Zrównoważony rozwój kluczowy dla LKQ Europe | MOTOFAKTOR

Zrównoważony rozwój kluczowy dla LKQ Europe

person Redakcja 26/04/2021

Angażowanie się w projekty na rzecz zrównoważonego rozwoju stanowi nieodzowny element strategii spółki LKQ Europe, właściciela ELIT Polska.

Program zrównoważonego rozwoju LKQ Europe ma na celu zmniejszenie emisji CO2 oraz pomaganie pracownikom firmy w rozwoju i angażowaniu się na rzecz społeczności, w których pracują. LKQ Corporation, firma macierzysta LKQ Europe, opublikowała w kwietniu swój pierwszy raport dotyczący zrównoważonego rozwoju (ang. Sustainability Report).

Dążąc do przyszłego, rentownego wzrostu i dalszych sukcesów, zobowiązujemy się wnosić wkład w zrównoważony rozwój, poprzez poważne traktowanie naszych obowiązków wobec społeczeństwa i środowiska naturalnego. W odniesieniu do aspektów środowiskowych naszej działalności, naszym celem jest uzyskać pozycję jednego z najbardziej progresywnych przedsiębiorstw na europejskim rynku części zamiennych do różnego rodzaju pojazdów. W poprawę ochrony środowiska i pracę na rzecz społeczności angażujemy również naszych partnerów. Zachęcamy ich do przestrzegania wysokich standardów zrównoważonego rozwoju. Arnd Franz dyrektor generalny LKQ Europe

 

Od powstania w 1998 r., LKQ Corporation, jako firma zajmująca się demontażem i recyklingiem samochodów osobowych, jest liderem w obszarze ochrony środowiska. Aktualnie jest największym podmiotem prowadzącym recykling pojazdów. W ramach działalności w Ameryce Północnej odzyskuje ponad 90% materiałów, które w przeciwnym razie trafiłyby na wysypiska śmieci.

 

Na początku kwietnia spółka LKQ Corporation ogłosiła publikację corocznego raportu dotyczącego zrównoważonego rozwoju. Przedstawia on trwałe przywiązanie przedsiębiorstwa do praktyk z zakresu ochrony środowiska, społeczeństwa i zarządzania, w tym dokumentację opisującą, w jaki sposób firma promuje różnorodność, szkolenia pracownicze oraz bezpieczeństwo.

 

Spółka LKQ Europe stworzyła nowoczesną sieć logistyczną, która ma zapewnić sprawne dostawy produktów i ograniczyć emisję do minimum. Firma pracuje nad planami ograniczeń obejmującymi coroczne zmniejszanie emisji CO2 w swojej flocie do 30% przez następne dziesięć lat. Droga do zerowej emisyjności będzie wiodła przez wzrost świadomości i zmiany zachowań.

 

Umożliwią to np. szkolenia dla kierowców, bardziej ekologiczne pojazdy, paliwa alternatywne, a w ostatecznym rozrachunku innowacyjne pojazdy, oferujące odpowiedni zasięg czy projekty pilotażowe w poszczególnych krajach Europy. W Wielkiej Brytanii oraz Irlandii LKQ właśnie rozpoczęło testy elektrycznych samochodów dostawczych na wyspie Wight.

 

Program potrwa sześć miesięcy i weźmie pod uwagę infrastrukturę punktów ładowania przy ustalaniu oddziałów z samochodami dostawczymi, których typowo pokonywane odległości odpowiadają odległościom i parametrom pojazdów elektrycznych. LKQ rozważa także realizację projektów pilotażowych z udziałem pojazdów ciężarowych zasilanych ogniwami paliwowymi, gdy takie maszyny i stacje napełniania staną się dostępne.

Monitorujemy emisje CO2 pochodzące ze wszystkich naszych działań, w tym centrów dystrybucji, poszczególnych budynków, oddziałów, produktów i ponad 6 tys. pojazdów wchodzących w skład floty firmy. Będziemy również zachęcać naszych dostawców do ustalania śladu węglowego produktów, które są nam dostarczane i dystrybucją których się zajmujemy. Pomoże to zadbać o stałe dążenie do stawania się przedsiębiorstwem neutralnym pod względem emisji CO2. Arnd Franz

 

W tym kontekście podjęto szereg inicjatyw w obiektach, które mają za zadanie zmniejszyć wykorzystanie energii i powiązaną z tym emisję dwutlenku węgla. Spółka analizuje też możliwości montażu paneli słonecznych w swoich obiektach, jak również możliwość zakupu energii odnawialnej dla zakładów zlokalizowanych w Europie.

 

W ramach programu zrównoważonego rozwoju LKQ, dach budynku nowego ośrodka dystrybucji w Holandii ma być w pełni pokryty panelami fotowoltaicznymi. Dzięki temu obiekt ma się stać w pełni samowystarczalny energetycznie. Po części z uwagi na to przedsięwzięcie ośrodek otrzymał certyfikat BREEAM Excellent. Duża liczba okien w budynku zapewnia mnóstwo światła dziennego, co pozwala stworzyć przyjemne środowisko pracy.

 

Ponadto w budynku całkowicie zrezygnowano z używania gazu i stworzono infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych. W Niemczech w ostatnich latach znacząco ograniczono ślad węglowy poprzez wymianę 98% świateł w ponad 100 oddziałach i siedzibie na energooszczędne diody LED. STAHLGRUBER od lat zaopatruje się wyłącznie w neutralne pod względem emisji CO2 gaz i elektryczność.

Spółka LKQ Europe podkreśla, że pracownicy to jej najcenniejszy zasób, dlatego zobowiązuje się zapewniać wszystkim pracownikom bezpieczne środowisko pracy. Inwestuje w przyszłość zespołu poprzez oferowanie indywidualnych szans rozwoju oraz interesujących możliwości zawodowych. Ponadto w 2020 roku firma LKQ Europe zaczęła mierzyć i analizować dane dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, różnorodności i równości, zaangażowania pracowników i zarządzania kompetencjami w europejskich podmiotach i regionach.

 

Źródło: ELIT Polska

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).