KE zatwierdza polską pomoc na rozbudowę zakładu LG Chem | MOTOFAKTOR

KE zatwierdza polską pomoc na rozbudowę zakładu LG Chem

person Adrian Januszkiewicz 22/03/2022

KE stwierdziła, że środek w wysokości 95 mln EUR zastosowany przez Polskę na rzecz LG Chem jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Pomoc inwestycyjna Polski ma zostać przeznaczona na wsparcie rozbudowy zakładu w województwie dolnośląskim, zajmującego się produkcją baterii do pojazdów elektrycznych.

 

Nasze szczegółowe postępowanie wyjaśniające potwierdziło, że wsparcie publiczne w wysokości 95 mln euro, którego Polska udzieliła na zwiększenie zdolności produkcyjnych zakładu LG Chem w zakresie baterii litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, jest zgodne z zasadami pomocy państwa. Przyczyni się bowiem, bez nadmiernego zakłócania konkurencji, do tworzenia miejsc pracy i rozwoju gospodarczego w regionie znajdującym się w niekorzystnym położeniu – powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Polski środek pomocy

W 2017 r. LG Chem podjęło decyzję o zainwestowaniu ponad 1 mld euro w istniejący już zakład LG Energy Solution Wrocław, aby rozwinąć swoje zdolności produkcyjne w zakresie baterii litowo-jonowych oraz modułów i zestawów baterii do pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że corocznie nowy zakład wyprodukuje baterie dla ponad 295 000 pojazdów elektrycznych w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

 

W lipcu 2019 r. Polska powiadomiła Komisję o planach wsparcia tej rozbudowy kwotą 95 mln euro. W sierpniu 2020 r. Komisja wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające, aby ocenić, czy takie wsparcie jest zgodne z wytycznymi dotyczącymi pomocy regionalnej na lata 2014–2020. Komisja starała się w szczególności ustalić, czy:

 

  • środek wywołał „efekt zachęty”, tzn. czy na decyzji LG Chem o zwiększeniu zdolności produkcyjnych w Polsce zaważyło bezpośrednio wsparcie publiczne ze strony polskich władz, czy też inwestycja zostałaby zrealizowana w tym regionie nawet przy braku takiego wsparcia;
  • wsparcie publiczne przyczyni się do rozwoju regionalnego oraz czy jest odpowiednie i proporcjonalne;
  • kwota pomocy przekroczyła maksymalną dopuszczalną intensywność dla tego projektu.

Ocena Komisji

W trakcie szczegółowego postępowania wyjaśniającego Komisja przeanalizowała informacje zwrotne otrzymane od Polski, LG Chem i kilku zainteresowanych stron, w tym od innych przedsiębiorstw łańcucha wartości oraz od południowokoreańskiego Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Energii.

 

W przeprowadzonym przez Komisję postępowaniu wyjaśniającym potwierdzono, że w 2017 r., decydując o tym, gdzie zwiększyć swoje zdolności produkcyjne, LG Chem miało do wyboru: (i) państwo trzecie spoza EOG oraz (ii) istniejący już zakład w Biskupicach Podgórnych (województwo dolnośląskie). Dochodzenie Komisji wykazało, że ze względu na subsydia oferowane przez państwo trzecie, to właśnie tam inwestycja byłaby bardziej opłacalna ekonomicznie. W związku z tym, bez wsparcia w wysokości 95 mln euro ze strony Polski, LG Chem zdecydowałoby się zainwestować poza EOG.

 

Potwierdzono również, że przekazana pomoc była ograniczona do minimum niezbędnego, by zachęcić LG Chem do realizacji inwestycji w Polsce. Nie przekroczyła bowiem kwoty niezbędnej, by wyrównać rentowność projektu w Polsce do jej poziomu w państwie trzecim. Komisja doszła także do wniosku, że pomoc inwestycyjna przyczyni się do tworzenia miejsc pracy oraz do rozwoju gospodarczego i podniesienia konkurencyjności województwa dolnośląskiego, znajdującego się w niekorzystnym położeniu.

 

Na tej podstawie Komisja stwierdziła, że pozytywny wpływ projektu na rozwój regionalny wyraźnie przewyższa zakłócenie konkurencji, które mogłoby zostać spowodowane pomocą państwa.

 

Komisja zatwierdziła więc zastosowany środek jako zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa.

 

Źródło: Komisja Europejska

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).