Cechy dobrego filtra wg PZL Sędziszów

Cechy dobrego filtra wg PZL Sędziszów

person Redakcja 20/02/2023

PZL Sędziszów prezentuje najważniejsze cechy konstrukcyjne, które decydują o skuteczności filtrowania.

 

PZL Sędziszów wykonuje większość obudów filtrów we własnych zakładach i dzięki temu ma pełną kontrolę zarówno nad fazą projektową jak też nad samym procesem produkcji.

Odpowiednie wymiary

Każdy filtr (powietrza, paliwa, oleju czy kabinowy) musi idealnie pasować do miejsca, w którym zostanie zamontowany. Liczy się szczelność połączeń gwintowych, precyzyjne dopasowane kasety lub uchwytu. Nawet niewielkie odchyłki od fabrycznych wymiarów mogą sprawić, filtr będzie pracował nieprawidłowo. W przypadku puszkowych filtrów przykręcanych (np. oleju czy paliwa), wadliwe gwinty lub złącza będą przyczyną nieszczelności i wycieków, a także zapowietrzania układu.

Filtry PZL Sędziszów są wykonane bardzo precyzyjnie i idealnie pasują do miejsca swojego przeznaczenia.

W przypadku filtrów wkładanych w obudowy lub ramki (np. filtry powietrza, kabinowe) zły projekt filtra może uniemożliwić jego prawidłowe zamocowanie lub sprawić, że podczas wsuwania zagniecie się i później już nie rozprostuje pozostawiając miejsce na swobodny przepływ niefiltrowanego powietrza.

Wzmocnienie warstwy filtracyjnej

Dobrej jakości filtr ma odpowiednią ilość warstwy filtracyjnej i wzmocnienia, aby ta warstwa się nie odkształcała pod ciśnieniem. Niezależnie, czy chodzi o filtr powietrza, oleju czy paliwa, ważne jest, aby warstwa filtracyjna zachowywała swoje parametry w trakcie pracy. W PZL Sędziszów wzmacnia się warstwy specjalnymi paskami kleju lub stelażem z tworzywa lub metalu.

Odpowiednia chłonność

Filtry PZL Sędziszów mają dużą chłonność, która wynika m.in. z dużej liczby plis na warstwie filtracyjnej.

Liczy się nie tylko jakość warstwy filtracyjnej, ale także jej ilość, bo ta ilość przekłada się na chłonność. Kluczową rolę dla tak skutecznego filtrowania odgrywa tutaj liczba plis, czyli pisząc obrazowo – gęstość „harmonijki” z bibuły filtracyjnej. W PZL Sędziszów stawia się na takie projekty ułożenia bibuły, które gwarantują największą chłonność.

Zabezpieczenie antykorozyjne

Dobre filtry paliwa i oleju nie korodują przez cały okres eksploatacji (chodzi oczywiście o filtry puszkowe). Na tych kiepskiej jakości, rdza pojawia się szybko, zwłaszcza jeśli są wyeksponowane na trudne warunki atmosferyczne. Warto zaznaczyć, że korozja filtra to nie tylko wada estetyczna, ale zagrożenie, że jakieś jej drobiny dostaną się do obiegu filtrowanego oleju lub paliwa.

Dodatkowe aspekty

Od tego, co jest w środku filtra puszkowego zależą nie tylko jakość filtrowania, ale także inne ważne parametry – np. zachowanie optymalnych oporów przepływu. Kiepskie filtry nie są zabezpieczone przed wzrostem ciśnienia spowodowanym np. zatkaniem warstwy filtracyjnej. W uzasadnionych przypadkach, markowe filtry puszkowe, takie jak PZL Sędziszów mają wbudowane zawory bezpieczeństwa, które w razie gwałtownego wzrostu ciśnienia w układzie otwierają się, ratując silnik przed zatarciem.

PZL Sędziszów podchodzi do produkcji filtrów kompleksowo. Zaczynami zawsze od projektu, badań, później testujemy prototypy, a na końcu nadzorujemy proces produkcji. Korzystamy z najlepszych zachodnich materiałów filtracyjnych, ale dbamy także o to, aby zostały one prawidłowo zamontowane w naszych filtrach i dzięki temu działały najbardziej efektywnie. Dominik Zwierzyk PZL Sędziszów

 

Źródło: PZL Sędziszów 

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).