Więcej danych o pojazdach w CEPiK-u? | MOTOFAKTOR

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, które ma na celu zmiany dotyczące danych w bazie CEPIK.

Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia, jego celem jest rozszerzenie zakresu danych udostępnianych z centralnej ewidencji pojazdów w postaci elektronicznej zarówno w usłudze “Mój pojazd”, jak i w usłudze “Historia pojazdu” dla przeciwdziałania procederowi manipulowania wskazaniem drogomierza, a także ochrony potencjalnych nabywców pojazdów na rynku wtórnym. Za sprawą tego rozszerzenia w usłudze “Historia pojazdu” ma być m.in. też widoczna informacja czy dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) jest aktualnie zatrzymany. Reszta zmian ma być odpowiedzią w efekcie postulatów wpływających do Ministerstwa Cyfryzacji.

 

W zakresie danych udostępnianych właścicielom pojazdów o ich własnych pojazdach pojawią się m.in. te dotyczące wymiany drogomierza:

 

 • data i przyczyna wymiany drogomierza;
 • data dokonania odczytu wskazania drogomierza po wymianie;
 • wartość odczytu wskazania drogomierza pojazdu wraz z jednostką miary, a w
  przypadku braku możliwości odczytu rodzaj stwierdzonej nieprawidłowości;
 • wynik odczytu wskazania drogomierza;
 • data i godzina wprowadzenia danych;
 • numer dokumentu potwierdzającego dokonanie odczytu wskazania drogomierza;
 • kod rozpoznawczy stacji kontroli pojazdów;
 • informacja o wydaniu dokumentu potwierdzającego dokonanie odczytu wskazania
  drogomierza;
 • informacja o złożeniu oświadczenia, o którym mowa w art. 81b ust. 5 ustawy,

 

a także te zebrane podczas odczytu drogomierza w czasie kontroli, tj.:

 

 • data i godzina odczytu wskazania drogomierza;
 • wartość odczytu wskazania drogomierza w momencie kontroli wraz z jednostką miary a w przypadku braku możliwości odczytu rodzaj stwierdzonej nieprawidłowości
 • oznaczenie podmiotu dokonującego kontroli.

 

Podobnie sytuacja ma wyglądać w przypadku usługi “Historia pojazdu”, gdzie zmiana przewiduje rozszerzenie zakresu danych udostępnianych w niej, o informacje dotyczące wymiany drogomierza tj. o datę wymiany drogomierza, o datę oraz wartość odczytu wskazania drogomierza pojazdu wraz z jednostką miary, a w przypadku braku możliwości odczytu rodzaj stwierdzonej nieprawidłowości, wynik odczytu wskazania drogomierza, w przypadku odczytu po wymianie dokonywanego przez stację kontroli pojazdów. Oprócz tego ma się też pojawić data końca okresu ubezpieczenia – do tej pory w usłudze prezentowano wyłącznie informację o tym czy polisa OC jest aktualna.

 

Doprecyzowano także zakres danych dotyczący kradzieży – udostępnieniu podlegać będzie data zgłoszenia kradzieży, a także data zgłoszenia odnalezienia pojazdu lub zaprzestania jego poszukiwań. Przewiduje się również, udostępnienie informacji o rodzaju badania dodatkowego a także o szkodach istotnych – kategorii szkody istotnej oraz daty zdarzenia powodującego jej wystąpienie.

 

Ze szczegółami rozporządzenia można zapoznać się TUTAJ.

 

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).