Więcej aut sprzedanych w Q1 2024 | MOTOFAKTOR

Więcej aut sprzedanych w Q1 2024

Dane raportu „Branża motoryzacyjna, Edycja Q2/2024” od KMPG w Polsce i PZPM wskazały wzrost sprzedaży aut osobowych w I kwartale br. o 13% r/r.

W Polsce od stycznia do marca 2024 roku zarejestrowano 139 tysięcy samochodów osobowych, co stanowi wzrost o 13% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 roku. W tym okresie klienci instytucjonalni zarejestrowali 94 tysiące pojazdów, co oznacza wzrost o 8% rok do roku. Natomiast klienci indywidualni zarejestrowali 45 tysięcy nowych pojazdów osobowych, co stanowi wzrost o 24% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Największy wzrost zanotowano w przypadku sprzedaży samochodów kompaktowych (+37% r/r), dużych SUV-ów i crossoverów (+30% r/r) oraz średniej wielkości SUV-ów i crossoverów (+24% r/r). Nadal najpopularniejsze wśród Polaków są auta z segmentów małych i średnich SUV-ów oraz klasy kompakt (segment C).

W pierwszym kwartale 2024 roku zauważono znaczący wzrost rejestracji samochodów marek premium, które sięgnęły liczby 35,7 tysiąca sztuk, co stanowi wzrost o 29,4% rok do roku. W tym samym okresie zarejestrowano także 103,1 tysiąca sztuk samochodów marek popularnych, co oznacza wzrost o 7,9% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jakub Faryś PZPM
Jakub Faryś, Prezes PZPM, Fot. PZPM

„Pierwszy kwartał 2024 roku okazał się dobrym czasem dla samochodów osobowych. Zanotowaliśmy blisko 13% wzrost, co – biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą – wydaje się dobrym wynikiem. Warto podkreślić, że sukcesywnie rośnie liczba rejestrowanych pojazdów z napędami innymi niż czysto spalinowe. Niestety, już kilka miesięcy z rzędu, liczba rejestracji osobowych pojazdów bateryjnych utrzymuje się na poziomie z zeszłego roku, co w świetle ogólnego wzrostu liczby rejestracji samochodów osobowych w 2024 roku, oznacza spadek udziału tego segmentu do 3%. Znacząco, bo aż o 16% spadła liczba rejestracji pojazdów ciężarowych. I choć był to spadek spodziewany w pierwszym kwartale br., to okazał się większy od prognozowanego. Nieco bardziej optymistycznie przedstawia się sytuacja w przypadku rejestracji samochodów dostawczych, które utrzymują się na poziomie z zeszłego roku. Dobrą wiadomością jest 20% wzrost produkcji w polskich zakładach produkujących kompletne pojazdy” – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Napędy alternatywne coraz popularniejsze na rynku

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy zarejestrowali 73 tys. samochodów osobowych z napędami alternatywnymi, co oznacza wzrost o 34,3% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Przemysław Szywacz, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego, Lider doradztwa dla sektora motoryzacyjnego w KPMG w Polsce, Fot. KPMG
Przemysław Szywacz, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego, Lider doradztwa dla sektora motoryzacyjnego w KPMG w Polsce, Fot. KPMG

„Wzrost w segmencie samochodów z napędami alternatywnymi został wygenerowany przede wszystkim przez samochody o napędzie hybrydowym. W przypadku samochodów elektrycznych wzrost widoczny jest głównie wśród hybryd plug-in, natomiast sprzedaż samochodów elektrycznych bateryjnych była na poziomie zbliżonym do analogicznego okresu w 2023 roku. Po okresie dynamicznych wzrostów sprzedaży samochodów elektrycznych początek 2024 roku przyniósł stabilizację, widoczną także na wielu innych rynkach. W przeciwieństwie jednak do części rynków europejskich w przypadku Polski nadal dostępny jest system dopłat bezpośrednich do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Zgodnie z zapowiedziami regulatora może on zostać zmodyfikowany poprzez objęcie nim pojazdów używanych oraz zróżnicowanie wysokości dopłat od dochodów nabywcy. Powyższe plany, jak również wejście na Polski rynek kolejnych producentów z Chin, mogą mieć istotny wpływ na kształtowanie się popytu na samochody elektryczne w 2024 roku” – mówi Przemysław Szywacz, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego, Lider doradztwa dla sektora motoryzacyjnego w KPMG w Polsce.

Niższy popyt na pojazdy ciężarowe, przyczepy i naczepy

Obecnie rynek pojazdów ciężarowych znajduje się w trudniejszej sytuacji, co potwierdzają wyniki pierwszego kwartału 2024 roku. W tym okresie zarejestrowano ponad 7,2 tysiąca nowych ciężarówek, co oznacza spadek w porównaniu z poprzednim rokiem. Podobnie sytuacja przedstawia się z rejestracjami przyczep i naczep, które odnotowały niemal 5 tysięcy rejestracji w pierwszych trzech miesiącach tego roku, co stanowi spadek o 30,2% względem poprzedniego roku.

W 2024 roku nastąpił wyraźny wzrost rejestracji motocykli oraz motorowerów. W pierwszym kwartale zarejestrowano 8 tys. nowych motocykli, co stanowiło wzrost o 42% w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku. Na rynku motorowerów również odnotowano pozytywne zmiany – od stycznia do marca 2024 roku zarejestrowano 2,1 tys. nowych motorowerów, co stanowiło wzrost o 17,4% w porównaniu do poprzedniego roku.

Dwucyfrowy wzrost produkcji pojazdów w Polsce

W pierwszym kwartale 2024 roku wyprodukowano w Polsce 177 tys. pojazdów samochodowych – o 20% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Pełną wersję raportu można otrzymać poprzez zgłoszenie zainteresowania na adres biuroprasowe@kpmg.pl oraz anna.materzok@pzpm.org.pl.

Źródło: KPMG/PZPM

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).