Polski debiut BMW iX5 Hydrogen na KNM 2023 | MOTOFAKTOR

Polski debiut BMW iX5 Hydrogen na KNM 2023

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu Kongresowi Nowej Mobilności będzie pierwsza w Polsce prezentacja BMW iX5 Hydrogen.

 

Podczas tegorocznej edycji Kongresu Nowej Mobilności, która odbędzie się w dniach 26-28 września w Łodzi, BMW Group przedstawi model BMW iX5 Hydrogen. Samochód z napędem wodorowym stanowi kolejny krok w kierunku osiągnięcia celów związanych z neutralnością klimatyczną oraz przyspieszenia transformacji w sektorze mobilności.

 

BMW Group intensywnie wzmacnia ofertę pojazdów elektrycznych, a do 2030 r. 50% wszystkich sprzedawanych przez nas samochodów będzie posiadać napęd elektryczny. Celem firmy jest jednak sukcesywna rozbudowa innowacyjnych napędów, dlatego kontynuujemy rozwój technologii wodorowej, która w przyszłości może być atrakcyjnym uzupełnieniem elektromobilności i dodatkową opcją zrównoważonej mobilności indywidualnej – mówi dr. Jürgen Guldner, dyrektor rozwoju technologii wodorowej BMW Group.

Fot. Tom Kirkpatrick

BMW iX5 Hydrogen – jedyny taki

Wodorowy SUV łączy zaawansowane technologie ogniw paliwowych z wysoko zintegrowanym układem napędowym BMW eDrive piątej generacji, co pozwala osiągnąć moc 275 kW (401 KM). Dzięki temu pojazd przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 6 sekund, a jego prędkość maksymalna to ponad 180 km/h. Zużycie wodoru wynosi 1,19 kg/100 km, co przekłada się na zasięg wynoszący 504 km w cyklu WLTP. Proces tankowania wodoru trwa maksymalnie 4 minuty. Pojazd powstał dzięki bliskiej współpracy specjalistów zajmujących się technologią wodorową, rozwojem pojazdów oraz tworzeniem nowych modeli, co pozwoliło na zintegrowanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu napędu i magazynowania energii.

Fot. Tom Kirkpatrick

Pionierskie BMW podczas KNM2023

Produkcja modelu odbywa się w Centrum Badań i Innowacji w Monachium, a od zeszłego roku w tamtejszym centrum kompetencyjnym ds. wodoru firma zajmuje się także produkcją systemów ogniw paliwowych.

 

Jesteśmy dumni, że ten unikalny model bawarskiego koncernu zostanie po raz pierwszy w Polsce zaprezentowany podczas tegorocznej edycji Kongresu Nowej Mobilności, czyli największej w tej części Europy konferencji poświęconej rozwojowi rynku pojazdów elektrycznych. To dla nas ogromne wyróżnienie, że właśnie podczas wydarzeń towarzyszących Kongresowi, uczestnicy będą mieli jako pierwsi okazję w Polsce zapoznania się BMW iX5 Hydrogen, która nie zostanie wyłącznie statyczną ekspozycją, ale przez 3 dni będzie pełniła aktywną rolę jako shuttle dla gości Kongresu– komentuje Aleksander Rajch, Członek Zarządu PSPA.

Fot. Tom Kirkpatrick

Hydrogen Mobility Forum

Szanse związane z wodorem i ogniwami paliwowymi zostaną szeroko omówione podczas jednej z sześciu głównych ścieżek tematycznych Kongresu Nowej Mobilności 2023. „Hydrogen Mobility Forum” to spotkanie kluczowych interesariuszy komercyjnego upowszechnienia technologii wodorowych w transporcie. W trakcie debat, paneli, EXPO oraz spotkań networkingowych, międzynarodowi eksperci omawiać będą aktualny stan europejskiego rynku wodoru i ogniw paliwowych, zarówno zakresie produkcji zielonego wodoru, jak i projektowanej infrastruktury dla branży motoryzacyjnej. Przedmiotem dyskusji będą również kwestie dotyczące wyzwań na drodze do popularyzacji czystego wodoru i upowszechnienia transportu opartego o wodór.

KNM i EXPO

Kongres Nowej Mobilności 2023 to czwarta edycja największej konferencji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, poświęconej rozwojowi rynku pojazdów elektrycznych. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 26 do 28 września 2023 r. w przestrzeni EXPO Łódź.

 

W tegorocznej edycji KNM zorganizowane zostaną także największe w regionie targi zeroemisyjnych technologii w transporcie, skierowane do dostawców i odbiorców rozwiązań z obszaru e-mobility z całej Europy. Targi będą towarzyszyły całemu kongresowi, obejmując 3 strefy wystawiennicze – wewnętrzne i zewnętrzne, zbudowane na powierzchni 13 tys. mkw. Organizatorzy zapowiadają 200 wystawców z regionu i 2000 odwiedzających. Formuła umożliwi liczne premiery, pokazy, testy i networking.

 

Źródło: PSPA

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).