Dieselgate: PE wzywa do obowiązkowych modernizacji trujących aut | MOTOFAKTOR

Dieselgate: PE wzywa do obowiązkowych modernizacji trujących aut

person Adrian Januszkiewicz 2/04/2019

Eurodeputowani uznali, że państwa członkowskie i producenci samochodów muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności i koordynować działania odnośnie rozwiązań ws. Dieselgate.

Państwa członkowskie powinny podjąć nadzwyczajne środki w celu zdjęcia lub wycofania z rynku dużej liczby samochodów powodujących duże zanieczyszczenie. Powinni również koordynować współpracę z producentami, aby kontynuować obowiązkowe modernizacje pojazdów w celu ograniczenia emisji dwutlenku azotu (NO2) i oczyszczenia istniejącej floty – poinformowali europosłowie w czwartek 28 marca br. w rezolucji przyjętej 301 głosami za, 181 przeciw i 42 wstrzymującymi się. Parlament obawia się, że dziedzictwo wysoce zanieczyszczających pojazdów z silnikiem wysokoprężnym pozostaje w dużej mierze nierozwiązane i będzie nadal pogarszać jakość powietrza na wiele lat, jeśli nie zostaną podjęte skuteczne skoordynowane działania.

Krytyka ze strony KE i państw członkowskich

Zauważają, że podczas gdy Komisja wszczęła postępowania w sprawie uchybień przeciwko kilku państwom członkowskim ponad dwa lata temu za to, że nie nałożyły sankcji (w przypadku grupy Volkswagen) i nie ustanowiły systemów kar, aby powstrzymać producentów samochodów przed naruszeniem przepisów dotyczących emisji z samochodów, nie wykroczono poza etap poszukiwania dalszych informacji. Nadal trwają postępowania przeciwko Niemcom, Włochom, Luksemburgowi i Zjednoczonemu Królestwu.

 

Wydaje się, że niektóre państwa członkowskie nie współpracują poważnie z Komisją w tym względzie, dodają europosłowie, i wzywają ich do dostarczenia wszystkich wymaganych informacji, aby Komisja mogła przedstawić swoje sprawozdanie dotyczące zaleceń komisji śledczej ds. Pomiaru emisji w sektorze motoryzacyjnym (EMIS).

 

Potępiają “obstrukcyjne zachowanie” Komisji Europejskiej, które spowolniło proces dochodzenia, a jej odmowa udzielenia publicznego dostępu do stanowisk państw członkowskich na spotkaniach technicznych stanowiła w ocenie Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich niewłaściwe administrowanie.

 

Eurodeputowani zauważają, że w Stanach Zjednoczonych ofiary Dieselgate otrzymały od 5 000 do 10 000 USD odszkodowań, podczas gdy europejscy konsumenci wciąż czekają na odpowiednie odszkodowanie.

 

Zgodnie z informacjami przekazanymi Komisji przez państwa członkowskie działania w UE dotyczą jedynie ograniczonej liczby samochodów następujących marek: Volkswagen, Renault, Daimler, Opel i Suzuki. Jednak kilka organizacji pozarządowych i mediów zgłosiło, że modele kilku innych marek wykazały podejrzane zachowanie emisji lub przekroczyły limity zanieczyszczeń określone w prawie UE.

 

Niektóre państwa członkowskie, a mianowicie Bułgaria, Węgry, Irlandia, Słowenia i Szwecja, nadal nie przesłały Komisji żadnych informacji na temat swoich programów wycofywania.

 

Źródło: Parlament Europejski

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).