborghini dzięki zastosowaniu pionierskich technologii. Koncepcja Lanzador wykorzystuje naszą filozofię supersportowego charakteru w połączeniu z nowymi technologiami i futurystycznym designem, doskonale wpisując się w naszą strategię Direzione Cor Tauri – mówi Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini.

Technologia przyszłości

W nowym koncepcyjnym modelu zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne. Silnik elektryczny o dużej mocy na każdej osi ma zapewniać stały, w pełni elektryczny napęd o szczytowej mocy jednego megawata. Sprawdzić ma się w każdych warunkach, na każdej nawierzchni oraz przy każdym stylu jazdy. Napęd na wszystkie koła ma oferować również aktywne wektorowanie momentu obrotowego na tylnej osi. Dzięki temu rozwiązaniu, samochód ma zapewniać dynamiczne zachowanie na zakrętach, dostosowane do każdej sytuacji. Energia jest dostarczana przez wysokowydajny akumulator nowej generacji. Wysokie osiągi samochodu zapewnić ma również nowoczesne oprogramowanie oraz systemy sterowania.

 

Lamborghini zdefiniuje swoją przyszłość poprzez wykorzystanie strategii aktywnych systemów kontroli. Przenosimy zintegrowaną kontrolę dynamiki jazdy Lamborghini na zupełnie nowy poziom, niedostępny wcześniej w produkcyjnych samochodach sportowych, oferując tym samym naszym klientom zupełnie nowe wrażenia z jazdy. Znalezienie właściwej równowagi pomiędzy mocą, osiągami, zasięgiem i aerodynamiką jest z pewnością jednym z największych wyzwań podczas prac nad modelem – wyjaśnia Rouven Mohr, dyrektor techniczny Lamborghini.

Systemy sterowania

W modelu koncepcyjnym wprowadzono pilota, który ma samodzielnie regulować systemy sterowania podczas jazdy za pomocą elementów znajdujących się na sportowej kierownicy. Kierowca ma w ten sposób aktywnie wpływać na zachowanie samochodu, a tym samym stworzyć własny, indywidualny charakter pojazdu. Lamborghini stworzyło trzy kluczowe dla samochodu koncepcyjnego systemy sterowania: kontrolę dynamiki jazdy, aktywną aerodynamikę oraz aktywne zawieszenie.

 

W nowo opracowanym systemie kontroli dynamiki jazdy Lamborghini Dinamica Veicolo Integrata (LDVI) wykorzystano znacznie więcej zintegrowanych czujników i siłowników, dzięki którym ma powstawać dokładny algorytm zachowania samochodu. Pozwalać ma to na bardziej precyzyjne niż kiedykolwiek wcześniej dostosowanie charakteru jazdy do kierowcy, dając przedsmak przyszłej technologii radarowej.

 

System aktywnej aerodynamiki ALA (Aerodinamica Lamborghini Attiva) ma zwiększać zasięg na jednym ładowaniu akumulatora, jednocześnie poprawiając osiągi. Wykorzystana precyzyjna siła docisku przy wyższych prędkościach na zakrętach oraz najniższy możliwy opór powietrza przy maksymalnej prędkości mogą być regulowane w Lanzadorze, tak by uzyskać najlepszą wydajność samochodu. Technologia została zastosowana wcześniej w modelach Huracán Performante i Aventador SVJ.

 

Dzięki systemowi aktywnego zawieszenia, w tym zastosowaniu skrętnej tylnej osi i zawieszenia pneumatycznego, Lanzador w sposób optymalny ma dostosowywać się do każdej sytuacji na drodze za pomocą elementów sterujących na kierownicy.

 

Kluczową zaletą elektrycznych samochodów sportowych z dwoma silnikami jest precyzyjny rozkład momentu obrotowego, który zapewnia lepszą dynamikę jazdy. W modelu koncepcyjnym, element sterujący ma obliczać niezbędny bądź pożądany moment obrotowy dla każdej osi indywidualnie w ciągu milisekund, z kolei dwa silniki obsługiwać lewą i prawą stronę tylnej osi.

Fot. Lamborghini

Wheelspeed Control

Dzięki systemowi Wheelspeed Control Lamborghini bardzo precyzyjnie reguluje moc i siłę na poszczególnych kołach, zapewniając jeszcze bardziej precyzyjne wchodzenie w zakręty oraz bezpośrednią i szybką jazdę na szczególnie krętych drogach i przy silnym przyspieszeniu.

 

Połączenie tych systemów podnosi właściwości jezdne samochodu koncepcyjnego na nowy poziom w porównaniu z supersportowym samochodem z silnikiem spalinowym: jest to elektryczny, superinteligentny Ultra GT. Dzięki nowo opracowanym i wysoce zintegrowanym trybom jazdy, w tym aktywnym elementom sterującym, Lamborghini zwiększanie tylko przyjemność z jazdy, ale również podnosi osiągi – dodaje Rouven Mohr.

Design – oczekuj nieoczekiwanego

Projekt samochodu koncepcyjnego GT jest inspirowany statkami kosmicznymi. Projekt nadwozia jest odważny i nieoczywisty: napięte, czyste linie są charakterystyczne dla Lamborghini i widać w nich inspiracje legendarnymi modelami marki, w tym Sesto Elemento, Murciélago i Countach LPI 800-4.

 

Futurystyczne detale samochodu koncepcyjnego są wyrafinowane i odzwierciedlają jego wyjątkowy charakter: smukłe reflektory czerpią inspirację z Countach LPI 800-4, podczas gdy tylne światła w kształcie sześciokąta zawierają charakterystyczną sygnaturę świetlną z trzema elementami LED po każdej stronie. Typowe elementy stylistyczne, takie jak Y i sześciokąt, które charakteryzują design Lamborghini od samego początku, można znaleźć w całym samochodzie, w tym w tylnych światłach i we wnętrzu.

 

Lamborghini Lanzador jest jak dotąd naszym najbardziej wizjonerskim i futurystycznym samochodem koncepcyjnym. Jego proporcje są nowe, z potencjałem do stworzenia zupełnie nowego segmentu motoryzacyjnego. Lanzador to supersamochód sportowy, który został zaprojektowany dla nowego pokolenia dorastającego w erze zaawansowanych technologii i cyfryzacji, a także demonstruje nowe i świeże pomysły Lamborghini w zakresie naszego podejścia do wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju, poprzez wnętrze zapewniające więcej miejsca i wykorzystujące innowacyjne materiały – mówi Mitja Borkert, główny stylista Lamborghini.

 

Samochód koncepcyjny zyskał kolor nadwozia o nazwie Azzurro Abissale specjalnie zaprojektowany i opracowany na potrzeby prezentacji Monterey Car Week.

Fot. Lamborghini

Zrównoważone materiały we wnętrzu

Wnętrze zostało wykonane niemal w całości z ekologicznych materiałów wyprodukowanych we Włoszech. Wysokiej klasy wełna Merino (od włoskiej firmy z certyfikatem B) stanowi obicie deski rozdzielczej i foteli, a do przeszyć wykorzystano kolorowe nici wytworzone z regenerowanego nylonu pochodzącego z recyklingu. Inne elementy wnętrza, takie jak pianka foteli sportowych, wykonana została z włókien pochodzących z recyklingu i wydrukowanych w 3D.

Fot. Lamborghini

Dekarbonizacyjna mapa drogowa Lamborghini – strategia Direzione Cor Tauri

Od 2015 r. zakład w Sant’Agata Bolognese o powierzchni 182 000 m2 działa jako certyfikowana firma neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Wraz z planem dekarbonizacji Direzione Cor Tauri przedstawionym w październiku 2021 r., firma zobowiązała się do zmniejszenia emisji CO2 co najmniej o połowę od 2025 r.

 

Lamborghini planuje zelektryfikować całą gamę swoich produktów do końca 2024 roku. W ciągu czterech lat włoska firma ma zainwestować ponad 1,9 miliarda euro na konwersję na technologię hybrydową, co będzie największą inwestycją w historii włoskiej marki.

 

Lanzador stanowi konkretną zapowiedź pojazdu produkcyjnego, który Lamborghini ma zaprezentować w 2028 roku.

Źródło: Lamborghini

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).