CzechToll upłynnia ruch drogowy w Czechach | MOTOFAKTOR

CzechToll upłynnia ruch drogowy w Czechach

person Adrian Januszkiewicz 29/11/2019

Spółka CzechToll wprowadziła nadzwyczajne środki mające na celu zminimalizowanie utrudnień w ruchu drogowym spowodowanych przez drobnych zagranicznych przewoźników.

Do 20 listopada 2019 r. w nowym systemie poboru opłat CzechToll zarejestrowało się 251 tys. pojazdów, co stanowi około 55% łącznej oczekiwanej liczby 458 tys. W ciągu ostatniego tygodnia spółka CzechToll wysłała 60 tysięcy nowych jednostek pokładowych, przewoźnicy posiadają ich łącznie 141 tysięcy. Niestety, pomimo zagrożenia powstania dużych utrudnień w ruchu, nadal lekceważą oni obowiązek rejestracji, a punkty sprzedaży nie są w ogóle przez nich oblegane.

Nasza spółka przygotowała maksymalne możliwe środki, w celu skrócenia czasu oczekiwania i ograniczenia utrudnień w ruchu drogowym po uruchomieniu systemu opłat drogowych. Zainwestowaliśmy w te środki ponad 50 milionów koron bez VAT. Matej Okáli dyrektor główny spółki CzechToll

 

Oprócz wprowadzonych licznych środków organizacyjnych i informacyjnych, zostaną maksymalnie wzmocnione punkty sprzedaży na granicach. W punktach sprzedaży już teraz tworzone są nowe miejsca pracy, aby tymczasowo zwiększyć liczbę rejestracji i wydanie nowych jednostek pokładowych. Tymczasowe punkty rejestracji zostaną także utworzone przy wyjeździe z Republiki Słowackiej.

Biorąc pod uwagę pojemność miejsc postojowych, ale także możliwości przestrzenne punktów sprzedaży, nie jest możliwe, abyśmy odprawili bez czekania tysiące pojazdów przyjeżdżających z zagranicy bez jednostki pokładowej. Powstaną utrudnienia w ruchu, ale wierzymy, że w znacznie mniejszym stopniu, niż bez wdrożonych środków. Matej Okáli

 

Wprowadzone środki mają znacznie poprawić oczekiwaną sytuację w ruchu drogowym na krytycznych przejściach granicznych. Na przejściu Lanžhot – Kúty utrudnienia w ruchu mają zostać skrócone z oczekiwanych 44 km do 12 km, na przejściu Bohumín – Gorzyczki z 40 km na 11 km, w Czeskim Cieszynie – Cieszyn z 22 km na 5 km. Mogą powstać utrudnienia także na innych przejściach, a także w przypadku pojazdów ciężarowych czekających wewnątrz kraju do punktów sprzedaży i stacji benzynowych.

Wybór środków podjętych w celu zmniejszenia spodziewanych utrudnień w ruchu drogowym w związku z małą aktywnością małych przewoźników z zagranicy dotyczącą rejestracji w nowym elektronicznym systemie poboru opłat drogowych w Czechach:

 

 • Utworzono 41 tymczasowych miejsc pracy, które będą odpowiadać za komunikację z wydawcami kart paliwowych (FCI) i w miarę możliwości za skompletowanie dokumentów niezbędnych do tego, aby przewoźnikom zarejestrowanym przez FCI mogły zostać wysłane jednostki pokładowe.
 • Rozszerzono możliwość bezpłatnego wysyłania pocztą jednostek pokładowych na Węgry, do Bułgarii, na Litwę, do Rumunii i Estonii.
 • Utworzono 11 dodatkowych miejsc na wybranych przejściach granicznych, które będą prowadziły rejestrację i będą czynne całą dobę, niektóre także w Republice Słowackiej.
 • Utworzono 15 mobilnych punktów prowadzących rejestrację, które będą poruszać się na przejściach granicznych i będą czynne całą dobę. Mobilne pojazdy prowadzące rejestrację, rozmieszczone na parkingach, w przypadku powstania utrudnień w ruchu mogą przemieszczać się pomiędzy parkingami.
 • Proces rejestracji na wybranych przejściach granicznych będzie szczegółowo koordynowany:
 • Na sześciu przejściach granicznych będą całą dobę obecni koordynatorzy, których zadaniem będzie jak najszybsze dokonanie rejestracji i instalacji nowej jednostki pokładowej u zagranicznych przewoźników;
 • koordynatorzy będą obecni głównie na przejściach granicznych Bohumín – Gorzyczki, Český Těšín – Cieszyn, Lanžhot – Kúty, Mosty u Jablunkova – Svrčinovec, Nachod – Kudowa Zdrój i Krásný les – a w razie potrzeby mogą przesuwać się w inne miejsca;
 • koordynatorzy zostaną w widoczny sposób oznakowani kamizelką odblaskową z logiem MYTOCZ;
 • do kierowania ruchem zostaną włączone drony;
 • Na stacjach paliw, miejscach odpoczynku i na parkingach, gdzie znajdują się punkty prowadzenia rejestracji zostaną przeszkolone zespoły promujące, które będą osobiście nakłaniać kierowców do rejestracji (5 pojazdów z załogą).
 • W miejscach, gdzie pojawia się duża liczba samochodów ciężarowych, porusza się 7 punktów mobilnych prowadzących rejestrację wraz z załogą.
 • W znacznym stopniu wzmocniono kampanię komunikacyjną : z„kampanii informacyjnej” jest niestety „kampania perswazyjna”.
 • O sytuacji zagrożenia zostaną powiadomieni zarządcy dróg płatnych w Niemczech (BAG), Polsce (GDDKIA), Austrii (ASFINAG) i w Słowacji (NDS).
 • Koordynowana jest komunikacja w sytuacjach kryzysowych pomiędzy Ministerstwem Transportu, Dyrekcją Dróg i Autostrad Republiki Czeskiej (ŘSD ČR), Administracją Celną Republiki Czeskiej, Policją Republiki Czeskiej i CzechToll.
 • Zostaną podjęte środki w celu koordynacji zarządzania kryzysowego pomiędzy ŘSD ČR, Administracją Celną Republiki Czeskiej, Policją Republiki Czeskiej / PL / SK i spółką CzechToll.

 

Przewoźnicy mogą w najprostszy sposób zarejestrować się na stronie www.mytocz.eu, po wpłaceniu kaucji zwrotnej otrzymają jednostkę pokładową pocztą. Rejestracja jest także możliwa za pośrednictwem wydawców kart paliwowych, w ponad 200 punktach sprzedaży oraz w 15 wybranych oddziałach Czeskiej Izby Handlowej.

 

Przewoźnicy mogą uzyskać wszystkie informacje na temat nowego systemu opłat drogowych na stronie internetowej www.mytocz.eu lub przez całą dobę dzwoniąc na infolinię pod numer +420 243 243 243.

 

Więcej także w naszych artykułach TUTAJ i TUTAJ

 

Źródło: mytocz.eu

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).