Jak ADAS dba o bezpieczną podróż? | MOTOFAKTOR

Jak ADAS dba o bezpieczną podróż?

person Redakcja 21/08/2023

Eksperci sieci Q Service Castrol wyjaśniają, jakie mechanizmy systemów ADAS wymagają właściwej kalibracji i dlaczego nie warto tego bagatelizować.

 

Systemy ADAS mają na celu zminimalizowanie ryzyka wypadków oraz poprawę bezpieczeństwa na drodze. Dzięki nim, zwiększa się również komfort jazdy. Eksperci sieci serwisowej Q Service Castrol zwracają uwagę na funkcjonalności, które wyznaczają nowy standard bezpieczeństwa na polskich drogach.

Jak to działa?

Systemy wspomagania prowadzenia ADAS (z ang. Advanced Driver Assistance Systems) to nic innego jak zestaw funkcji, który ma na celu usprawnienie prowadzenia samochodu oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. W zależności od konkretnego modelu auta, korygują zachowanie pojazdu. W taki sposób działa system awaryjnego hamowania czy asystent utrzymania pasa ruchu. ADAS ostrzega także kierowcę przed zagrożeniami na drodze – taką funkcję pełni m.in. system rozpoznawania znaków drogowych czy śledzenia uwagi kierowcy.

 

Wbudowane mechanizmy, w zależności od producenta pojazdu, stopnia zaawansowania oraz dostępnych funkcji, składają się z czujników i kamer. Te potrzebne są do optymalizacji systemów auta i komunikacji ze sterownikami. Umieszcza się je głównie na przedniej i tylnej szybie pojazdu, co pozwala na bezpieczną jazdę. Czujniki wykrywają zbliżający się obiekt (np. inny pojazd), natychmiast informując o tym kierowcę, a w razie potrzeby system wysyła do niego ostrzeżenie. Ponadto, w niektórych pojazdach montowane są kamery 360 stopni, które ułatwiają podgląd przestrzeni wokół auta.

 

Czujniki umieszczone na karoserii samochodu są kluczowym elementem systemów ADAS. Pozwalają dokładnie wykrywać przeszkody znajdujące się w pobliżu auta, są również częścią systemu awaryjnego hamowania, aktywnego tempomatu oraz systemu ostrzegania o kolizji.

Dlaczego kalibracja jest tak ważna?

Kalibracja kamer ADAS w pojeździe bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo kierowcy oraz pozostałych uczestników ruchu. Niepoprawnie skalibrowane urządzenia mogą dostarczać nieprawidłowych i błędnych informacji. W sytuacji, gdy np. niepoprawnie skalibrowana została kamera monitorująca martwe pole, nie wykrywa ona obiektów znajdujących się poza jej polem widzenia, co może skutkować kolizją z innym pojazdem.

 

W przypadku niepoprawnie wykonanej kalibracji kamery systemu ostrzegania przed kolizjami, pojazdy znajdujące się na drodze nie są przez nią wykrywane. Kierowca w takiej sytuacji nie zostanie powiadomiony przed możliwym zderzeniem.

 

Kalibracja urządzeń w samochodzie daje pewność, że dane dostarczane do kierowcy są dokładne i poprawne, co zwiększa w dużym stopniu bezpieczeństwo zarówno kierującego, jak i innych użytkowników dróg.

Komfort i wygoda podróżowania

Systemy ADAS nie tylko poprawiają bezpieczeństwo, ale także znacząco wpływają na komfort podróżowania. Adaptacyjny tempomat i asystent utrzymania pasa ruchu pozwalają na płynne utrzymywanie prędkości oraz stabilną jazdę na jednym pasie, co przekłada się na mniejszy poziom stresu i zmęczenia kierowcy. Dzięki tym funkcjom, podróż staje się przyjemniejsza, a uwaga kierującego skupia się na istotnych aspektach jazdy.

 

Q Service Castrol, jako jeden z liderów w branży motoryzacyjnej, aktywnie wspiera rozwój technologii ADAS, które odgrywają kluczową rolę w poprawie bezpieczeństwa na drogach. Warsztaty posiadają niezbędne wyposażenie do wykonania kalibracji kamer oraz innych urządzeń, które są kluczowe przy prawidłowym funkcjonowaniu systemu. W ten sposób chcemy zapewnić jeszcze większy komfort i bezpieczeństwo podróży. Systemy bezpieczeństwa stanowią nieocenione wsparcie kierowcy dla bezpiecznej jazdy na co dzień – podsumowuje Marta Ciesielska, kierownik sieci serwisowych w Q Service Castrol.

 

Źródło: Q Service Castrol

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).