Unoszenie pojazdu z zestawem nakładek podnośnika - rozwiązania febi bilstein | MOTOFAKTOR

Unoszenie pojazdu z zestawem nakładek podnośnika - rozwiązania febi bilstein

person Redakcja 5/11/2021

Marka febi bilstein w ramach serii "Protipps" od bilstein group opisuje procedurę unoszenia pojazdu przy pomocy zestawu nakładek podnośnika.

Procedura wykonywana jest na przykładzie pojazdów Tesla Model 3/S/X.

Uwaga!

W przypadku wymienionych wyżej modeli Tesli, podczas obsługi serwisowej wymagającej użycia podnośnika, pojazd należy podnosić w odpowiedni sposób, tak by uniknąć uszkodzenia wysokonapięciowego akumulatora zlokalizowanego pod samochodem.

 

Wszystkie wymienione wyżej modele Tesli mają specjalne punkty podparcia, które wymagają użycia zestawu adapterów febi 173025. Przed podniesieniem pojazdu adaptery muszą zostać wsunięte w przewidziane do tego celu otwory. Adaptery umożliwiają bezpieczne i skuteczne uniesienie pojazdu podnośnikiem hydraulicznym lub lewarkiem.

 

Uwaga: Nigdy nie należy podnosić samochodu z podłączonym kablem ładowarki, nawet gdy
ładowanie nie jest uruchomione. Nie należy również prowadzić prac przy niewłaściwie podniesionym
samochodzie.

 

Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić, czy pojazd jest wyposażony w zawieszenie pneumatyczne, które ulega automatycznemu samopoziomowaniu (nawet przy wyłączonym zasilaniu). Przed uniesieniem pojazdu układ ten należy wyłączyć uruchamiając Tryb Podnośnika (Jack Mode). Jeżeli zawieszenie pneumatyczne nie zostanie wyłączone, pojazd może próbować automatycznie
poziomować zawieszenie, co grozi uszkodzeniem samochodu.

Procedura podnoszenia Modelu S i X przy pomocy podnośnika podprogowego:

 

1. Ustawić pojazd na środku pomiędzy kolumnami podnośnika.

 

2. W celu uniknięcia uszkodzeń podczas unoszenia pojazdu na podnośniku lub lewarku należy uruchomić Tryb Podnośnika (Jack Mode) w celu wyłączenia samopoziomującego zawieszenia pneumatycznego.

 

Przy użyciu ekranu dotykowego zawieszenie ustawić w sposób następujący:

 

  • Ikony dotykowe > Zawieszenie (Suspension).
  • Wcisnąć pedał hamulca a następnie ikonę Bardzo Wysoko (Very High) w celu ustawienia maksymalnej wysokości zawieszenia.
  • Dotknąć Ikonę > Service > Tryb Podnośnika (Jack Mode) (w celu wyłączenia samopoziomowania).

 

3. Gdy Tryb Podnośnika jest aktywny, na desce rozdzielczej świeci się kontrolka oraz wyświetlany jest komunikat informujący o wyłączonym aktywnym zawieszeniu. W celu deaktywacji tego trybu należy ponownie dotknąć ikonę Tryb Podnośnika. Tryb Podnośnika automatycznie zostanie wyłączony, gdy samochód przekroczy prędkość 4,5 mph (7 km/h).

 

4. Zamknąć unoszone drzwi skrzydłowe (tylko Model X).

 

5. (Rys. 1) W samochodzie zlokalizować przewidziane do tego punkty podparcia (oznaczone żółtym kolorem). Usunąć ewentualne zanieczyszczenia i wsunąć adaptery 173025 (oznaczone kolorem zielonym). Ustawić ramiona podnośnika pod adapterami, co pozwoli uniknąć uszkodzeń w obszarze wysokonapięciowego akumulatora (oznaczone kolorem czerwonym).

 

6. Sprawdzić i dopasować wysokość oraz pozycję nakładek na ramionach podnośnika. Muszą być właściwe ustawione.

 

7. Przy pomocy drugiej osoby podnieść samochód, zwracając uwagę by nakładki na ramionach
podnośnika znajdowały się we właściwych pozycjach.

Procedura podnoszenia Modelu 3 przy pomocy podnośnika podprogowego:

 

1. Ustawić pojazd na środku pomiędzy kolumnami podnośnika.

 

2. (Rys. 2) W samochodzie zlokalizować przewidziane do tego punkty podparcia (oznaczone żółtym kolorem). Usunąć ewentualne zanieczyszczenia i wsunąć adaptery 173025 (oznaczone kolorem zielonym). Ustawić ramiona podnośnika pod adapterami, co pozwoli uniknąć uszkodzeń w obszarze wysokonapięciowego akumulatora (oznaczone kolorem czerwonym).

 

3. Sprawdzić i dopasować wysokość oraz pozycję nakładek na ramionach podnośnika. Muszą być właściwe ustawione.

 

4. Przy pomocy drugiej osoby podnieść samochód, zwracając uwagę na to, by nakładki na ramionach podnośnika znajdowały się we właściwych pozycjach.

 

Więcej informacji technicznych można znaleźć na stronie: partsfinder.bilsteingroup.com

 

Źródło: bilstein group

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).