Wymiana amortyzatorów zawsze parami | MOTOFAKTOR

Wymiana amortyzatorów zawsze parami

person Redakcja 26/09/2018

Porady ekspertów firmy Tenneco.

Poniższe procedury prawidłowej wymiany mogą zapobiec wystąpieniu niekorzystnych charakterystyk osiągów pojazdów i przedwczesnemu zużyciu komponentów.

 

Wiele rzeczy codziennego użytku wykazuje największą sprawność wtedy, gdy wymieniane są one parami. Tenneco, światowy producent amortyzatorów Monroe dodaje do tej listy amortyzatory i ostrzega, że wymiana pojedynczego amortyzatora lub kolumny może doprowadzić do wystąpienia niepożądanych problemów z osiągami i/lub niezawodnością pojazdu.

 

Amortyzatory, tak jak inne układy i komponenty pojazdu – wykonujące średnio 2 800 cykli pracy na kilometr – zużywają się wraz z upływem czasu. Ważne jest, by przy wymianie zużytego lub uszkodzonego amortyzatora, wymienić jego odpowiednik po drugiej stronie pojazdu w celu utrzymania zgodności osiągów i zapobieżenia przedwczesnemu zużyciu.

Amortyzatory mają bezpośredni wpływ na kilka kluczowych aspektów osiągów pojazdu takich jak droga hamowania, sterowalność, zdolność manewrowa i przyczepność opon do powierzchni drogi. Wymiana tylko pojedynczego zużytego lub uszkodzonego amortyzatora może mieć negatywny wpływ na te charakterystyki. Kluczowe znaczenie ma wymóg, by wykonawcy usług samochodowych zawsze wymieniali obydwa amortyzatory na pojedynczej osi w celu zapewnienia bezpiecznej i komfortowej jazdy dla swoich klientów. Oscar Oskarsson dyrektor ds. szkolenia w dziale części zamiennych Tenneco EMEA

 

Ponieważ nowy amortyzator nie doświadczył wewnętrznego zużycia, dopasowanie go w parze ze starym amortyzatorem może wywołać nierównomierne charakterystyki tłumienia drgań i spowodować, że nowy amortyzator zużyje się dużo szybciej niż jest to spodziewane, gdyż będzie on musiał pracować więcej w celu skompensowania zużycia starszego amortyzatora. W niektórych krajach różnica ta może być wystarczającym powodem by uniemożliwić pojazdowi przejście kontroli technicznych.

 

Zużyte i uszkodzone amortyzatory mogą mieć znaczący wpływ na komfort i bezpieczeństwo kierowcy, gdyż powodują one skoki i kołysanie się pojazdów oraz zwiększają drogę hamowania. Te i inne problemy mogą okazać się niebezpieczne na drodze. Z tego powodu, Tenneco i Monroe zalecają, by wykonawcy usług samochodowych sprawdzali amortyzatory pod kątem zużycia i uszkodzenia co 20 000 km oraz zawsze podczas okresowej kontroli pojazdu.

 

Podczas przeprowadzania kontroli pojazdu serwisanci powinni wypatrywać najczęstszych śladów zużycia lub uszkodzenia amortyzatorów i kolumn, uszkodzonych przegubów kulowych układu kierowniczego i zawieszenia, słabej sterowalności, wycieków płynu z obudowy amortyzatora lub kolumny, „wgłębionego” lub nierównego zużycia opon, nadmiernego „skakania” pojazdu oraz pochylania się i kołysania podczas zmiany pasa jazdy.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).