Yokohama: 40-lecie opon Advan | MOTOFAKTOR

Yokohama: 40-lecie opon Advan

person Adrian Januszkiewicz 18/07/2018

Opony z linii Advan na przestrzeni 4 dekad stały się nieodłącznym elementem największych rajdów i wyścigów na świecie.

Jednocześnie są przykładem udanego wykorzystania doświadczeń sportowych w masowej produkcji opon, docenianym przez największe koncerny samochodowe.

 

Obchodząca w tym roku 40-stkę linia opon Advan, japońskiej marki Yokohama, właśnie święci triumfy na najtrudniejszych światowych torach umożliwiając uczestnikom, takim jak Yvan Muller, José María López czy Thed Bjork zaciętą walkę o tysięczne części sekundy. Jako wyłączny dystrybutor opon dla ekip wyścigowych WTCR (FIA World Touring Car Cup) w 2018 roku, Yokohama dostarczyła najnowsze ogumienie Advan, z ulepszonymi rozwiązaniami zwiększającymi szybkość i precyzję prowadzenia na mokrej nawierzchni.

1978: Narodziny marki

Początek tej historii sięga 1978 roku. Wówczas Yokohama, jako oficjalny sponsor Japan Racing of Champions, po raz pierwszy opracowała opony wyścigowe, według specjalistycznych wytycznych dla osiągnięcia najlepszych parametrów w warunkach szybkiej jazdy. W tym samym roku marka wprowadziła do produkcji pierwszy model opony o nazwie Advan HF. Opona zapewniała dobre prowadzenie i przyczepność przy niesprzyjającej pogodzie, zachowując równie dobre osiągi na suchej nawierzchni. Ta pierwsza w Japonii radialna opona sportowa, z zastosowaniem stalowego opasania osnowy, dała początek nowej serii ogumienia w portfolio japońskiego producenta. Oznaczenie, rozpoczynające się pierwszą literą alfabetu, podkreślało wiodący charakter sportowej linii. Nazwa – pochodząca od ang. advance – nawiązywała do nieustannego rozwoju marki, podkreślając jej technologiczne zaawansowanie.

Od kultowej Advan HF Type D...

Od początku linia opon Advan konstruowana była w oparciu o potrzeby motorsportu, stanowiącego doskonały obszar poznawczy tworzenia nowych rozwiązań. Yokohama stała się stałym wsparciem dla drużyn wyścigowych, rywalizujących we wszystkich kategoriach sportów motorowych w Japonii. Doświadczenia zebrane podczas wydarzeń, pozwoliły opracować nowy asymetryczny wzór bieżnika. Jego unikalna, w połowie gładka rzeźba stała się znakiem rozpoznawczym nowego modelu Advan HF Type D. Unikatowy wzór w połączeniu z wyjątkową wydajnością sprawiał, ze opona Advan HF Type D zyskała pozycję wiodącego produktu, stając się krokiem milowym w rozwoju marki.

 

Kolejne lata dostarczania zespołom startowym ogumienia dostosowanego do warunków każdego wyścigu, to dalszy rozwój technologii opon Yokohama na rzecz maksymalnych osiągów na suchym i mokrym torze. W sportowym świecie określenie “Yokohama na deszcz” stało się aforyzmem. Podczas All Japan Fuji 500 km 24 listopada 1985 r. w wyniku ulewnych opadów samochody traciły przyczepność i masowo wycofywały się z rywalizacji. Jadący z numerem 25. Advan Porsche w rekordowym tempie pokonał dystans na japońskich oponach, wygrywając wyścig.

 

Podobnie było w marcu 2009 r., podczas sezonu Super GT na torze Okayama w Japonii, gdy intensywny deszcz i opony Yokohama zadecydowały o wynikach rozgrywki. Obecnie ogumienie projektowane dla potrzeb motorsportu obejmuje specjalistyczne modele. Od opon Advan A005 – z gładkim bieżnikiem (slick) zaprojektowanym dla zapewnienia maksymalnej przyczepności i krótkiej drogi hamowania wyłącznie na suchej nawierzchni, przez opony wyścigowe z homologacją drogową Advan Neova AD08 (semi-slick), które dzięki odpowiedniej kombinacji związków mieszanki gumowej i konstrukcji bieżnika z bocznymi wzmocnieniami, zapewniają właściwą trakcję i wysoką wydajność na torze, po opony rajdowe Advan A053, przeznaczone do stosowania na różnej nawierzchni, typu asfalt, szuter, piasek – wykorzystywane przez zawodników Rajdowych Mistrzostw Europy – FIA ERC.

...po sportowe technologie dla każdego

Opracowane przez japońskich inżynierów wybrane rozwiązania znajdują zastosowanie w masowej produkcji opon z serii Advan. Legendarna opona Advan HF Type D, była pierwszym modelem, który trafił do masowej produkcji, po sukcesach na światowych torach wyścigowych, stając się fabrycznym wyposażaniem Porsche lat 70 i 80. Przykładem jednego z ostatnich i najbardziej docenionych na świecie modeli osobowych jest Advan Sport V105. Sportowa opona wykorzystuje m.in. technologię Matrix Body Ply, stworzoną w oparciu o doświadczenia związane z udziałem w wyścigach WTCC. Jej efektem jest zmniejszona podatność opony na ugięcia, zwiększająca siłę docisku i precyzję kierowania, zapewniająca lepszą sterowalność i wyczucie samochodu. Dzięki innowacyjnym składnikom mieszanki gumowej model wyróżnia najwyższa ocena przyczepności na mokrej nawierzchni – klasa A lub B. Spośród wszystkich opon Yokohama, model Advan Sport V105 cieszy się największym uznaniem koncernów samochodowych. Model jest pierwszym wyposażaniem pojazdów, takich jak Mercedes-Benz, BMW, Audi, Mazda czy Subaru.

 

Wysokie osiągi opon Advan doceniają producenci aut premium na całym świecie m.in. Porsche, Mercedes-AMG, Lexus, Lotus czy Tesla, wybierając opony z tej serii do fabrycznego montażu. Jak zapowiadają japońscy inżynierowie marka nie ustaje w udoskonalaniu technologii sportowych, rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa i komfortu, projektując kolejne innowacyjne opony w serii Advan.

 

Źródło: Yokohama

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).