Nowa mobilność w miastach podczas KNM 2023 | MOTOFAKTOR

O perspektywach dalszego rozwoju nowej mobilności w miastach i nie tylko, dyskutować będą eksperci z całej Europy podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023.

 

  • Po ulicach polskich miast jeździ już ponad 100 tysięcy skuterów elektrycznych. E-rowery i inne formy bezemisyjnej mikromobilności również zyskują na popularności. Dzieje się tak w całej Europie Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej
  • O perspektywach dalszego rozwoju tego sektora, nowych modelach biznesowych, optymalizacji prawa, instrumentach wsparcia i najlepszych międzynarodowych praktykach dyskutować będą eksperci z całej Europy podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023
  • Tematy miast UE realizujących nowe modele transportu i dekarbonizacji będą również badane przy wsparciu kluczowego partnera Kongresu – EIT Urban Mobility
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

 

 

Mikromobilność i multimodalność cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. W miastach takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Łódź czy Wrocław coraz częściej można spotkać różnego rodzaju środki transportu osobistego. Jednym z najbardziej popularnych jest hulajnoga elektryczna. Wypożyczalnie, które oferują krótkoterminowy najem tych pojazdów, stały się powszechne w centrach większości miast (aktualnie oferowane są w ok. 90-ciu). Korzystanie z e-hulajnóg to nie tylko ekologiczna alternatywa dla konwencjonalnych samochodów i taksówek, ale również sposób na uniknięcie korków i zaoszczędzenie czasu podczas podróży po mieście.

 

W rozwój mikromobilności w Polsce wpisują się również wypożyczalnie rowerów. Systemy wynajmu na minuty funkcjonują już w ok. 80 miastach, zachęcając mieszkańców i turystów do tej ekologicznej, taniej i zdrowej formy transportu. Ponadto, na polskim rynku – ramach carsharingu – dostępne są elektryczne skutery czy małe samochody elektryczne, które są idealne do dojazdów do pracy. Na koniec marca 2023 r. na polskim rynku mobilności współdzielonej – w kategorii samoobsługowej – zarejestrowane było prawie 90 tys. pojazdów. Liczby te obejmują zarówno jednoślady, jak i samochody, które można wypożyczyć za pośrednictwem aplikacji mobilnych lub bezpośrednio od właścicieli pojazdów.

Mikromobilność – naturalny element multimodalności i innowacyjnego transportu miejskiego

Jest to fundament rozwoju stref niskoemisyjnych w Polsce, ponieważ redukcja liczby pojazdów jest niezbędnym krokiem w dekarbonizacji miast i stref miejskich. W Europie Środkowo-Wschodniej jest coraz więcej arterii miejskich inwestujących również w autobusy elektryczne i wodorowe. Jest to ważne, ponieważ rozwiązania ostatniej mili muszą zależeć od solidnego systemu autobusów i transportu kolejowego. Temat ten zostanie szerzej omówiony dzięki doskonałemu partnerstwu między PSPA i EIT Urban Mobility podczas KNM 2023.

 

Polska odnotowała wzrost w sektorze mikromobilności o 44% w stosunku rok do roku, ale nasza stolica może pochwalić się również jedną z największych flot elektrycznych autobusów w Unii Europejskiej, a wiele obszarów miejskich rozważa również rozwiązania transportu publicznego wykorzystującą technologię wodorową. Z miesiąca na miesiąc transport miejski staje się coraz bardziej ekologiczny i innowacyjny – mówi Aleksander Rajch, członek zarządu PSPA – Jesteśmy dumni, że Kongres Nowej Mobilności będzie w stanie zgłębić te tematy przy wsparciu naszych partnerów z EIT Urban Mobility, którzy są unijną latarnią w zakresie innowacyjnych rozwiązań transportu miejskiego – dodaje Rajch.

KNM2023: wiodące wydarzenie w świecie transportu

KNM to największe w tej części Europy wydarzenie sektora e-mobility i zero emisyjnego transportu, które zgromadzi liderów branży, naukowców, przedstawicieli rządu i administracji oraz wszystkich zainteresowanych przyszłością mobilności. Jednym z tematów tegorocznego Kongresu będzie m.in. mikromobilność i multimodalność jako integralna część przyszłego systemu transportowego w miastach. Na KNM 2023 zostanie m.in. zaprezentowana „Strategia Rozwoju Nowej Mobilności” diagnozująca 8 kluczowych wyzwań oraz zawierająca łącznie 15 rekomendacji działań, których wprowadzenie pozwoli na rozwój nowych form mobilności w polskich samorządach. Podczas konferencji zostanie także zainicjonowany projekt „Narodowej Strategii Rowerowej”. Wiodący interesariusze i przedstawiciele branży będą ponadto dyskutować o niezbędnych zmianach regulacyjnych stymulujących rozwój sektora mikromobilności w Polsce oraz najlepszych praktykach w tym obszarze, wdrożonych w europejskich miastach.

 

Nadchodzący Kongres stanowi nieocenioną okazję do wspierania współpracy, inspirowania innowacji i torowania drogi dla zrównoważonego i włączającego ekosystemu transportowego. Jestem podekscytowana możliwością poznania innych ekspertów, podzielenia się spostrzeżeniami i pomysłami na temat tego, jak wspólnie napędzać transformację w kierunku inteligentniejszych, bardziej ekologicznych i bardziej połączonych rozwiązań mobilnych – mówi Maria Tsavachidis, CEO of EIT Urban Mobility.

KNM i EXPO

Kongres Nowej Mobilności 2023 to czwarta edycja największej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej konferencji poświęconej rozwojowi rynku zrównoważonego transportu. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 26 do 28 września 2023 r. w przestrzeni EXPO Łódź.

 

W tegorocznej edycji KNM zorganizowane zostaną także największe w regionie targi zeroemisyjnych technologii w transporcie, skierowane do dostawców i odbiorców rozwiązań z obszaru e-mobility z całej Europy. Targi będą towarzyszyły całemu kongresowi, obejmując 3 strefy wystawiennicze – wewnętrzne i zewnętrzne, zbudowane na powierzchni 19 tys. mkw. Organizatorzy zapowiadają ponad 100 wystawców z regionu i 2000 odwiedzających, a formuła umożliwi liczne premiery, pokazy, testy i networking.

 

Program Kongresu Nowej Mobilności zostanie oparty na sześciu strategicznych ścieżkach tematycznych:

 

  • CEE GTI Summit – szczyt liderów zrównoważonego transportu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej;
  • Poland Drives e-Mobility – platforma współpracy kluczowych interesariuszy rynku elektromobilności w Polsce;
  • Battery Day – EBA Summit – konferencja producentów i ekspertów technologii bateryjnych dla przemysłu motoryzacyjnego;
  • Green Fleet Forum – ESG – forum branży flotowej, firm najbardziej zaangażowanych we wdrażanie napędów elektrycznych;
  • eHDV Forum – forum uczestników rynku HDV poświęcone rozwojowi sektora zeroemisyjnego transportu ciężkiego;
  • Hydrogen Mobility Forum – forum kluczowych interesariuszy komercyjnego upowszechnienia technologii wodorowych w transporcie.

 

Konferencja będzie trwała 3 dni i odbędzie się na 6 scenach. Organizatorzy zapowiadają 300 mówców i debatujących oraz 200 merytorycznych punktów programu.

 

Więcej informacji TUTAJ.

 

Źródło: PSPA

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).