Nowe opony Pirelli do kultowych Ferrari | MOTOFAKTOR

Nowe opony Pirelli do kultowych Ferrari

Do gamy opon Pirelli Collezione dołączyło ogumienie opracowane dla Ferrari Enzo, a także nowe rozmiary do ikonicznych modeli F50 i F40.

Pirelli P Zero Corsa dla Ferrari Enzo i F50

Ferrari Enzo, legendarny samochód sportowy z 2002 roku, został wyposażony przez Pirelli w nowe opony P Zero Corsa w rozmiarze 245/35 R19 z przodu i 345/35 R19 z tyłu. Te opony z linii Collezione zachowują identyczny wygląd jak oryginalne, lecz zostały wykonane z nowoczesnych materiałów i z wykorzystaniem najnowszych technologii. Zaprojektowane na początku lat 2000., te opony, będące najbardziej sportowym produktem oferowanym z homologacją drogową, zapewniają maksymalną stabilność przy wysokich prędkościach i podczas pokonywania zakrętów, co umożliwia korzystanie z pojazdu zarówno na drodze, jak i na torze. Dzięki dwóm różnym konstrukcjom bieżnika – kierunkowemu z przodu i asymetrycznemu z tyłu – zjawisko aquaplaningu jest ograniczone. Te nowe opony przeszły testy przeprowadzone przez kierowców testowych Ferrari, którzy poczuli sportowy charakter z tamtego okresu, teraz ciesząc się większym bezpieczeństwem i niezawodnością dzięki wykorzystaniu najnowszych mieszanki i komponentów.

Ogumienie P Zero Corsa System z linii Collezione są także oferowane w rozmiarze 245/35 R18 z przodu i 335/30 R18 z tyłu dla legendarnego Ferrari F50, uznawanego niegdyś za najbardziej drogowy samochód przypominający bolid Formuły 1 spośród wszystkich pojazdów zbudowanych w Maranello.

Pirelli P Zero dla Ferrari F40

Przodka F50 i Enzo stanowi Ferrari F40, pierwszy samochód produkowany seryjnie, w którym w 1987 roku zastosowano oryginalne opony Pirelli P Zero. Opona ta, stworzona specjalnie dla tego modelu, wprowadziła kilka kluczowych innowacji, takich jak felgi o rozmiarze 17 cali – bezprecedensowe dla samochodu drogowego, zróżnicowane rozmiary opon z przodu i z tyłu oraz technologie przeznaczone dla pojazdów osiągających prędkość powyżej 300 km/h. Obecnie wersja opony P Zero dla F40 jest dostępna w linii Pirelli Collezione w rozmiarze 245/40 R17 na przedniej osi oraz 335/35 R17 na tylnej. Nowością tej wersji jest również napis na boku opony, nawiązujący do oryginalnego tekstu.

Enzo Ferrari – apodyktyczny wizjoner

Pirelli P Zero dla zrównoważonego rozwoju

Od legendarnego Ferrari F40 po najnowocześniejsze supersamochody, linia opon P Zero nadal cieszy się ogromną popularnością. Przez lata tworzyła historię innowacji i technologii związanych z najbardziej prestiżowymi i ekstremalnymi pojazdami z ostatnich czterech dekad, a także z motorsportem, w tym z Formułą 1 – przynosząc doświadczenia z toru na ulice. Wraz z dynamicznym rozwojem rynku motoryzacyjnego, który coraz bardziej skupia się na wydajności, bezpieczeństwie i zrównoważonym rozwoju, gama opon P Zero ewoluowała, nadając większe znaczenie również mobilności elektrycznej.

W 2019 roku firma Pirelli wprowadziła oznaczenie Elect na oponach P Zero, specjalnie dedykowanych dla samochodów elektrycznych. W 2023 roku na Festiwalu Prędkości w Goodwood firma zaprezentowała trzy nowe modele: P Zero E, P Zero R i P Zero Trofeo RS. Wszystkie opony zostały stworzone z wykorzystaniem podejścia „Eco-Safety Design” firmy Pirelli, wykorzystujące innowacyjne materiały i narzędzia, takie jak wirtualizacja, które wywodzą się z bogatego doświadczenia firmy w motorsporcie.

Opony Pirelli Elect do EV i hybryd plug-in

Źródło: Pirelli

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).