Mobil 1: zielone inwestycje w warsztatach samochodowych

Mobil 1: zielone inwestycje w warsztatach samochodowych

Ponad połowa warsztatów samochodowych dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoje starania na rzecz ograniczania wpływu branży motoryzacyjnej na środowisko - wynika z badania Mobil 1.

 

9 na 10 respondentów uważa, że w ciągu ostatniej dekady zaszły pozytywne zmiany w kwestii podejścia właścicieli warsztatów samochodowych do prowadzenia firmy w sposób bardziej odpowiedzialny dla środowiska. Co istotne, 69% mechaników uczestniczących w badaniu Mobil 1, zrealizowało w swoim warsztacie inwestycje pozytywnie wpływające na środowisko.

 

Wśród przykładów „zielonych zmian” respondenci najczęściej wymieniali montaż paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, zakup energooszczędnych maszyn, segregację odpadów, wybór produktów generujących mniej odpadów lub w większych opakowaniach, wymianę oświetlenia na energooszczędne LED.

 

3 na 4 respondentów (77%) w imię lepszej ochrony środowiska poparłoby wprowadzenie zakazu samodzielnej wymiany oleju silnikowego przez kierowców. Serwis olejowy poza warsztatem jest dozwolony, ale nakłada na osobę prywatną obowiązek utylizacji odpadu w PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Niewywiązanie się z niego stwarza potencjalne ryzyko dla środowiska. Zaledwie litr oleju silnikowego może zanieczyścić milion litrów wody i dlatego tak istotna jest właściwa utylizacja przepracowanego oleju i opakowań.

 

Infografika - Jak warsztaty minimalizują wpływ na środowisko Mobil 1

 

Jak wynika z badania Mobil 1, mechanicy bardzo pozytywnie podchodzą do nowinek branżowych, które pomagają w codziennej pracy i ograniczają negatywny wpływ branży motoryzacyjnej na środowisko. Ponad 2/3 respondentów (69%) ocenia dobrze lub bardzo dobrze wprowadzenie konceptu Mobil Boxx, czyli opakowań kartonowych z 20-litrowym workiem foliowym zawierającym olej.

Głównym celem wprowadzenia tego nowatorskiego rozwiązania w zakresie opakowań było ograniczenie ilości odpadów i łatwiejsze gospodarowanie nimi przez mechaników. Mobil Boxx zawiera o 85% mniej plastiku niż tradycyjne, 20-litrowe opakowanie na olej silnikowy. Dzięki łatwej w utylizacji konstrukcji, wykonanej z nadającego się do recyklingu kartonu i plastiku, mechanicy mogą zmniejszyć ilość odpadów wytwarzanych w swoim warsztacie samochodowym.

Field Engineer, ExxonMobil - Przemysław Szczepaniak

 

Według mechaników największe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o całkowitej rezygnacji z używania olejów w tradycyjnych opakowaniach miałyby: możliwość ograniczenia odpadu (63%), łatwiejsza utylizacja (55%), znaczne, jak w przypadku Mobil Boxx, ograniczenie użycia plastiku (54%).

 

Na liście priorytetów znalazły się również oszczędność miejsca w warsztacie (44%), praktyczność nowego opakowania 20L (35%), łatwiejsze utrzymanie czystości w warsztacie (35%) oraz czytelne oznakowanie nowego opakowania (14%).

 

Pomimo pozytywnego podejścia do ekologii i przekonania do konieczności zielonych inwestycji, pracownicy warsztatów z uprzedzeniem podchodzą do korzyści wynikających z elektromobilności. 73% mechaników uważa, że popularyzacja aut elektrycznych zwiększy obciążenie środowiska. Taką opinię wyrażali w oparciu o własną ocenę generowania odpadów w okresie 20 lat eksploatacji auta elektrycznego.

 

Badanie Mobil 1 „Jak warsztaty samochodowe minimalizują wpływ na środowisko?” zostało przeprowadzone w maju 2023 roku metodą ankiety papierowej oraz internetowej wśród 460 właścicieli i pracowników warsztatów samochodowych w Polsce.

 

Więcej informacji o nowych olejach Mobil 1 można znaleźć na stronie internetowej www.mobil.pl lub u Autoryzowanych Dystrybutorów produktów smarnych Mobil.

 

Źródło: ExxonMobil

 

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).