Rowerzyści bez pierwszeństwa - nowelizacja przepisów

Rowerzyści bez pierwszeństwa - nowelizacja przepisów

W 2019 roku rowerzyści zyskali przywilej polegający na pierwszeństwie przejazdu przez przejazd dla rowerów nawet w chwili, gdy do niego się zbliżają. Tym samym traktowani przez przepisy byli tak samo, jak piesi zbliżający się do przejścia dla pieszych. Od listopada 2021 roku jednak już tak nie jest.

 

 

 

  • Rowerzyści stracili pierwszeństwo przy wjeżdżaniu na przejazd rowerowy
  • Zmiana została wprowadzona rozporządzeniem
  • Nie prowadzono akcji informacyjnej ani konsultacji
  • Kierowcy i rowerzyści w dużej liczbie przypadków nie wiedzieli o zmianach przepisów

 

W październiku ubiegłego roku zmieniono rozporządzenie ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Dotychczasowy zapis dający rowerzystom pierwszeństwo przy wjeździe dawał  § 47.4. obwieszczenia ministra infrastruktury oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 31 października 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych brzmiący:

 

Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem D-6, D-6a albo D-6b jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wjeżdżających.

 

Jednak już w październiku 2021 roku rozporządzenie ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z dnia 12 października 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych w paragrafie 1.1 uchyla zapis § 47.4. przytoczonego wcześniej obwieszczenia.

 

Co to oznacza? Otóż nie zmienia to praw pieszych, lecz znacząco wpływa na rowerzystów, ale nie tylko. Artykuł 27 Prawa o ruchu drogowym określa obowiązki kierowcy w stosunku do osób poruszających się rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch. Mówi on, że:

 

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe”.

 

A to oznacza wprost – rowerzyści stracili pierwszeństwo przy wjeżdżaniu na przejazd dla rowerów.

 

Ponadto – jak podaje brd24.pl – w ministerstwie trwają prace nad dodatkową nowelizacją mającą wprowadzić zakaz wjeżdżania bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd na wzór przepisu obowiązującego pieszych i zabraniającego wchodzenia bezpośrednio przed pojazd.

 

Zmiana wprowadzona została bez konsultacji i bez jakiejkolwiek kampanii informacyjnej, co oznacza, że do tej pory wielu kierowców i rowerzystów nie zdaje sobie sprawy ze swoich praw i obowiązków, a to naraża użytkowników dróg na poważne konsekwencje. Ponadto zmiana ta nie została ogłoszona jako nowelizacja prawa o ruchu drogowym, lecz była obwieszczeniem ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).