Ruszył Kongres Nowej Mobilności 2023 | MOTOFAKTOR

Ruszył Kongres Nowej Mobilności 2023

person Joanna Piszcz 26/09/2023

W Łodzi wystartował Kongres Nowej Mobilności. To trzy dni dyskusji, ponad 2 tys. uczestników, 300 prelegentów z całego świata, 100 debat, warsztatów i wystąpień.

 

26 września, pod hasłem „Sustainable Mobility Now!”, rozpoczęła się IV edycja największej w regionie CEE konferencji w całości poświęconej elektromobilności i zrównoważonemu transportowi – Kongresu Nowej Mobilności. Organizatorzy KNM 2023 – PSPA oraz Miasto Łódź – przygotowali dla gości ponad 100 merytorycznych debat, sesji okrągłego stołu i warsztatów, w których weźmie udział ponad 300 panelistów.

 

Zaplanowano także liczne wydarzenia towarzyszące – premiery, wystawy i pokazy. Przez trzy dni ponad 2,5 tys. przedstawicieli instytucji unijnych, administracji publicznej, samorządów, branży, świata nauki, trzeciego sektora a także ekspertów i praktyków rynku będzie omawiać kluczowe trendy i wyzwania sektora zrównoważonego transportu.

 

Uczestników Kongresu powitało wystąpienie Maroša Šefčoviča – Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej.

Kongres Nowej Mobilności jest ważnym wydarzeniem nie tylko w Polsce, ale i w całym regionie Europy Środkowej. Dekarbonizacja oznacza nie tylko wzywania, ale i ogromną szansę dla europejskiej społeczności. Obecnie w sektorze produkcji samochodów elektrycznych i akumulatorów przodują Chiny i dlatego musimy zagwarantować odpowiednie warunki dla rozwoju i wzrostu konkurencyjności naszego przemysłu. Przyszłość przemysłu motoryzacyjnego powinna być w Europie, w tym w Europie Środkowo-Wschodniej. Region CEE ma szansę, by stać się ważnym regionem dla rozwoju technologii i przemysłu dla zielonego transportu. Maroš Šefčovič Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej

 

Owocnych obrad uczestnikom Kongresu Nowej Mobilności 2023 życzyła także Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska. W ceremonii otwarcia KNM wzięły udział również Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Ambasador Wielkiej Brytanii Anna Clunes oraz Ambasador Finlandii Päivi Laine.

Mam nadzieję, że KNM tchnie w nas wszystkich dawkę jeszcze większego optymizmu do pracy nad dekarbonizacją. Jako samorządy chcemy być odpowiedzialni i chcemy żyć w pięknym i czystym świecie ze zrównoważonym transportem. Hanna Zdanowska Prezydent Łodzi

 

Dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur podkreślił, że tegoroczna edycja Kongresu Nowej Mobilności jest edycją wyjątkową pod względem liczby uczestników i zakresu programu.

 

Kongres Nowej Mobilności 2023
Kongres Nowej Mobilności 2023
Tegoroczny Kongres Nowej Mobilności to impreza rekordowa: zgromadziliśmy ponad 2,5 tys. uczestników, ale najważniejsze, jest to, że jesteśmy zjednoczeni, mamy wspólne cele i będziemy mogli wspólnie pracować nad rozwojem zeroemisyjnej mobilności, bo to wielka szansa dla gospodarki. Dziękuję w szczególności miastu Łódź, wszystkim członkom PSPA i wszystkim partnerom KNM. Program Kongresu obejmuje 100 punktów i mam nadzieję, że przyniesie to realną zmianę dla polskiej mobilności i polskiego przemysłu. Maciej Mazur Dyrektor Zarządzający PSPA

 

Już pierwszego dnia KNM 2023 na 6 scenach odbędzie się 30 merytorycznych debat, prezentacji, premier, spotkań oraz warsztatów. W ramach debaty „Sustainable Mobility Now!” kluczowi interesariusze sektora zrównoważonego transportu będą dyskutowali o instrumentach regulacyjnych, rynkowych oraz badawczo-rozwojowych, które musi wdrożyć Polska, aby znaleźć się na czele zielonej transformacji w Unii Europejskiej. W dyskusji wezmą udział m.in. Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska, Adrian Kurowski, General Manager Poland w firmie Visa (będącej strategicznym partnerem KNM 2023), Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska w latach 2019-2021 oraz Prezydent COP24 czy też Lucie Mattera, Sekretarz Generalna, ChargeUP Europe.

Zorganizowana pod patronatem Unii Metropolii Polskich debata „Plugging In: A Roadmap to Urban Charging Infrastructure” (z udziałem przedstawicieli m.in. Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Volkswagen Group Polska oraz Ekoenergetyka-Polska) zostanie poświęcona rozbudowie sieci infrastruktury ładowania w polskich miastach. To kluczowe wyzwanie sektora zeroemisyjnego transportu: w 2022 r. 37 największych miast odpowiadało za ok. 70% samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. W dyskusji „Electric Heavy Duty – Polish Duty” wezmą natomiast udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Volvo Trucks Poland, PIE, czy Czeskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu. Elektryfikacja transportu ciężkiego to dla Polski poważne wyzwanie: mówimy o sektorze, który zatrudnia ok. 750 tys. osób i generuje ok. 7% polskiego PKB. Aleksander Rajch Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych PSPA

 

Podczas pierwszego dnia Kongresu zostaną również omówione inne kluczowe trendy i wzywania sektora nowej mobilności. Wiele miejsca na KNM 2023 poświęcono strefom czystego transportu (przedstawiciele m.in. Warszawy, Krakowa, Ostrowa Wielkopolskiego czy Clean Air Fund wezmą udział w debacie „Low Emission Zones – the Polish Way”), potencjału elektromobilności w rozwoju gospodarki Polski i regionu CEE, elektryfikacji i finansowaniu firmowych flot, a także rozwojowi prywatnej infrastruktury ładowania.

 

Pierwszy dzień Kongresu Nowej Mobilności 2023 zwieńczy uroczysta gala, na której PSPA oraz PwC już po raz piąty uhonorują Liderów Elektromobilności – firmy najmocniej zaangażowane w rozwój zeroemisyjnego transportu w Polsce. Podczas gali zgromadzeni podpiszą również „Siódemkę dla elektromobilności” – adresowany do kluczowych interesariuszy apel o pilne podjęcie działań w 7 strategicznych obszarach. Umożliwi to wykorzystanie historycznej szansy, przed którą stoją polskie firmy oraz polska gospodarka w związku z transformacją sektora transportu w kierunku zeroemisyjnym.

 

Źródło: PSPA

user photo

Autor

Joanna Piszcz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).