Zima a elementy układu hamulcowego | MOTOFAKTOR

Zima a elementy układu hamulcowego

person Redakcja 31/01/2020

Jaki wpływ mają warunki zimowe na poprawne funkcjonowanie układu hamulcowego i jak najlepiej o niego zadbać?

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na przewody hamulcowe w pojeździe – sztywne i elastyczne. Pod wpływem błota pośniegowego, starego płynu hamulcowego z dużą ilością wody lub szkodliwej działalności soli drogowej, mogą one zacząć korodować od wewnątrz lub z zewnątrz.

 

Weryfikacja usterki przewodu hamulcowego polega przede wszystkim na uważnych oględzinach przewodów oraz ich metalowych końcówek w poszukiwaniu wycieków, rdzy lub uszkodzeń mechanicznych. Dobry stan techniczny przewodów, jako nośnika płynu hamulcowego, jest kluczowy z punktu widzenia poprawnego działania układu.

 

Sprawność eksploatacyjną samego płynu można sprawdzić za pomocą specjalnego testera np. TEX1000BFT marki Textar, który pozwala określić dokładną temperaturę wrzenia płynu hamulcowego. Producenci zalecają jego wymianę średnio co 2 lata lub 60 000 km, w zależności, co nastąpi wcześniej. Wymieniając płyn hamulcowy musimy pamiętać, że temperatura wrzenia to jednak nie wszystko – do właściwego działania wszystkich systemów (np. ABS/ESP) nie wystarczy, żeby płyn się nie “gotował”. Musi mieć on odpowiednią lepkość, co zapewnia wystarczająco szybkie zmiany ciśnienia w układzie. Ważne jest, aby przy wyborze nie kierować się jedynie klasyfikacją DOT po numerze, ale również po jego lepkości (np. DOT4, DOT4LV).

Kolejnym elementem podatnym na niesprzyjające zimowe warunki są wtyczki i pierścienie ABS. Wtyczki niektórych zamienników nie posiadają np. fabrycznych uszczelnień. W ich przypadku najgroźniejsza będzie zatem wilgoć, która może powodować korozję złączy elektrycznych. Problem rdzy może również dotyczyć zacisków, klocków oraz tarcz hamulcowych, czyli wszystkich miejsc, do których dostaje się wilgoć. Klocki mogą korodować wraz z prowadnicami, co uniemożliwi ich swobodne przemieszczanie się podczas pracy hamulca. Okres zimowy sprzyja tym zjawiskom z uwagi na zwiększoną wilgotność powietrza. Stąd np. na powierzchni tarczy może pojawić się charakterystyczny rdzawy nalot. Jeśli są to śladowe ilości, podczas pierwszych hamowań będziemy słyszeli charakterystyczny dźwięk szurania, tak jak byśmy szlifowali stal grubym papierem ściernym. Po paru hamowaniach rdza zejdzie, a specyficzny szum ustanie. W skrajnych przypadkach po dłuższym postoju korozja może trwale uszkodzić strukturę tarczy, dlatego warto regularnie jeździć samochodem i stosować części wysokiej jakości. Wojciech Sokołowski trener techniczny oddziału TMD Friction Services w Polsce

 

W przypadku tylnej osi najczęstszą usterką jest korozja linek hamulca ręcznego, który nie używany zbyt często, ma tendencję do szybszego korodowania. Jeżeli linka ma pęknięty pancerz, do jej wnętrza dostanie się woda. Powoduje to zanieczyszczenie oraz postępującą korozję linki, a szczególnie jej końcówek, co w warunkach ujemnej temperatury może doprowadzić do jej zablokowania. Jeżeli zgromadzona w pancerzu woda zamarznie, zwolnienie hamulca pomocniczego na mrozie może okazać się niewykonalne.

Aby uniknąć problemów z układem hamulcowym w okresie zimowym należy przede wszystkim regularnie sprawdzać jego stan, a w razie potrzeby, wymienić poszczególne elementy na nowe. Z punktu widzenia poprawnego działania hamulców bardzo ważny jest montaż oraz konserwacja układu. Należy pamiętać, by odpowiednie miejsca zabezpieczyć przed korozją dedykowanym smarem ceramicznym lub syntetycznym, w zależności od przeznaczenia. Warto również posiłkować się instrukcjami obsługi producenta pojazdu lub katalogami udostępnianymi przez producentów układów hamulcowych. W przypadku marki Textar jest to platforma Brakebook.com, gdzie znajdziemy wszelkie potrzebne informacje oraz wskazówki montażowe dla pojazdów osobowych i ciężarowych. Wojciech Sokołowski

 

Źródło: TMD Friction

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).