Czy będą mandaty za parkowanie na chodniku? | MOTOFAKTOR

Czy będą mandaty za parkowanie na chodniku?

21 września wchodzą w życie przepisy, które zmieniają definicję chodnika. Czy w związku z tym posypią się mandaty za parkowanie na chodnikach - wyjaśniają to eksperci autobaza.pl.

  • Od 21 września tego roku zmienia się definicja chodnika
  • Chodnik będzie przeznaczony tylko dla ruchu pieszych
  • Parkowanie na chodniku będzie łamaniem prawa
  • Czy w związku z tym należy obawiać się mandatu za łamanie przepisów?

 

Obecna kwota mandatu za nieprawidłowe parkowanie na chodniku to 100 zł. Od 21 września 2022 r. może się to zmienić za sprawą nowych przepisów, które na nowo definiują pojęcie „chodnik”. Od tego dnia chodnik będzie przeznaczony wyłącznie dla pieszych, a parkowanie na nim będzie oznaczało złamanie prawa.

Czy to już koniec z parkowaniem na chodniku?

Według obowiązujących w tej chwili przepisów na chodniku można zatrzymać się kołami jednego boku lub przednią osią pojazdu, którego masa nie przekracza 2,5 t. Dodatkowo, trzeba się upewnić czy w danym miejscu nie obowiązuje zakaz zatrzymania się i postoju, a ustawienie pojazdu jest możliwe w taki sposób, aby pozostawić dla pieszych minimum 1,5 m szerokości chodnika.

 

Od 21 września może się to zmienić, bo według przepisów wchodzących tego dnia w życie, chodnik będzie to droga z przeznaczeniem wyłącznie do ruchu pieszego.

Pierwsze wrażenie po przeczytaniu nowej definicji jest takie, że na chodniku nie będzie można parkować i każde takie zachowanie wedle prawa powinno zostać ukarane mandatem. Kluczowa modyfikacja, jaka zaszła w przepisach to zmiana definicji chodnika z "części drogi przeznaczonej dla ruchu pieszego" na "część drogi dla pieszych przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych". Właśnie ten szczegół wprowadził całe zamieszanie i poddał w wątpliwość postoje na chodniku – wyjaśnia Co ciekawe, ta sama ustawa niezmiennie wyznacza zasady takiego parkowania.

ekspert autobaza.pl - Przemysław Gąsiorowski

Nowa definicja chodnika i mandaty

Zawiłe sformułowanie i niejasna interpretacja przepisów wywołały kontrowersje wśród kierowców. Brak możliwości parkowania na chodnikach byłby dużym utrudnieniem w poruszaniu się samochodem po mieście.

Jednak jest światełko w tunelu w całej sytuacji. Z informacji płynących z Ministerstwa Infrastruktury wynika, że uchwalone przepisy pozostawiają w takim samym kształcie kwestię parkowania na chodnikach. To efekt innej zmiany nomenklatury w ustawie – od 21 września chodnik będzie definiowany jako część drogi dla pieszych. To oznacza, że faktycznie parkować na chodniku nie można, lecz na drodze dla pieszych już tak. Ta informacja zapewne nie pocieszy części mieszkańców miast, którzy często spotykają się z sytuacjami zastawienia swobodnego przejścia przez parkujące pojazdy.

- Przemysław Gąsiorowski

 

Z wyjaśnień Ministerstwa Infrastruktury wynika, że parkowanie na chodnikach pozostanie normą i nie będzie karane mandatem. Trzeba jednak pamiętać, aby robić to prawidłowo, bo za niestosowanie się do przepisów kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 zł wraz z jednym punktem karnym. Od 17 września, po aktualizacji taryfikatora, będą to już dwa punkty.

 

Warto się pilnować także dlatego, że od czerwca 2022 r. firmy ubezpieczeniowe mają wgląd do historii mandatów kierowców nawet do dwóch lat wstecz i mogą uzależniać stawki ubezpieczenia OC od  liczby punktów karnych na koncie właściciela samochodu.

 

Źródło: autobaza.pl

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).