Hak holowniczy do holowania auta? – Steinhof odpowiada | MOTOFAKTOR

Hak holowniczy do holowania auta? - Steinhof odpowiada

person Redakcja 17/03/2023

Czy do holowania samochodu można wykorzystać hak holowniczy? Na to pytanie odpowiada ekspert Steinhof.

 

Holowanie niesprawnego pojazdu z pozoru jest bardzo łatwe. Wystarczy podpiąć linę do samochodu ciągnącego i holowanego. Po tej czynności można wyruszyć w drogę do najbliższego parkingu lub mechanika. Tak sytuację przedstawia teoria, ponieważ upraszcza one elementy, które mają wpływ na bezpieczeństwo.

Co zrobić, gdy mamy automatyczną skrzynię biegów?

Rosnącą popularnością na polskich drogach są samochody z automatyczną skrzynią biegów. Wygoda w codziennym użytkowaniu szczególnie w miejskich korkach, wiąże się z drobnym ograniczeniem podczas awarii. Wtedy nie zaleca się, a nawet zabrania holowania pojazdu wyposażonego w przekładnię automatyczną.

 

Wynika to przede wszystkim ze sposobu działania automatycznej skrzyni biegów, która jest po prostu w trakcie przemieszczania się pojazdu z wyłączonym silnikiem pozbawiona smarowania. Przez to dochodzi do zacierania się lub uszkadzania elementów konstrukcyjnych tego podzespołu, a także do zniszczenia pompy oleju, ponieważ pracuje ona de facto na sucho.

 

W sytuacji unieruchomienia pojazdu z automatyczną skrzynią biegów jedynym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z lawety, ponieważ tylko taki transport nie uszkodzi mechanizmu zmiany przełożeń.

Czy można używać haka do holowania pojazdu?

Choć nazwa – hak holowniczy może niemal wprost sugerować, do czego został stworzony, jest określeniem potocznym. Poprawną formą jest zaczep kulowy, dlatego musimy tutaj rozróżnić kulę haka holowniczego i zaczep holowniczy, określany również czasami jako ucho holownicze. Pierwsze akcesorium służy przede wszystkim do ciągnięcia przyczep i transportowania między innymi platformy rowerowej.

 

Zaczep holowniczy jest dedykowanym uchwytem, który powinien znajdować się na wyposażeniu każdego samochodu osobowego. Służy on do podpięcia liny holowniczej i pozwala na bezpieczne przemieszczanie się uszkodzonego pojazdu.

 

Wykorzystanie kuli haka holowniczego, jako elementu do zaczepienia liny holowniczej, nie jest rozwiązaniem poprawnym. Chociaż sam hak holowniczy powinien wytrzymać takie obciążenie, ważniejsze są tutaj kwestie bezpieczeństwa. Zaczep holowniczy wkręca się w przeznaczone do tego miejsce w pojeździe. Tak uzyskujemy najbezpieczniejsze miejsce mocowania liny potrzebnej do holowania unieruchomionego auta – mówi Mariusz Fornal, kierownik działu technicznego Steinhof.

 

Źródło: Steinhof

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).