Jak samemu sprawdzić stan klocków hamulcowych? – Steinhof radzi | MOTOFAKTOR

Jak samemu sprawdzić stan klocków hamulcowych? - Steinhof radzi

person Redakcja 26/01/2023

Eksperci Steinhof przedstawiają kilka kroków, które warto zrobić, aby prawidłowo ocenić stan techniczny klocków hamulcowych.

 

Najlepiej działać efektywnie i łączyć ze sobą kilka czynności jednocześnie. Ogólna ocena stanu technicznego klocków hamulcowych może odbywać się podczas regularnego przekładania opon lub ich wymiany z letnich na zimowe i odwrotnie. Oczywiście zupełnie osobną kwestią są podejrzenia o awarii układu hamulcowego. Wtedy kontrola elementów powinna odbyć się możliwie najszybciej.

Jak samodzielnie sprawdzić stan klocków hamulcowych?

Podstawowa diagnostyka układu hamulcowego jest relatywnie łatwą czynnością, którą poprawnie mogą wykonać domorośli mechanicy i specjaliści w swojej dziedzinie. Do prawidłowej oceny stanu technicznego klocków hamulcowych potrzebujemy kilku narzędzi i musimy wykonać następujące kroki:

 

  • sprawdź grubość klocków hamulcowych: używając latarki, skontroluj grubość klocków hamulcowych (pamiętaj o sprawdzeniu obydwu klocków w danym zacisku). Większość klocków hamulcowych ma wskaźniki zużycia, które w różny sposób dadzą kierowcy znać o konieczności wymiany podzespołów (np. czujniki akustyczne informują słyszalnymi piskami a elektroniczne informują kierowcę na desce rozdzielczej). Jeśli klocki hamulcowe są starte do wskaźnika zużycia, należy je wymienić;
  • sprawdź, czy zużycie jest równomierne: jeśli klocki hamulcowe są zużyte nierównomiernie, może to wskazywać na problem z zaciskiem lub układem hamulcowym. Nierównomierne zużycie tych podzespołów może prowadzić do zmniejszenia skuteczności hamowania. Jeśli wykonujemy tę czynność samodzielnie, warto skonsultować się z mechanikiem;
  • sprawdź, czy nie ma uszkodzeń lub zanieczyszczeń: oceniamy klocki hamulcowe pod kątem wszelkich oznak uszkodzenia, takich jak pęknięcia lub nadmierne zużycie. Dobrze jest również zweryfikować czy klocki hamulcowe są zanieczyszczone olejem lub innymi substancjami, co może zmniejszyć ich skuteczność. Wtedy należy je oczyścić lub wymienić na nowe;
  • sprawdź hałas: podczas jazdy możemy usłyszeć nietypowe odgłosy, takie jak pisk lub szum przy naciskaniu hamulca. Mogą one wskazywać na zużyte klocki hamulcowe lub inne problemy z układem hamulcowym.

 

Zaleca się regularne sprawdzanie klocków hamulcowych, zwłaszcza gdy usłyszysz nietypowy hałas lub gdy wyczujesz wibracje lub pulsowanie pedału hamulca. Ważne jest również, aby przestrzegać zaleceń producenta dotyczących częstotliwości wymiany klocków hamulcowych, a także wymieniać je w razie potrzeby, aby zapewnić bezpieczeństwo.

 

Sprawny układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa. Regularne inspekcje oraz reagowanie na zmiany w sposobie prowadzenia się i hamowania pojazdu są skutecznymi sposobami na szybkie zauważenie usterek. Część czynności serwisowych oraz diagnostycznych możemy wykonać samodzielnie, jeśli zachowamy odpowiednie zasady bezpieczeństwa. Warto jednak korzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalnych mechaników, którzy mogą pomóc w ocenie stanu technicznego klocków hamulcowych – wyjaśnia Dawid Tarchała, kierownik działu Badań i Rozwoju klocków hamulcowych w firmie Steinhof.

 

Źródło: Steinhof

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).