Wymiana klocków hamulcowych w pojazdach użytkowych | MOTOFAKTOR

Wymiana klocków hamulcowych w pojazdach użytkowych

person Redakcja 3/04/2020

Firma TMD Friction opracowała listę porad dla mechaników obsługujących pojazdy użytkowe w celu sprawnej i poprawnej wymiany klocków hamulcowych.

Wskazówki oparto na przykładzie popularnego zacisku hamulcowego SB7000.

Odpowiednie wyposażenie

Przed rozpoczęciem wszelkich prac należy przygotować odpowiedni, sprawny i bezpieczny sprzęt oraz zapoznać się ze specjalnymi instrukcjami producenta układu hamulcowego. Wymianie klocków hamulcowych zawsze towarzyszy pył i brud, dlatego należy zastosować wszelkie środki ostrożności.

 

UWAGA! Podczas prac przy układzie hamulcowym zawsze należy korzystać ze środków ochrony indywidualnej i stosować bezpieczny podnośnik kolumnowy, a nie zwykły lewarek.

 

Największe ryzyko zanieczyszczenia pyłem występuje podczas demontażu klocków hamulcowych oraz podczas czyszczenia współpracujących elementów, przed montażem nowych klocków. Najskuteczniejszym sposobem jest oczyszczenie tych elementów w myjce chemicznej, co jednocześnie maksymalnie ogranicza uwalnianie się pyłu do powietrza.

Przed rozpoczęciem prac

Pierwszą operacją powinno być zabezpieczenie kół przez podłożenie klinów. Bardzo ważne jest zwolnienie hamulca serwisowego i postojowego, a także wszelkich innych hamulców pomocniczych. Ciśnienie w układzie hamulcowym powinno wynosić więcej niż 6,5 bara i w miarę możliwości należy podłączyć zewnętrzne źródło sprężonego powietrza w celu podtrzymania ciśnienia w układzie.

 

Ważne! Zawsze należy stosować się do wytycznych producenta pojazdu, a osoba zajmująca się obsługą układu hamulcowego powinna być w pełni przeszkolona.

 

Teraz można przystąpić do demontażu koła przy pomocy odpowiednich narzędzi.

Rozpoczęcie wymiany

Po zdjęciu koła widoczny jest zacisk hamulcowy. Jego pozycja może różnić się w zależności od konstrukcji osi lub pojazdu.

 

Operację rozpoczynamy od demontażu pałąka mocującego klocki hamulcowe. Przed wyciągnięciem sworznia i sprężyn mocujących klocki hamulcowe, należy w razie konieczności odłączyć przewody czujnika zużycia okładziny hamulcowej. Podczas demontażu sprężyn mocujących należy uważać, by klocki nie wypadły z zacisku hamulcowego.

 

Po odłączeniu przewodów, przy pomocy zaczepu, trzeba pociągnąć osłonę regulatora, uważając by adapter rozpieraka pozostał na swoim miejscu. Demontując osłonę regulatora nie wolno używać żadnych narzędzi, ponieważ może to spowodować uszkodzenie elementów uszczelniających.

 

Należy upewnić się, że zamontowany jest odpowiedni adapter rozpieraka. W przypadku problemów z regulacją, to właściwy adapter rozpieraka ulegnie uszkodzeniu, a nie wewnętrzne elementy zacisku hamulcowego. Na rynku dostępnych jest wiele nieoryginalnych adapterów, które nie działają poprawnie, co z kolei grozi drogim i niepotrzebnym uszkodzeniem elementów układu hamulcowego.

 

Obracając adapter rozpieraka oraz regulator w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara można teraz całkowicie cofnąć tłoczek oraz osłony gumowe. W trakcie tej operacji powinno być słyszalne głośne stuknięcie.

 

Teraz rozpoczynamy demontaż zewnętrznego klocka hamulcowego. Pociągając do siebie zacisk hamulcowy, a następnie odsuwając zacisk od siebie, można wyciągnąć wewnętrzny klocek hamulcowy.

Wymiana klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe wymienia się w komplecie na oś. Przed montażem zacisk powinien zostać dokładnie oczyszczony i skontrolowany pod kątem odpowiedniego pasowania klocków hamulcowych – zarówno po założeniu, jak i po dokręceniu wszystkich elementów. Czyszczenie przeprowadza się przy pomocy szczotki drucianej, pilnika do zacisków lub skrobaka, ale zawsze uważając, by nie uszkodzić klocków hamulcowych.

 

W zależności od pojazdu i obciążenia klocków hamulcowych należy zastosować odpowiedni smar do pokrycia punktów podparcia zacisków oraz powierzchni współpracujących. W TMD Friction zaleca się użycie smaru Cera Tec stworzonego na bazie oleju mineralnego. Nakładając preparat należy unikać zanieczyszczenia powierzchni ciernej klocków hamulcowych.

 

Przed aplikacją smaru trzeba oczyścić z korozji zacisk hamulcowy oraz sąsiadujące elementy. Nie powinno się nakładać zbyt dużej ilości smaru, ponieważ jego nadmiar będzie powodował gromadzenie zanieczyszczeń.

 

Przed montażem przesmarowanych klocków hamulcowych trzeba upewnić się, że wszystkie tłoczki są całkowicie cofnięte, obracając adapter rozpieraka w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Następnie odpychając od siebie zacisk, wsunąć wewnętrzny klocek hamulcowy, a gdy ten znajdzie się we właściwej pozycji, pociągnąć do siebie zacisk w celu zamontowania zewnętrznego klocka hamulcowego.

Po zamontowaniu klocków obracamy regulator z rozpierakiem w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara – tak by klocki hamulcowe zetknęły się z tarczą hamulcową. Następnie trzeba obrócić regulator w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara do momentu usłyszenia trzech kliknięć.

Zakończenie wymiany

Po zamontowaniu nowych klocków hamulcowych sprawdza się luz roboczy – zgodnie instrukcją serwisową producenta układu hamulcowego. Pomiaru wykonuje się za pomocą szczelinomierza. Luz powinien wynosić 0,6 – 1,2 mm.

 

Wartości mniejsze lub większe mogą być przyczyną problemów. Jeżeli luz roboczy jest za duży, istnieje ryzyko awarii układu hamulcowego. Natomiast zbyt mały luz grozi ryzykiem przegrzania, a w konsekwencji uszkodzeniem układu hamulcowego.

 

Jeżeli luz jest większy niż 1,2 mm, należy sprawdzić regulator zgodnie z instrukcją serwisową Knorr. Po wykonaniu pomiarów luzu można zamontować osłonę regulatora, sprężyny mocujące klocki hamulcowe, a następnie pałąk mocujący okładziny.

 

Na koniec, przy pomocy odpowiednich narzędzi montuje się koła, śruby powinny zostać dokręcone momentem zalecanym przez producenta pojazdu.

 

Źródło: TMD Friction

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).