Zmieniony taryfikator punktów karnych w legislacji | MOTOFAKTOR

W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia MSWiA, który po raz kolejny zaostrzy taryfikator mandatów karnych dla kierowców.

 

Nowy taryfikator sprawi, że o utratę prawa jazdy będzie znacznie łatwiej niż dotąd, bo lista wykroczeń, za które można dostać 15 punktów karnych zostanie wydłużona. Tyle punktów dostaniemy m.in. za:

 

  • nieudzielenie pomocy ofierze wypadku;
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście;
  • jazdę autostradą pod prąd;
  • omijanie zapór kolejowych;
  • niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu;
  • niestosowanie się do znaku B-25 lub B-26 „zakaz wyprzedzania”;
  • przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h.

 

12 punktów będą mogli dostać przykładowo za:

 

  • naruszenie zakazu zawracania na autostradzie albo na drodze ekspresowej;
  • naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem.

 

Po uchwaleniu rozporządzenie ma wejść w życie 17 września 2022 r., a nakładane punkty karne mają być kasowane dopiero po dwóch latach od momentu opłacenia mandatu.

 

Przypominamy, że ostatnia aktualizacja taryfikatora mandatów karnych dla kierowców weszła w życie 1 stycznia tego roku.

 

Projekt nowego taryfikatora jest dostępny TUTAJ.

 

Źródło: RCL

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).