Pirelli i Lamborghini Countach świętują 50 lat | MOTOFAKTOR

Pirelli i Lamborghini Countach świętują 50 lat

Pirelli, w ramach 50-letniego partnerstwa technicznego, wyposażało wszystkie auta serii Lamborghini Countach w swoje opony.

Współpraca włoskich marek jest jedną z najdłuższych w świecie motoryzacji i trwa do dziś, Pirelli i Lamborghini wciąż wspólnie opracowują nowe technologie, które poprawiają osiągi, sportowe cechy i kontrolę.

Opony P Zero i P Zero Corsa na wyposażeniu modelu Countach 2021

Lamborghini Countach 2021 to hybrydowy supersamochód z 814 końmi mechanicznymi, który osiąga maksymalną prędkość 355 km/h, a tym samym oddaje należny hołd kultowej nazwie modelu obchodzącego w tym roku 50. urodziny. Pirelli wyposażyło nowy samochód w opony P Zero w rozmiarach 255/30 R20 z przodu i 355/25 R 21 z tyłu. Opracowano je, aby zwiększyć osiągi pojazdu, bezpieczeństwo oraz kontrolę prowadzenia. Konstrukcja opony oraz zastosowany w niej skład mieszanki zostały tak zoptymalizowane, aby osiągnąć jak najlepsze trzymanie się nawierzchni we wszystkich warunkach jazdy, a także wysokie osiągi w zakresie przyczepności i hamowania na mokrej i suchej jezdni.

 

Model Pirelli P Zero to opona o ultrawysokich osiągach (Ultra High-Performance – UHP), łączy ona know-how Pirelli z dziedziny sportów motorowych i bieżącej współpracy z najlepszymi producentami samochodów na świecie. P Zero Corsa jest dostępna jako opona opcjonalna, dla kierowców, poszukujących jeszcze lepszych osiągów na torze wyścigowym i przenosi do ich aut najlepszą technologię sportów motorowych. Bieżnik wykonany z dwóch rodzajów mieszanki i asymetryczna konstrukcja zapewniać mają właściwą równowagę, dzięki czemu pojazd ma osiągać wysokie prędkości na torze, a także niezbędną przyczepność oraz trakcję. Ponadto opony P Zero Corsa oferować mają silną odporność na wysokie naprężenia termodynamiczne wytwarzane przez samochody, w których są montowane.

Pirelli wyposażyło Lamborghini Countach 2021 w opony P Zero w rozmiarach 255/30 R20 z przodu i 355/25 R 21 z tyłu.

Ewolucja Countacha od P7 do P Zero Corsa

Lamborghini Countach, zrodzony jako rewolucyjny samochód, jeszcze szybszy i bardziej zaawansowany technicznie niż kultowa Miura, stał się archetypowym samochodem sportowym lat siedemdziesiątych, a także prekursorem nowoczesnej generacji supersamochodów o wysokich osiągach. W tamtych czasach najbardziej sportową oponą Pirelli była Cinturato CN12, będąca elementem wyposażenia Miury – poprzedniczki niskoprofilowej opony gumowej, która następnie przyczyniła się do narodzin Pirelli P7, wybranej jako oryginalne wyposażenie modelu Countach LP 500 w 1971 roku.

 

Dwa lata później pojawił się Countach LP 400. Z zaledwie 152 sztukami wyprodukowanymi do 1977 roku jest wersją najbardziej poszukiwaną przez kolekcjonerów. Z nowymi niskoprofilowymi oponami Pirelli P7 zamontowanymi na felgach o nowej konstrukcji ze stopów magnezowych LP 400 ustąpił miejsca LP 400 S. W latach 1982-1985 pojawił się Countach LP 5000 S, a następnie LP 5000 Quattrovalvole, obecny na rynku w latach 1985-1988. 25. jubileuszowa edycja Countach zadebiutowała w 1988 roku. To Lamborghini jako pierwsze zostało wyposażone w opony Pirelli P Zero: gamę opon przeznaczonych do supersamochodów na całym świecie, które wciąż są na wyposażeniu najmocniejszych samochodów obecnej ery.

 

W ramach serii Pirelli Collezione nadal dostępne są opony do historycznych wersji Lamborghini Countacha: rodzina opon dedykowanych najbardziej kultowym samochodom zbudowanym w latach 1950-1980. Zachowują one oryginalny wygląd z epoki, ale są dopasowane do nowoczesnej technologii.

Pirelli i Lamborghini: długotrwałe partnerstwo

Współpraca Pirelli i Lamborghini ma swoje początki w 1963 roku: wówczas Ferruccio Lamborghini skonstruował pierwszy samochód i poprosił Pirelli o odpowiednie opony. Tym samochodem był 350 GTV pokazany na turyńskim Motor Show w tym samym roku jako prototyp. Zapoczątkowało to historyczną współpracę, która trwa nieprzerwanie do dziś i akcentuje niektóre spośród najważniejszych momentów w historii motoryzacji. Wersja produkcyjna GTV zyskała nazwę handlową 350 GT oraz opony z rodziny Cinturato ze specyfikacją HS (High Speed): opracowane na wyposażenie samochodów sportowych, które były już w stanie osiągnąć pułap 240 km/h. Kolejnymi oponami wykonanymi na zamówienie dla Lamborghini LM002 były Pirelli Scorpion – a dla Lamborghini Diablo z 1990 roku – Pirelli P Zero, natomiast w Murciélago z 2001 roku i Gallardo z 2003 roku zastosowano wykonane specjalnie dla nich P Zero Rosso.

 

Trwającą ponad pół wieku współpracę Lamborghini uczcił stworzeniem superspecjalnej wersji Aventadora: Lamborghini Aventador LP 700-4 Pirelli Edition. Gama aut Lamborghini wciąż rozszerza się o nowe modele, a Pirelli realizuje swoją misję tworzenia dedykowanych opon dla tej marki: od Scorpiona dla SUV-a Urus, poprzez P Zero i P Zero Corsa dla wersji coupé, spyder i roadster.

 

Źródło: Pirelli

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).