Systemy ADAS | MOTOFAKTOR

Systemy ADAS

person Adrian Januszkiewicz 11/05/2020

Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS) przekładają się na wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy samochodem.

Asystenci jazdy nie tylko zapewniają bezpieczeństwo pasażerów w przypadku zdarzenia drogowego, lecz również potrafią im zapobiegać. Systemy ADAS są kolejnym krokiem prowadzącym do autonomicznej jazdy, która wpłynie również na jakość i komfort codziennych podróży.

 

Asystenci komunikują się z kierowcą za pomocą sygnałów dźwiękowych, świetlnych i wibracji kierownicy. W przypadku nagłych zdarzeń systemy ADAS mogą również skorygować manewr kierownicy lub samoczynnie rozpocząć hamowanie.

 

Oto 10 najciekawszych technologii montowanych obecnie w samochodach na przykładzie SEAT-a Leona najnowszej generacji.

1. Predykcyjny tempomat (ACC)

Dotychczas dostępne tempomaty, dzięki czujnikom na przedzie auta, umożliwiały dostosowanie prędkości samochodu do pojazdu znajdującego się przed nim. Do czwartej generacji Leona wprowadzono predykcyjny element, który pozwala systemowi na korektę prędkości w zależności od wybranej trasy.

 

Najnowsze tempomaty biorą pod uwagę takie szczegóły, jak zakręty, ronda, skrzyżowania, ograniczenia prędkości i tereny zabudowane. Co więcej kamera umieszczona z przodu samochodu wychwytuje znaki drogowe, dzięki czemu samochód może sam dostosować prędkość do obowiązujących limitów.

2. Sygnalizacja o zbliżającym się pojeździe w czasie wysiadania Exit Assist

To nowoczesne rozwiązanie pozwala na monitorowanie przestrzeni z tyłu samochodu nawet podczas postoju. Jeśli od strony bagażnika będzie nadjeżdżać pojazd, a któreś z drzwi auta będą otwarte, system uruchomi ostrzeżenia wizualne i dźwiękowe. W przypadku SEAT-a Leona ostrzeżenia są komunikowane poprzez oświetlenie LED na drzwiach oraz informacje na desce rozdzielczej.

 

Czujniki zostały zamontowane po obu stronach samochodu, co zapewnia wysoką skuteczność w lokalizowaniu pobliskich pojazdów. Dotyczy to również motocykli i rowerów, które są czasami trudne do zauważenia.

3. Inteligentny asystent bezpieczeństwa Emergency Assist

Czujniki zamontowane w samochodzie mogą stwierdzić, czy kierowca trzyma przynajmniej jedną dłoń na kierownicy. Jeśli prowadzący puści ją na dłużej niż 15 sekund, system SEAT-a Leona włączy ostrzeżenia dźwiękowe i wizualne.

 

W przypadku braku reakcji samochód automatycznie zacznie zwalniać, a w ostateczności może zatrzymać pojazd, włączyć światła awaryjne i nawiązać połączenie alarmowe przez system eCall.

4. System kontroli odstępu Front Assist z funkcją awaryjnego hamowania i funkcją ochrony pieszych i rowerzystów

Ten wirtualny asystent wysyła kierowcy ostrzeżenia wizualne i dźwiękowe, jeśli stwierdzi zagrożenie kolizji ze znajdującym się przed nim samochodem, pieszym lub rowerem. W przypadku braku reakcji ze strony kierowcy system zatrzyma samochód w celu uniknięcia kolizji lub ograniczenia jej skutków.

5. Asystent pasa ruchu Lane Assist

System Lane Assist monitoruje pozycję pojazdu względem pasa ruchu. W przypadku przekroczenia lub najechania na linię bez włączonego kierunkowskazu asystent wysyła powiadomienie do kierowcy.

 

Lane Assist może również dokonać delikatnej korekty pozycji kierownicy w celu utrzymania pojazdu na pasie, co jednak w żaden sposób nie ogranicza kontroli kierowcy nad samochodem. Prowadzący może dostosować stopień czułości systemu do własnych potrzeb.

6. System rozpoznawania znaków drogowych

System zbiera informacje z kamery na przedzie samochodu i w przypadku wychwycenia znaku drogowego, przesyła jego obraz do wyświetlacza na cyfrowej tablicy rozdzielczej oraz innych powiązanych systemów. Informacja o ograniczeniach prędkości zostanie zapisana i wprowadzona do innych systemów, jak np. nawigacja GPS.

7. System monitorowania martwego pola Side Assist

Tylne czujniki samochodu umożliwiają wykrycie pojazdów nadjeżdżających innymi pasami. System Side Assist informuje o zbliżającym się samochodzie lub motocyklu poprzez sygnał świetlny po odpowiedniej stronie pojazdu. W przypadku gdy kierowca włączy kierunkowskaz rozpoczynający manewr, który może powodować kolizję, asystent od razu wyśle mu ostrzeżenie.

8. Funkcja ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu

Czujniki zamontowane z tyłu SEAT-a Leona monitorują przestrzeń nawet w przypadku ograniczonej widoczności. Jeśli podczas manewru cofania system wychwyci zbliżający się pojazd, wyśle ostrzeżenie kierowcy, a w razie braku reakcji zatrzyma samochód.

9. Travel Assist

Funkcja półautonomicznej jazdy zostanie wprowadzona już w najbliższej przyszłości. Travel Assist będzie korzystać z danych zebranych m.in. z predykcyjnego tempomatu (ACC) i Asystenta pasa ruchu Lane Assist, by utrzymać samochód na odpowiednim pasie i dostosować jego prędkość do ruchu drogowego. Asystent będzie działał nawet przy prędkości 210 km/h.

10. System powiadamiania ratunkowego eCall

Zintegrowana karta SIM, dostępna w takich nowych modelach, pozwala na wprowadzenie funkcji eCall, zapewniającą łączność z numerami alarmowymi w przypadku zdarzeń drogowych. Przekłada się to na wyższy poziom bezpieczeństwa wszystkich podróżujących. System jest w stanie również przekazać służbom ratunkowym najpotrzebniejsze informacje o samochodzie, jak jego pozycja, rodzaj silnika, kolor i liczba pasażerów.

 

Źródło: SEAT

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).