Sygnalizacja zużycia klocków – Ferodo wyjaśnia | MOTOFAKTOR

Sygnalizacja zużycia klocków - Ferodo wyjaśnia

person Redakcja 16/11/2022

Marka Ferodo wzięła pod lupę systemy ostrzegawcze informujące o zużyciu warstwy ciernej w klockach hamulcowych i wyjaśnia dlaczego mają różne wskazania.

 

 

Pomysł na dodatkową sygnalizację stanu klocków hamulcowych ma oczywiście uzasadnienie. Może się przecież zdarzyć, że wbrew przewidywaniom mechanika klocki nie „wytrzymają” do następnego przeglądu. Powodów jest wiele – błąd mechanika, zmiana stylu jazdy kierowcy, zmiana warunków, w których porusza się samochód (np. jazda w górach) czy nawet awaria układu hamulcowego. Sygnalizacja okaże się wtedy niezwykle pomocna.

Sygnalizatory blaszkowe

W starszych modelach samochodów, szczególnie tych budżetowych, producenci wyposażali klocki hamulcowe w sprężyste blaszki, które po zużyciu określonej grubości warstwy roboczej klocka zaczynały ocierać o tarczę i irytująco głośno hałasować.

Czujniki elektryczne/elektroniczne

Obecnie większość modeli samochodów jest wyposażona w czujniki elektryczne. Kiedy czujnik dotknie tarczy lub zbliży się do niej na odpowiednio małą odległość, na desce rozdzielczej zapala się kontrolka ostrzegawcza a w nowszych modelach – aktywuje odpowiedni komunikat w komputerze pokładowym.

 

W niektórych przypadkach klocki mogą być wyposażone w czujniki na stałe. W innych – czujniki kupuje się oddzielnie i wpina w odpowiednie miejsca w klockach. Warto wiedzieć, że w wielu samochodach, czujniki, które raz zasygnalizowały zużycie klocka nie nadają się do ponownego użycia. Do nowych klocków należy dokupić nowe czujniki (o ile nie są w zestawie).

Czujniki nie pokażą wszystkiego!

Obecność czujników zużycia klocków nie zwalnia oczywiście nikogo z obowiązku regularnej kontroli stanu klocków podczas przeglądów. Czujniki sygnalizują jedynie redukcję grubości warstwy ciernej, ale po pierwsze – nie zawsze znajdują się na wszystkich klockach (zwykle są montowane tylko na jednym klocku z każdej pary) a po drugie nie wskazują zmiany struktury ciernej. Oznacza to, że jeśli warstwa cierna jakiegoś klocka zacznie pękać, wykruszy się lub przegrzeje – czujnik tego nie zasygnalizuje a przecież klocek będzie się nadawał do wymiany.

Zaskakujące wyniki statystyk Ferodo

Według ankiety, w której 2000 kierowców poproszono o wyjaśnienie znaczenia 10 typowych kontrolek na desce rozdzielczej, prawie połowa nie była w stanie wyjaśnić znaczenia kontrolki układu hamulcowego. Oznacza to, że mimo obecności czujników zużycia klocków, olbrzymia grupa kierowców nie zinterpretuje prawidłowo sygnałów ostrzegawczych z komputera pokładowego lub zestawu wskaźników!

 

Pokrótce przypominamy zatem podstawowe przyczyny, które mogą aktywować zapalenie się kontrolki klocków lub układu hamulcowego:

 

  • zużycie klocków
  • niski poziom płynu hamulcowego
  • inna awaria układu hamulcowego, np. ABS.

 

Oczywiście w zależności od marki i modelu pojazdu wzory kontrolek mogą być różne. Czasem klocki mają oddzielną kontrolkę, czasem kontrolka jest wspólna dla kilku układów, np. takich jak wymienione powyżej. To zatem dodatkowy pretekst do tego by w wolnej chwili wziąć do ręki instrukcję obsługi samochodu i przypomnieć sobie właściwe systemy ostrzegawcze.

 

Mimo ogromnego postępu w rozwoju motoryzacji, klocki hamulcowe pozostają nadal jednym z najważniejszych elementów w całym układzie hamulcowym. Można nawet powiedzieć, że ich rola zyskuje na znaczeniu, ponieważ samochody stają się coraz cięższe i coraz szybsze. Dotyczy to także pojazdów elektrycznych. Zarówno mechanik jak i kierowca powinni przestrzegać zatem wszelkich zaleceń producentów w kwestii kontroli i obsługi tego elementu. W praktyce sprowadza się to do regularnej kontroli wynikającej z grafika przeglądów, prawidłowej eksploatacji (technika jazdy, która chroni przed przegrzaniem), obserwacja kontrolek oraz znajomość ich znaczenia – mówi Jacek Litwin, ekspert Gare Gurus Ferodo.

 

Źródło: Tenneco

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).