Autostrada do elektromobilności 2022 – podsumowanie pierwszego miesiąca | MOTOFAKTOR

Autostrada do elektromobilności 2022 – podsumowanie pierwszego miesiąca

person Adrian Januszkiewicz 19/08/2022

II edycja „Autostrady do elektromobilności” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Do tej pory e-mobilni kierowcy skorzystali z 1500 darmowych przejazdów.

 

4 lipca zainaugurowano II edycję „Autostrady do elektromobilności”. W ramach przedsięwzięcia osoby zarejestrowane w EV Klubu Polska i użytkujące samochody elektryczne są zwolnione z opłat za 5 przejazdów odcinkami autostrad, które są objęte system video-tollingu. Mowa o fragmentach Gdańsk – Toruń autostrady AmberOne A1 (węzeł Rusocin – węzeł Nowa Wieś), odcinku Katowice – Kraków autostrady A4 (węzeł Murckowska – węzeł Balice) i Wrocław – Sośnica oraz Autostrady A2 (Stryków – Konin).

 

W praktyce oznacza to, że kierowcy aut wyposażonych w akumulatory trakcyjne, którzy np. wybierają się nad morze i z niego wracają, oszczędzają blisko 60 zł, a jeśli korzystają z autostrady A4, to w ich kieszeni zostaje niemal 50 zł. Także przejazd pozostałymi kilkusetkilometrowymi odcinakami krajowej sieci autostrad oznacza kilkudziesięciozłotowe oszczędności (dla A2 Konin – Stryków w obie strony jest to nieco ponad 22 zł).

Pierwsze dane

EV Klub Polska, Wallbox chargers oraz Autopay – organizatorzy „Autostrady do elektromobilności” – podali, że liczba przejazdów, które otrzymały zwrot kosztów za przejazd wyniosła równe 1500. Wśród elektromobilnych kierowców największą popularnością cieszy się odcinek AmberOne A1 z liczbą 75 240 bezpłatnych pokonanych kilometrów. Drugą autostradą jest A4 Katowice – Kraków (41 602 km). Na trzecim miejscu znalazł się fragment A4 Wrocław – Sośnica (36 126 km), a na czwartym A2 Konin – Stryków z liczbą 9 900 km.

 

Tegoroczna edycja akcji „Autostrady do elektromobilności” cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nasi klubowicze pokonali bezemisyjnie i bez opłat ponad 162 000 kilometrów. Dane po półmetku wakacji są bardzo optymistyczne i pokazują, że popularność zeroemisyjnego transportu rośnie, szczególnie w dobie wysokich cen paliw konwencjonalnych. Wartością w wymiarze pozafinansowym jest ochrona środowiska. Dzięki prowadzonej akcji udało się nie wyemitować 20 359 ton CO2 do atmosfery – wylicza Łukasz Lewandowski, Prezes EV Klub Polska, organizator akcji „Autostrada do elektromobilności”. 

 

Jako Autopay od początku staramy się wspierać osoby świadomie wybierające zeroemisyjne środki transportu. Nawet drobne indywidualne zmniejszenie emisji ma znaczenie, jeśli podejmowane jest wspólnie przez tysiące kierowców. Co ważne, 1500 przejazdów opłaconych automatycznie przekłada się także na realne ograniczenie zużycia papieru przez sam fakt, że nie ma potrzeby drukowania biletów i paragonów – komentuje Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

 

Pomysłodawcy kampanii policzyli również, jakie pojazdy najczęściej korzystają z darmowych autostrad. W top 5 dominują Tesle. Na pierwszym miejscu znalazł się Model 3 (508 przejazdów), a na drugim Model S (123 podróże). Podium zamyka Nissan Leaf ze 113 przejazdami. Na czwartym miejscu jest Kia e-Niro z 68 podróżami, a numerem pięć została Tesla Model Y z liczbą 53 przejazdów.

 

Ta liczba w pewnym stopniu odzwierciedla park samochodów elektrycznych w Polsce, który z każdym rokiem staje się coraz bardziej różnorodny i większy. Według Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA, na koniec lipca 2022 roku w Polsce było zarejestrowanych prawie 25 tys. osobowych i użytkowych samochodów z napędem całkowicie elektrycznym. Przez pierwsze siedem miesięcy 2022 roku ich liczba zwiększyła się o ponad 7000 sztuk, tj. o 95% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku – dodaje Łukasz Lewandowski.

 

Jako Wallbox Chargers niezmiernie cieszymy się z osiągniętych dotychczasowo rezultatów i wysokiego zainteresowania akcją. Wierzymy w to, że każda podróż ma znaczenie i w znaczący sposób przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. „Autostrada do elektromobilności” potwierdza, że coraz więcej Polaków nabiera świadomości, że jazda tzw. elektrykami jest dużo wygodniejsza i tańsza w porównaniu do samochodów spalinowych – oby tak dalej! – mówi Agnieszka Komarowicz, Account Executive Poland w Wallbox Chargers.

Jak skorzystać z promocji?

Zwolnieni z opłat za korzystanie z płatnych autostrad są wszyscy użytkownicy samochodów elektrycznych, w rozumieniu Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, i którzy dodatkowo są członkami EV Klub Polska. By przystąpić do kampanii wystarczy się zarejestrować TUTAJ, a następnie w panelu klubowicza wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po pozytywnej weryfikacji, zostanie wygenerowany link, dzięki któremu będzie można dokonać rejestracji lub logowania w aplikacji Autopay. Następnie wystarczy uzupełnić niezbędne dane (w tym pojazdu) i cieszyć się 5 darmowymi przejazdami po polskich autostradach.

 

Darmowe przejazdy autostradami to nie jedyny benefit związany z przystąpieniem do EV Klub Polska. Klubowicze mają do dyspozycji także rabaty (5, 7 i 10 proc.) na ładowanie aut elektrycznych już na niemal 500 stacjach GreenWay oraz GO+EAuto w całym kraju. Poza ładowaniem należąc do klubu można skorzystać także z benefitów takich jak: rabaty na zakup i instalację domowych stacji ładowania, zniżki na usługi hotelarskie i gastronomiczne, korzystniejsze stawki za ubezpieczenie pojazdu oraz pełne wsparcie prawne i techniczne – dodaje Łukasz Lewandowski.  

 

Projekt „Autostrada do elektromobilności” nawiązuje do podobnych rozwiązań w UE. Przykładem są Czechy, gdzie od stycznia 2020 roku pojazdy elektryczne (BEV), zasilane wodorem (FCEV) oraz hybrydy typu plug-in (PHEV) o poziomie emisji do 50 gramów CO2 na kilometr, są zwolnione z opłat za korzystanie z autostrad. Takie przywileje dla kierowców mają przełożenie na wzrost zainteresowania elektromobilnością i korzyści środowiskowe. Te same intencje przyświecają organizatorom polskiej akcji – EV Klub Polska i Autopay.

 

Źródło: EV Klub Polska

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).