Geely i Renault będą produkować zespoły napędowe

Geely i Renault będą produkować zespoły napędowe

Grupa Renault i Geely podpisały umowę joint venture, której celem jest osiągnięcie pozycji lidera w zakresie produkcji hybrydowych, spalinowych i niskoemisyjnych zespołów napędowych następnej generacji.

 

  • Grupa Renault i Geely podpisały umowę joint venture, w ramach której każda ze stron posiada 50% udziałów w nowej spółce.
  • Celem jest osiągnięcie pozycji lidera w zakresie produkcji hybrydowych, spalinowych i niskoemisyjnych zespołów napędowych następnej generacji i sprostanie globalnemu popytowi w nadchodzących latach.
  • Nowa spółka będzie posiadać 17 zakładów produkcji silników i układów przeniesienia napędu oraz 5 ośrodków badawczo-rozwojowych na 3 kontynentach.
  • Stanie się niezależnym podmiotem zapewniającym dostawy do wielu producentów samochodów.
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży – zapisz się na nasz newsletter.

 

W następstwie podpisania umowy ramowej, opublikowanej w listopadzie 2022 roku, Grupa Geely Holding (Geely Holding), Geely Automobile Holdings Limited (Geely Auto HK.0175) i Grupa Renault podpisały wiążącą umowę joint venture, mającą na celu osiągniecie pozycji nowego globalnego lidera w zakresie projektowania, produkcji i dostarczania technologicznie zaawansowanych hybrydowych i spalinowych zespołów napędowych najwyższej klasy.

 

Firma Aramco, która w dniu 2 marca 2023 roku podpisała list intencyjny z Grupą Renault i Geely, rozważa strategiczne zaangażowanie się w to nowe przedsięwzięcie. Inwestycja Aramco miałaby służyć wspieraniu rozwoju firmy i jej działalności badawczo-rozwojowej w zakresie paliw syntetycznych i hybrydowych zespołów napędowych następnej generacji. Paliwa syntetyczne, w tym e-paliwa i wodór, wchodzą w skład rozwiązań zmierzających do dekarbonizacji przemysłu motoryzacyjnego, w tym także dla aktualnie użytkowanych pojazdów z silnikami spalinowymi.

W obliczu obecnych wyzwań stojących przed przemysłem motoryzacyjnym nikt nie może twierdzić, że jest w stanie samodzielnie dysponować wszystkimi rozwiązaniami w tym zakresie. Aby oferować rewolucyjne innowacje, musimy łączyć nasze kompetencje i atuty. W wyścigu zmierzającym do dekarbonizacji przemysłu motoryzacyjnego nie ma czasu do stracenia, musimy myśleć i działać inaczej. Dziś jesteśmy dumni z połączenia naszych sił z siłami tak dużej firmy jak Geely w celu utworzenia nowego podmiotu zdolnego stawić czoła wyzwaniom, zmienić układ sił i utorować drogę do rozwoju technologii silników spalinowych o ultraniskiej emisji. Pragnę podziękować Ericowi Li Shufu za okazane nam zaufanie: jesteśmy teraz gotowi, by iść naprzód.

dyrektor generalny Grupy Renault - Luca De Meo

 

Spółka joint venture będzie zarządzana wspólnie przez Grupę Renault i Geely. Zarząd, złożony w jednakowej liczbie z przedstawicieli każdej ze stron, odpowiedzialny będzie za formułowanie i realizację kluczowych strategii oraz wyznaczanie kierunków działań spółki. Taka początkowa struktura organizacyjna pozwoli zapewnić ciągłość działalności z dwoma centrami operacyjnymi odpowiedzialnymi za poszczególne operacje: Madryt – Grupa Renault i Hangzhou Bay – Geely. Zespół zarządzający będzie ulokowany w siedzibie nowej spółki, która ma zostać założona w Wielkiej Brytanii, w celu konsolidacji poszczególnych operacji, rozwijania efektów synergii i określenia strategicznych kierunków działania.

Cieszymy się z podjęcia tego wyzwania, które pozwoli nam stać się światowym liderem w zakresie technologii napędów hybrydowych i dostarczać niskoemisyjne zespoły napędowe producentom samochodów na całym świecie. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie współpracy z Lucą de Meo i jego zespołem. Poprzez to porozumienie potwierdzamy naszą gotowość do wykorzystania naszej wiedzy technologicznej i portfolio marek w skali całej Grupy, aby utorować drogę do bardziej zrównoważonego rozwoju i tworzenia wartości, co pozytywnie wpłynie na odczucia klientów.

prezes Geely Holding Group - Eric Li

 

Grupa Renault i Geely przeniosą własność intelektualną do swoich centrów operacyjnych w celu autonomicznego rozwijania przyszłych technologii zespołów napędowych, które będą w stanie w pełni zaspokoić oczekiwania rynku. Połączone portfolio produktów Geely i Grupy Renault oraz zasięg geograficzny nowej spółki joint venture powinny zapewnić odpowiednie rozwiązania dla 80% światowego rynku silników spalinowych i hybrydowych zespołów napędowych.

 

Od początku działalności nowa firma będzie zaopatrywać szereg klientów przemysłowych, w tym Grupę Renault, Geely Auto, Volvo Cars, Proton, jak również Nissana, Mitsubishi Motors Company i PUNCH Torino. Firma będzie w stanie dostarczać kompletne rozwiązania w zakresie zespołów napędowych zewnętrznym producentom pojazdów oraz nawiązywać z różnymi podmiotami współpracę partnerską umożliwiającą wzmocnienie łańcucha wartości.

Pod warunkiem zgodności z obowiązującymi regulacjami prawnymi, Geely Auto i Renault zawrą długoterminową umowę na dostawę silników spalinowych, hybrydowych i hybrydowych typu plug-in do samochodów osobowych. Ponadto Renault kupować będzie również od spółki joint venture zespoły napędowe do lekkich samochodów dostawczych, a także nowe rozwiązania w zakresie akumulatorów do napędów hybrydowych.

 

Źródło: Renault

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).