Testujemy urządzenie STOP&GO odstraszające kuny

Testujemy urządzenie STOP&GO odstraszające kuny

person Joanna Piszcz 21/09/2023

Kuny uprzykrzają życie kierowcom nie tylko na terenach podmiejskich, ale zadomowiły się także w miastach. Rozwiązaniem problemu są urządzenia marki STOP&GO.

 

Razem z ogonem może osiągać długość ponad 80 cm, waży około 1,5 kg i posiada ostre zęby, o możliwościach których przekonał się już niejeden kierowca – kuna domowa. Zniszczenia, jakie potrafi wyrządzić w samochodzie potrafią przyprawić o zawrót głowy i mocno uszczuplić budżet właściciela samochodu. Uszkadza głównie elementy gumowe, przegryzając okablowanie w autach.

 

Sposobem na rozwiązanie problemu są produkty i urządzenia STOP&GO odstraszające kuny. Wybór jest bardzo bogaty – od prostych krążków zapachowych po zaawansowane systemy montowane pod maską pojazdu. Na początku września mieliśmy okazję uczestniczyć w montażu urządzenia STOP&GO w salonie KIA EFORIA przy ul. Krasnobrodzkiej w Warszawie. Dystrybutorem produktów STOP&GO w Polsce jest firma EMG Poland.

Głównym powodem, dla którego kuny przegryzają przewody, jest to, że są zwierzętami terytorialnymi. Kuna znakuje swoje terytorium poprzez wejście do komory silnika. Na łapach posiada gruczoły potne. Dotykając elementów pod maską zostawia na nich swój zapach. Problem pojawia się, gdy samochód zostaje zaparkowany na terenie innej kuny. Kuna, która wyczuje ślad zapachowy swojego rywala, wchodzi do komory silnika, aby go usunąć i pozostawić swój własny zapach - stąd pogryzienia. Radosław Rokosz firma Norbert Schaub GmbH, producent urządzeń STOP&GO

 

odstraszacz STOP&GO 7 PLUS-MINUS CLIP
Odstraszacz STOP&GO 7 PLUS-MINUS CLIP

Urządzenie zamontowane w samochodzie KIA Stonic to odstraszacz STOP&GO 7 PLUS-MINUS CLIP z wysokim napięciem i ultradźwiękami wyposażony w sześć płytek kontaktowych ze stali szlachetnej. Możliwość mocowania dwubiegunowych płytek kontaktowych ze stali szlachetnej na zacisk ułatwia montaż i zapewnia jeszcze większą elastyczność, co jest szczególnie przydatne w coraz bardziej kompaktowych komorach silnika.

 

Dzięki zaciskowi dodatkowe płytki kontaktowe mogą być teraz mocowane w dowolnym miejscu na kablu wysokiego napięcia, a sam kabel może być przedłużony za pomocą kolejnej płytki kontaktowej, szczególnie w przypadku dużych komór silnika, takich jak w samochodach typu SUV i kamperach. Przyłącze do zacisku 15 zostało zastąpione czujnikami. Dzięki przymocowanemu bezpośrednio do urządzenia suwakowi stykowemu nie jest także konieczny montaż przełącznika stykowego.

Urządzenie STOP&GO 7 PLUS-MINUS CLIP jest zasilane dzięki podpięciu bezpośrednio do akumulatora. Jest to brat bliźniak urządzenia 8 PLUS-MINUS CLIP, w przypadku którego mamy zasilanie bateryjne. Radosław Rokosz

 

Montaż odstraszacza STOP&GO 7 PLUS-MINUS CLIP rozpoczyna się od zastosowania STOP&GO pianki do usuwania zapachu kun. Warto podkreślić, że producent urządzenia zdecydowanie zaleca, aby zawsze wykonać tę czynność jako pierwszy krok przed instalacją.

Do czego zdolna jest kuna

Koszt naprawy uszkodzeń wyrządzonych w samochodzie przez kuny może sięgać nawet ponad 20 tys. zł. Do warsztatów samochodowych coraz częściej zgłaszają się kierowcy, którzy mieli z nimi do czynienia. Warto zaznaczyć, że kuny w Polsce są pod ochroną.

Problem w tej chwili staje się coraz bardzo widoczny. Dostrzegają go mechanicy, którzy coraz częściej mają do czynienia z uszkodzeniami powodowymi przez kuny. Problem bardzo często pojawia się także w miastach, gdyż kuna leśna również tam ma idealne warunki do życia i znajduje mnóstwo resztek jedzenia pozostawionych przez nas, ludzi. Zniszczenia mogą być mniej lub bardziej poważne. Kuna może uszkodzić przewody zapłonowe, przewód doprowadzający powietrze do turbiny, czy wyrwać wygłuszenie maski. Jeżeli nie zauważymy zniszczeń w odpowiednim momencie, możemy przegrzać silnik, może dojść nawet do pożaru pojazdu. Uszkodzenia spowodowane przez kuny mogą spowodować potężne i kosztowne problemy, które dotyczą także pojazdów elektrycznych, a tu koszty naprawy uszkodzeń są najwyższe. Radosław Rokosz

 

O tym, do czego zdolna jest kuna przekonał się właściciel samochodu, który oddał go do naprawy w ASO KIA EFORIA przy ul. Krasnobrodzkiej w Warszawie.

 

Uszkodzenia wyrządzone w samochodzie przez kunę
Uszkodzenia wyrządzone w samochodzie przez kunę

 

Do KIA EFORIA w ciągu miesiąca zgłaszają się przynajmniej 2-3 samochody z problemami, które wynikają z przegryzienia jakiegoś elementu pod maską.

Dodatkowo, często już przy przeglądach okresowych pojazdów widać, że kuny grasują pod maską np. widoczne są ślady „łapek” na osłonie silnika lub lekko nadgryzione przewody, które jeszcze nie powodują niesprawności danego układu. W takim przypadku już podczas przeglądu staramy się zaproponować klientom montaż dodatkowych urządzeń czy zastosowanie odpowiednich preparatów, które odstraszą kuny, by w przyszłości nie doszło do poważnych awarii uniemożliwiających korzystanie z pojazdu. Mateusz Gołaszewski Kierownik Serwisu Kia EFORIA

 

Przekrój zniszczeń jest różny – można wyróżnić 3 podstawowe grupy:

 

  • Niewielkie zniszczenia np. wygryzione wygłuszenie pokrywy silnika czy przegryziony wężyk do spryskiwacza szyby. W tym przypadku naprawa jest dość prosta i szybka, chodź czasami potrafi być kosztowna (wymiana wygłuszenia maski to często koszt ponad 1 tys. zł).
  • Zniszczenia mające wpływ na pracę silnika czy innych układów w pojeździe, często uniemożliwiające dalszą jazdę np. przegryzione przewody układu chłodzenia, uszkodzone wiązki czujników spalin (sond lambda). W tym przypadku koszty naprawy zazwyczaj przekraczają 1 tys. zł, a usterka może spowodować poważną awarię pojazdu.
  • Zniszczenia uniemożliwiające korzystanie z pojazdu, bardzo kosztowne w naprawie np. przegryziona główna wiązka silnika lub kumulacja uszkodzeń kilku elementów jednocześnie. Osobiście w serwisie mieliśmy przypadek, gdy kuna przegryzła klientowi główną wiązkę silnika, totalnie niszcząc całą sieć elektryczną pojazdu. Naprawa zniszczeń kosztowała ponad 10 tys. zł, a oczekiwanie na nową wiązkę trwało kilka miesięcy – samochód przez ten czas oczywiście nie nadawał się do użytkowania.

Dystrybucja produktów STOP&GO w Polsce

Dystrybutorem produktów STOP&GO w Polsce jest firma EMG Poland, która zaopatruje dilerów samochodowych i autoryzowane stacje obsługi. W ofercie ma m.in. krążki zapachowe, piankę niwelującą zapachy i urządzenia emitujące ultradźwięki.

Współpracujemy z dilerami więc znamy wiele przypadków uszkodzeń. Jeden z przykładów to Mazda, w której kuna pogryzła główną wiązkę silnika. Właściciel pojazdu czekał na część do wymiany około 9 miesięcy, a koszt naprawy siegnął ponad 20 tys. zł. Komponent trzeba było specjalnie wyprodukować, bo była to część, która w normalnych warunkach nie ulega awariom i której się nie wymienia. Mariusz Wantusiak EMG Poland

 

Firma EMG-Poland powstała w roku 2001, aby poszerzać i uzupełniać asortyment akcesoriów, oferowanych przez przemysł samochodowy. Misją firmy jest zaspokajanie potrzeb szerokiej gamy klientów w zakresie bezpieczeństwa podróży, podniesienia komfortu jazdy oraz zabezpieczeń antykradzieżowych.

Stale poszerzamy ofertę o akcesoria, które ułatwiają i uatrakcyjniają użytkowanie samochodów. W ofercie posiadamy m.in. elektryczne siłowniki do otwierania bagażnika, dzięki którym nie musimy klapy otwierać ręcznie. Kolejny produkt to zabezpieczenie antykradzieżowe - nasz polski, autorski immobilizer, który zapobiega kopiowaniu sygnału z kluczyka i kradzieży pojazdu. Oferujemy również czujniki ciśnienia w oponach i wiele innych produktów, które są dostępne u dilerów pojazdów. Michał Kałuski dyrektor handlowy firmy EMG Poland

 

Tak jak wszystkie inne produkty STOP&GO, urządzenia te można nabyć w handlu specjalistycznym. Szczegóły na stronie: www.emg-poland.pl.

 

Więcej informacji na temat produktów STOP&GO można znaleźć na: www.stop-go.de/pl.

user photo

Autor

Joanna Piszcz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).