Zapach nowego samochodu – ELiX ujawnia skąd się bierze | MOTOFAKTOR

Zapach nowego samochodu - ELiX ujawnia skąd się bierze

person Redakcja 10/05/2023

ELiX – polski producent odświeżaczy powietrza i specjalista w tej branży wyjaśnia, jak producenci tworzą wyjątkową aurę w swoich samochodach.

 

Zapach wnętrza samochodu to bardzo skomplikowany temat. W dużej mierze składają się na niego poszczególne zapachy podzespołów użytych w procesie produkcji oraz zapach środków pielęgnacji wnętrza samochodu. Już na tym etapie niektórzy producenci selekcjonują dostawców i materiały dobierając takie, które są zgodne zapachowo ze ściśle określonymi wytycznymi.

Jakość, to także odpowiedni zapach

W przypadku marek premium jakość materiałów stosowanych do wykończenia wnętrza jest oceniana kompleksowo. To pełne spektrum doznań dla spełnienia oczekiwań klienta. Chodzi nie tylko o kwestie technologiczne użyteczności danej części, ale także o kwestie estetyczne (wizualne, dotykowe) a także właśnie o zapach. Oznacza to, że producenci marek premium nie pozostawiają zapachu przypadkowi. Można powiedzieć, że zarządzają nim w sposób niezwykle skuteczny.

 

Należy pamiętać, że w pewnej klasie samochodów zapach wnętrza pojazdu musi być spójny z wizerunkiem marki oraz jakością wykończenia. To jest najważniejszy element zarządzania zapachem – spójność zapachu z wystrojem wnętrza. Nawet jeśli stosuje się skóry ekologiczne, one także mogą mieć wytworny zapach, który tworzy wyjątkowy klimat i daje przyjemność obcowania z daną marką czy modelem.

Z klasą, czyli dyskretnie

Niezmiernie ważne jest, czego producenci już się nauczyli, zarządzanie intensywnością zapachu. Zapach elementów wnętrza powinien być niezmiernie delikatny i trwały. Tak aby użytkownik rozpoznał go wchodząc do pojazdu a następnie, dzięki mechanizmom adaptacyjnym w kilka minut przestał go rozpoznawać. Obecnie dobre jakościowo podzespoły mogą pachnieć nawet ponad rok a wszystko to dzięki zastosowaniu specjalnych nośników zapachu odpornych na wysokie temperatury. Chodzi tu o etap produkcji – np. fazę wtrysku plastiku.

 

Bardzo ciekawą technologią są zapachy uwalniane dopiero podczas dotykania elementu. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku wszelkich elementów tekstylnych czy skórzanych.

Zapach pomaga sprzedawać

Właściwy zapach wnętrza pojazdu, tworzy przyjemną atmosferę, która pozostaje w pamięci emocjonalnej dużo dłużej niż opisy techniczne i niejednokrotnie pomaga sprzedawać samochody.

 

Według badań zapach spełnia swoją „marketingową” rolę w dwóch przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy „pasuje do danej marki” oraz jest zgodny z wyposażeniem wnętrza, po drugie – gdy jego intensywność jest dobrze dobrana. Obrazuje to załączony wykres odbierania intensywności zapachu – interesuje nas poziom 3, to znaczy ten, kiedy odbiorca jest na granicy identyfikacji tego, co i jak pachnie.

Zakres 0-1

 

Obszar, gdzie intensywność zapachu jest tak niska, że nie czujemy nic (ale zwierzęta potrafią już identyfikować tak małe stężenie zapachu).

 

Zakres 1-2

 

Najciekawszy zakres stężenia zapachu, gdzie nie jesteśmy w stanie zidentyfikować źródła zapachu. Nie potrafimy go określić, natomiast odbieramy go już emocjonalnie jako coś pozytywnego (jest przyjemnie) lub negatywnego (uważaj, lub nie jedz); ten poziom wywołuje coś w rodzaju przeczucia, które niektórzy nazywają szóstym zmysłem.

 

Zakres 2-3

 

Zakres, w obrębie którego potrafimy zidentyfikować zapach i go opisać, a także wyraźnie wiemy z jakimi emocjami i wspomnieniami jest on związany. To zakres działania dobrze dobranych perfum, czy właściwie zastosowanych odświeżaczy.

 

Zakres 3-4

 

Poziom, który zaczyna być uciążliwy; mamy zbyt dużą intensywność zapachu i bez względu na rodzaj zapachu nie czujemy się z tym komfortowo. To przypadek, gdy jedziemy windą z kimś kto wylał na siebie całą butelkę perfum – „niby ładnie pachnie, ale głowa boli”.

 

Zakres 4 i więcej

 

Określa takie stężenie zapachu, przy którym następuje przekroczenie progu bólu. Bez względu na rodzaj zapachu odruchową reakcją jest chęć opuszczenia miejsca o takim stężeniu zapachu.

 

Przesadna intensywność jest odbierana równie źle albo nawet gorzej jak zły zapach. Generalnie najważniejsze dla producentów samochodów jest wykreowanie przyjaznego, dobrego jakościowo miejsca, w którym czujemy się przyjemnie. Taką samą zasadą należy się kierować podczas indywidualnego dobierania zapachów do samochodów, pomieszczeń czy naszych osobistych perfum – mówi Waldemar Stasiak z ELiX.

Jaki zapach podoba się najbardziej?

Bardzo dobrym przykładem jest tak zwany zapach New Car, który ewoluował z ciężkiego zapachu skóry w kierunku lżejszych męskich perfum. I ma to uzasadnienie, gdyż w popularnych autach nie ma elementów skórzanych i zapach ten wydawał się sztuczny. Natomiast zapach męskich perfum z lekką domieszką luksusowej skóry nadaje wnętrzu przyjemną spokojną atmosferę i jest powszechnie akceptowany tak przez mężczyzn jak i kobiety.

 

Źródło: ELiX

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).