EV Klub Polska podsumował „Autostradę do elektromobilności 2022” | MOTOFAKTOR

EV Klub Polska podsumował "Autostradę do elektromobilności 2022"

person Adrian Januszkiewicz 19/10/2022

Podczas II edycji "Autostrady do Elektromobilności" właściciele EV pokonali ponad 256 tys. km, ograniczając emisję CO2 o ponad 33 t.

 

Od 4 lipca do końca wakacji, trwała II edycja kampanii „Autostrada do elektromobilności” przygotowanej przez EV Klub Polska, Autopay oraz Wallbox. W ramach projektu, kierowcy samochodów elektrycznych zostali zwolnieni z opłat za przejazdy wybranymi autostradami w Polsce. Łączny dystans pokonany za darmo przez użytkowników pojazdów zeroemisyjnych na Autostradzie A1 wyniósł ponad 121 tys. km. Z kolei na odcinku A4 Katowice-Kraków było to ponad 63 tys. km. Równie popularny okazał się drugi płatny odcinek autostrady A4 pomiędzy Gliwicami a Wrocławiem. Użytkownicy samochodów elektrycznych łącznie przejechali tam niemal 55 tys. km. Z kolei na najkrótszym odcinku A2 Konin – Łódź pokonany zeroemisyjnie dystans wyniósł ok. 17 tys. km. Z wyliczeń organizatorów wynika, że druga edycja kampanii pozwoliła na redukcję emisji CO2 o 33 288 kg.

 

Po bardzo dobrych wynikach pierwszej edycji „Autostrady do elektromobilności”, druga okazała się jeszcze większym sukcesem. Uczestnicy projektu przejechali łącznie ponad 256 tys. km autami elektrycznymi, co przyczyniło się do niewyemitowania ponad 33 ton dwutlenku węgla do atmosfery. To o wiele więcej niż w zeszłym roku, kiedy łącznie pokonano ponad 160 tys. km i zredukowano emisję dwutlenku węgla do atmosfery o niemal 19 ton. To potwierdzenie, że coraz więcej osób chętnie podróżuje samochodami elektrycznymi nawet na długich dystansach – komentuje Łukasz Lewandowski, Koordynator EV Klub Polska.

 

Tegoroczna edycja kampanii umożliwiła zeroemisyjnym kierowcom podróżowanie za darmo czterema odcinkami autostrad, które są objęte system video-tollingu. Mowa o m.in. fragmentach Gdańsk – Toruń autostrady AmberOne A1 (węzeł Rusocin – węzeł Nowa Wieś), odcinku Katowice – Kraków autostrady A4 (węzeł Murckowska – węzeł Balice) i Wrocław – Sośnica oraz Autostrady A2 (Stryków – Konin). Efektem kampanii były znaczne korzyści finansowe i ekologiczne. Biorąc pod uwagę jeden samochód elektryczny „Autostrada do elektromobilności” pozwoliła zaoszczędzić średnio ok. 60 zł w drodze nad morze i z powrotem oraz ograniczyć emisję CO2 o 40 kg.

 

Jako Autopay od początku wspieramy osoby świadomie wybierające zeroemisyjne środki transportu. Nawet drobne indywidualne zmniejszenie emisji ma znaczenie, zwłaszcza gdy jest realizowane przez tysiące kierowców. Ponad 2300 przejazdów opłaconych automatycznie przekłada się także na realne oszczędności środowiskowe, choćby przez ograniczenie zużycia papieru przez brak potrzeby drukowania biletów i paragonów – komentuje Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

 

Wśród pięciu najpopularniejszych elektrycznych samochodów, którymi najczęściej podróżowano po kraju, najwięcej przejazdów zrealizowano w Teslach Model 3. Łącznie było ich 694. Drugim w kolejności wynikiem mogą pochwalić się użytkownicy Nissanów LEAF, którzy pokonali wybrane odcinki autostrad 194 razy, zaś trzecie miejsce podium zajęli kierowcy Tesli Model S (193). Aktywni okazali się również użytkownicy Kii e-Niro (125) oraz Tesli Model Y (80).

 

Jako Wallbox Chargers wierzymy, że każdy może być częścią zrównoważonego rozwoju. „Autostrada do elektromobilności” potwierdza, że coraz więcej Polaków nabiera świadomości, że jazda autami elektrycznymi jest dużo wygodniejsza i tańsza w porównaniu do samochodów spalinowych. Realne oszczędności nie tylko dotyczą domowego budżetu, ale również oszczędności środowiskowych poprzez znalezienie bardziej zrównoważonych sposobów wykorzystania energii – mówi Agnieszka Komarowicz, Account Executive Poland w Wallbox Chargers.

„Autostrada do elektromobilności” nawiązuje do podobnych projektów realizowanych w Unii Europejskiej. Przykładem są Czechy, gdzie od stycznia 2020 r. pojazdy elektryczne (BEV), zasilane wodorem (FCEV) oraz hybrydy typu plug-in (PHEV) o poziomie emisji do 50 gramów CO2 na kilometr, są zwolnione z opłat za korzystanie z autostrad. Zachęty tego rodzaju przekładają się bezpośrednio na wzrost zainteresowania kierowców elektromobilnością. Te same intencje przyświecają organizatorom polskiej kampanii – EV Klub Polska, Autopay i Wallbox.

 

Źródło: EV Klub Polska

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).