LG Energy Solution, Ford i Koç Holding tworzą spółkę joint venture | MOTOFAKTOR

LG Energy Solution, Ford i Koç Holding tworzą spółkę joint venture

LG Energy Solution, Ford i Koç Holding wybudują jeden z największych zakładów produkcji ogniw akumulatorowych do pojazdów elektrycznych w Europie.

 

LG Energy Solution, Ford i Koç Holding podpisały niewiążący protokół ustaleń (MoU) w sprawie utworzenia nowej spółki joint venture, pod warunkiem uzyskania ostatecznej zgody wszystkich stron. Projekt ma na celu stworzenie jednego z największych w Europie zakładów produkujących ogniwa akumulatorowe do komercyjnych pojazdów elektrycznych, wzmacniając tym samym fundamenty elektrycznej przyszłości Forda w Europie.

 

Nowe joint venture będzie zlokalizowane w strefie przemysłowej w Başkent, w pobliżu Ankary. Start budowy zakładu jest oczekiwany jeszcze w tym roku. Produkcja ma się rozpocząć w 2026 roku, a strony porozumienia zobowiązują się do co najmniej 25 GWh rocznej zdolności produkcyjnej, która może potencjalnie wzrosnąć do 45 GWh.

 

Ford sukcesywnie realizuje plany związane z rozwojem EV, zgodnie z wizją bycia liderem w rewolucji pojazdów elektrycznych. Realizujemy zobowiązanie do produkcji akumulatorów w tym samym regionie, w którym wytwarzamy samochody. Utworzenie nowej spółki joint venture z LG Energy Solution i Koç Holding stworzy solidne fundamenty do budowy prężnej przyszłości pojazdów elektrycznych Forda w Europie.

wiceprezes Ford EV Industrialization - Lisa Drake

 

Wspólne przedsięwzięcie opiera się na długoletnich relacjach biznesowych, jakie Ford utrzymuje zarówno z LG Energy Solution, jak i Koç Holding. Ford i LG Energy Solution współpracują od ponad dekady. LG Energy Solution dostarcza m.in. akumulatory wytwarzane w Polsce (w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem) do Forda Mustanga Mach-E i E-Transit. Natomiast niemal stuletnia współpraca Ford Motor Company i Koç Holding obejmuje udane wspólne przedsięwzięcie Ford Otosan, mające obecnie ponad 60 lat.

Długoletnie relacje biznesowe z Fordem są wynikiem naszego zaangażowania w dostarczanie produktów o niezrównanej konkurencyjności, stabilnej wydajności produkcji oraz globalnej wiedzy operacyjnej. Umożliwia to nasza obszerna wiedza zgromadzona dzięki inwestycjom wyprzedzającym światowe rynki. Teraz, łącząc siły z Fordem i Koç w Turcji, będziemy rozwijać naszą wiodącą technologię akumulatorów, aby jeszcze bardziej przyspieszyć przejście na pojazdy elektryczne w Europie, a tym samym być liderem globalnych inicjatyw na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości.

prezes LG Energy Solution - Youngsoo Kwon

 

Głęboko odczuwamy ból związany z okropną katastrofą trzęsienia ziemi, która miała miejsce 6 lutego” – napisał Koç Holding w oświadczeniu. „Jako Grupa Koç zmobilizowaliśmy wszystkie nasze zasoby dla naszego kraju. Wierzymy, że inwestycje takie jak joint venture z LG Energy Solution i Ford odegrają kluczową rolę w przetrwaniu tego wyjątkowo trudnego okresu. W związku z tym podkreślamy naszą determinację w budowie tego obiektu inwestycyjnego z dwoma globalnymi firmami, który przyniesie naszemu krajowi znaczącą globalną przewagę konkurencyjną w branży motoryzacyjnej. Składamy kondolencje naszemu narodowi i szczerze wierzymy, że przezwyciężymy te trudne czasy dzięki jedności i solidarności„.

Jako wiodąca w Europie marka pojazdów użytkowych od ośmiu lat, wciąż chcemy dostarczać naszym klientom najbardziej wydajne i innowacyjne pojazdy wspierające ich cele biznesowe poprzez naszą działalność w zakresie usług i dystrybucji pojazdów Ford Pro. To nowe wspólne przedsięwzięcie w zakresie akumulatorów jest doskonałym przykładem tego, jak wykorzystujemy nasze strategiczne relacje biznesowe w celu wzmocnienia naszej działalności.

wiceprezes Ford EV Industrialization - Lisa Drake

 

Do 2035 roku Ford w Europie będzie oferował całkowicie elektryczną flotę samochodów dostawczych i osobowych, zeroemisyjne pojazdy nowej generacji, zoptymalizowane pod względem coraz lepiej skomunikowanego świata, oferujące klientom wyjątkowe, zawsze dostępne usługi i unikalne doświadczenia.

 

LG Energy Solution posiada największą globalną sieć produkcji baterii składającą się z zakładów produkcyjnych ulokowanych w sześciu krajach (Polska, Korea Południowa, USA, Chiny, Indonezja i Kanada), o łącznej rocznej zdolności produkcyjnej 200 GWh. Zakład w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem obecnie posiada moc produkcyjną na poziomie 86 GWh, która w najbliższej perspektywie wzrośnie do 115 GWh. Dzięki gwałtownemu wzrostowi globalnego popytu, portfel zamówień firmy odnotował 385 bilionów KRW na koniec 2022 roku. LG Energy Solution zamierza zwiększyć swoje globalne zdolności produkcyjne do 300 GWh do końca 2023 roku.

 

Źródło: LG Energy Solution

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).