Wiosenna pielęgnacja samochodu | MOTOFAKTOR

Wiosenna pielęgnacja samochodu

person Adrian Januszkiewicz 25/03/2019

O tym jakie czynności pielęgnacyjne należy przeprowadzić przed sezonem opowiada trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz.

Samochód, pomimo że nie zapada w sen zimowy, potrzebuje po sezonie zimowym odświeżenia i wiosennej pielęgnacji. Auto odwdzięczy się wierną służbą właścicielowi i zawiezie go w dowolne miejsce bez awarii. Kajetan Kajetanowicz, zawodnik Lotos Rally Team, daje kilka rad dotyczących wiosennej pielęgnacji samochodu.

Pielęgnacje auta należy zacząć od mycia auta z zewnątrz oraz od zadbania o jego wnętrze. Ciepły wiosenny dzień to idealna okazja do przeprowadzenia takich prac. W słoneczny dzień warto wysuszyć tylną kanapę. Zimą poprzez buty nanosimy do auta sporo śniegu, a od tego powstaje wilgoć. Warto udać się o myjni bezdotykowej, aby umyć auto oraz spłukać sól z podwozia. Pamiętajmy o przepłukaniu podwozia oraz nadkoli. Szyby należy umyć nie tylko na zewnątrz, ale także od środka. Poprawi to widoczność podczas jazdy i pomoże usunąć osad sprzyjający osadzaniu się pary wodnej. Wnętrze samochodu należy odkurzyć oraz umyć kokpit. Elementy plastikowe zabezpieczamy odpowiednim preparatem. Kajetan Kajetanowicz kierowca rajdowy

 

Ważnym aspektem jest wymiana opon z zimowych na letnie. Są one lepiej dostosowane do pogody, mają inną mieszankę na wyższe temperatury i większą powierzchnię styku z jezdnią. Przed założeniem kół należy je umyć, a felgi nawoskować odpowiednią pastą. Dzięki temu brud i pył z hamulców będzie się na nich mniej osadzał.

 

Pamiętajmy, aby zmienić płyn do spryskiwaczy z zimowego na letni. Różni się on temperaturą zamarzania i jest on pozbawiony alkoholu, który przy wyższych temperaturach szybko odparowuje z szyby.

 

Warto też sprawdzić układ wydechowy i jego szczelność. Zapchany katalizator powoduje nie tylko spadek mocy, ale przede wszystkim zanieczyszcza środowisko. Katalizator najlepiej poddać kontroli w stacji wyposażonej w analizator spalin.

 

Płyn hamulcowy trzeba skontrolować na zawartość wody oraz temperaturę wrzenia. Jeśli zawartość wody w płynie wynosi więcej niż 3% w stosunku do objętości, to oznacza, że trzeba go wymienić na nowy, ponieważ zostaje obniżona skuteczność płynu hamulcowego, a to drastycznie zmniejsza nasze bezpieczeństwo podczas podróży.

Wiosenne pielęgnacje samochodu nie tylko poprawią wygląd naszego auta, ale także jego właściwości jezdne. Przeprowadzając prace pielęgnacyjne odpowiednio wcześnie będziemy mogli się cieszyć z wiosennych wycieczek dużo wcześniej, a jednocześnie zyskamy pewność, że samochód szczęśliwie dowiezie nas do celu. Kajetan Kajetanowicz

 

Źródło: Kajto.pl

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).