Renowacja lakierów z efektem płynnego metalu | MOTOFAKTOR

Renowacja lakierów z efektem płynnego metalu

person Redakcja 19/02/2018

Nadwozia pokryte lakierem z efektem płynnego metalu prezentują się spektakularnie, dlatego są bardzo popularne na samochodach sportowych oraz luksusowych. Jednak niezwykle drobna pigmentacja tego typu lakieru sprawia, że jego renowacja jest bardzo wymagająca. Harald Klöckner, Standox Training Leader Europe, Middle East and Africa, dzieli się swoimi wskazówkami.

Renowacja lakierów z efektem płynnego metalu, np. Alubeam Mercedesa lub Liquid Metal Silver Porsche, to prawdziwa sztuka.

Wymaga to znakomitej znajomości technologii, a także precyzyjnego przygotowania podłoża i użycia najwyższej klasy produktów lakierniczych. Skład lakierów z efektem płynnego metalu sprawia, że nawet najdrobniejsza niezgodność z oryginalnym kolorem jest natychmiast zauważalna. Stosowane w nich drobinki aluminium są znacznie cieńsze i bardziej płaskie niż w standardowych lakierach metalicznych. Co więcej, lepiej odbijają światło, dlatego też nawet najdrobniejsze niedoskonałości podłoża mogą zepsuć efekt końcowy. Wszystkie te kwestie należy brać pod uwagę podczas prac przygotowawczych. Harald Klöckner Standox Training Leader EMEA

 

Na przykładzie lakieru Alubeam stosowanego w samochodach Mercedesa Harald Klöckner wyjaśnia, jak prawidłowo przeprowadzić renowację z użyciem produktów Standoblue:

 

  • Przygotowanie: Najpierw aplikujemy wypełniacz Standox VOC. Należy zawsze zapoznać się z listą produktów zatwierdzonych przez producenta. Suszenie i szlifowanie przeprowadzamy w standardowy sposób. Następnie na przeszlifowany wypełniacz aplikujemy lakier bezbarwny Standocryl VOC Xtra Clear K9560, aby uzyskać gładką powierzchnię. Lakier bezbarwny powinien być w pełni utwardzony. Konieczny może być dłuższy czas suszenia.
  • Szlifowanie lakieru bezbarwnego: Szlifujemy warstwę lakieru bezbarwnego na elemencie poddawanym renowacji oraz powierzchnię pokrytą starą powłoką lakierniczą papierem ściernym P1000–P1500. Ręcznie szlifujemy krawędzie i rogi papierem ściernym typu P3000. Bardzo ważne: nie ścieramy warstwy bezbarwnej.
  • Aplikacja dodatku do cieniowania: Na obszar cieniowania aplikujemy dodatek Standoblue Color Blend lub Standoblue Color Blend Long. Aplikację dodatku przeprowadzamy również na obszarze wykraczającym od 10 do 20 cm poza naprawianą powierzchnię.
  • Cieniowanie: Aby przygotować lakier bazowy Standoblue, mieszamy go w następujących proporcjach: odpowiednia ilość wymieszanego lakieru Standoblue Alubeam + 50 proc. dodatku Standoblue Adjustment Additive Long. Aplikujemy pierwszą warstwę do krawędzi jeszcze mokrego dodatku do cieniowania Standoblue Color Blend. Warstwa powinna niemal całkowicie pokryć powierzchnię poddawaną renowacji (wypełniacz).
  • Rozcieniowanie: Aplikujemy warstwę lakieru z efektem specjalnym na jeszcze mokry dodatek do cieniowania, zachowując przy tym większą odległość od elementu. Dopóki dodatek do cieniowania oraz lakier bazowy Standoblue są mokre, krok ten można w razie potrzeby powtórzyć. Przed aplikacją lakieru bezbarwnego należy odczekać, aż lakier bazowy całkowicie wyschnie.
  • Aplikacja lakieru bezbarwnego: Lakier bezbarwny Standocryl VOC Xtra Clear K9560 aplikujemy na całą naprawianą powierzchnię, a następnie suszymy zgodnie z instrukcją zawartą w metryczkach technicznych.

 

Pełny zestaw ilustrowanych wytycznych dotyczących renowacji lakierów z efektem płynnego metalu można znaleźć w poradniku Kolory specjalne w bibliotece Standothek. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w nowej Standopedii, która zawiera wiele praktycznych i przydatnych informacji na temat lakierowania. Obejmuje większość kwestii technicznych oraz jest stale aktualizowana i poszerzana przez ekspertów marki Standox.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).