Ile można stracić kupując auto z cofniętym licznikiem | MOTOFAKTOR

Ile można stracić kupując auto z cofniętym licznikiem

person Joanna Piszcz 14/02/2023

Od kilkuset do nawet blisko 30 tys. zł można stracić kupując auto z cofniętym licznikiem za każde 50 lub 100 tys. km "ukrytego” przebiegu" - szacuje autoDNA .

"Cofnięcie licznika" kosztuje najwięcej w Audi A6

autoDNA przeanalizowało miliardy rekordów dotyczących przebiegów i sprawdziło, ile można stracić kupując auto z cofniętym licznikiem o 50 tys. km oraz 100 tys. km. Im auto jest droższe, tym więcej można stracić. Średnia utrata wartości w przypadku używanego Audi A6 wynosi ponad 10 tys. zł dla cofnięcia licznika o 50 tys. km oraz blisko 15 tys. zł, jeśli auto ma korektę o 100 tys. zł. Dla porównania analogiczna strata dla Ford Fiesty to blisko 2 tys. zł (50 tys. km) i nieco ponad 3,3 tys. (100 tys. km).

 

Najmniej wrażliwym cenowo modelem przy korekcie o 100 tys. km jest inny przedstawiciel segmentu miejskiego – Opel Corsa. Przy takiej ingerencji jego wartość obniża się o 3 tys. zł. Kwoty dla cofnięcia licznika o 100 tys. km są zbliżone dla Volkswagena Golfa (6,2 tys. zł) oraz Passata (6,7 tys. zł) i Audi A4 (6,6 tys. zł). Dla kompaktowej Astry strata wynosi 4,6 tys. zł,, czyli o ok. 1,8 tys. zł mniej niż w przypadku Golfa. Jak wynika ze statystyk autoDNA na tym tle dużą stratę notuje Ford Focus – aż 7,8 tys. zł, czyli więcej o 1,1 tys. zł niż nawet klasę wyższy od niego Passat.

Auta wrażliwe na cofnięcie licznika - Audi A6 i Ford Focus

Jeżeli chodzi o poszczególne roczniki, to najwyższą stratę przy 100 tys. km odnotowało Audi A6 z 2016 r. – 29,6 tys. zł, zaś najmniejszą, wynoszącą zaledwie 1,1 tys. zł, Ford Fiesta z 2014 r. W przypadku cofnięcia licznika o 50 tys. km znów niechlubnym rekordzistą jest Audi A6 z rocznika 2016, w którym taka ingerencja obniża wartość o 18,7 tys. zł. Tutaj na drugim końcu również znajduje się Ford Fiesta z 2012 r., gdzie taka manipulacja powoduje stratę 1,1 tys. zł. Bardzo wrażliwym wartościowo na cofnięcie licznika jest Ford Focus, gdzie ubytek 100 tys. km na drogomierzu powoduje stratę aż 19,4 tys. zł.

Sprawdzenie przebiegu auta on-line

Od blisko 4 lat w Polsce funkcjonuje prawo, które traktuje cofanie licznika jako przestępstwo. Jeśli zmiana wskazań drogomierza ma związek z wprowadzeniem w błąd co do faktycznego przebiegu pojazdu, a nie np. wymianą niesprawnego licznika, to za taki czyn grozi nawet 5 lat więzienia.

 

Egzekwowanie tych przepisów pomaga prowadzenie od 2014 r. ewidencji licznika – diagności w Polsce już od 9 lat podczas corocznej, rutynowej kontroli technicznej wpisują stan licznika do Centralnej Ewidencji Pojazdów. To oznacza, że sporo pojazdów zarejestrowanych w Polsce ma już historię wskazań drogomierza, chociaż w przypadku samochodów starszych niż 10 lat może być ona niepełna.

 

Dostępny dla każdego zainteresowanego rejestr na stronie historiapojazdu.gov.pl umożliwia sprawdzenie przebiegu oraz stanu licznika przy każdym kolejnym przeglądzie technicznym od 2014 r. przed zakupem pojazdu. Wystarczy znać numer rejestracyjny, datę pierwszej rejestracji w kraju oraz numer VIN, aby sprawdzić licznik w pojeździe.

 

Dodatkowo od dwóch lat sprawdzenia licznika może też dokonać policja podczas rutynowej kontroli. W tym przypadku w rejestrze też znajdziemy odpowiedni wpis, oprócz stanu drogomierza wpisywanego przez diagnostę, również stan wpisany przez policję. Wszystko to sprawiło, że na pewno trudniej jest obecnie ukryć cofanie licznika. Ryzyko wpadki dla nieuczciwych sprzedawców, którzy zajmują się korektą licznika, znacząco wzrosło.

 

Trzeba jednak pamiętać, że prawo nie działa wstecz, więc do końca maja 2019 r. można było to robić praktycznie bezkarnie. Historia stanów licznika powinna pokazywać rzecz oczywistą – wraz z eksploatacją w kolejnych latach stany drogomierza powinny być coraz wyższe. W przypadku aut z importu licznik można cofnąć np. przed zarejestrowaniem samochodu w kraju. W takim przypadku z pomocą może przyjść raport historii pojazdu autoDNA, bo przy zakupie używanego auta z importu lepiej założyć, że „samochodów cytryn” (z ang. lemon car) z cofniętym drogomierzem nadal jest u nas sporo.

Co robić po zakupie auta z korektą licznika?

Jeżeli kupimy auto od prywatnej osoby to odpowiada ona za wady jawne oraz ukryte, a zatem nawet jeśli nie wiedziała o cofnięciu licznika, to teoretycznie można zwrócić auto lub wytoczyć jej sprawę. Powołujemy się wtedy na odpowiedzialność na podstawie kodeksu cywilnego. Możemy wtedy żądać odstąpienia od umowy lub zmniejszenia ceny adekwatnego do korekty licznika. Termin na zgłoszenie upływa w ciągu roku od zakupu, natomiast na samo zgłoszenie wady mamy miesiąc od jej stwierdzenia.

 

Jeśli kupiliśmy auto w komisie, to sprawa ma się nieco inaczej. Standardowo na roszczenia mamy 2 lata, ale niekiedy w umowach komisy skracają ten okres do roku. Warto zawsze w umowie z komisem wpisywać przebieg auta, a nie stan licznika, aby ewentualnie później móc łatwiej dochodzić swoich roszczeń.

 

W transakcji kupna-sprzedaży pojazdu warto zawsze uwzględnić sprawdzenie auta za pomocą raportu historii pojazdu autoDNA. Numer VIN wystarczy, aby sprawdzić m.in. szkody pojazdu, w tym także szkody całkowite, kolizje, odnotowane stany drogomierza, archiwalne zdjęcia. Sprawdzenie VIN jest proste, szybkie i może ustrzec przed ogromnymi wydatkami związanymi z zakupem auta-cytryny.

 

Źródło: autoDNA

user photo

Autor

Joanna Piszcz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).