Umowa BMW Group i Northvolt na dostawę ogniw akumulatorowych | MOTOFAKTOR

Umowa BMW Group i Northvolt na dostawę ogniw akumulatorowych

person Redakcja 20/07/2020

BMW Group podpisała ze szwedzką firmą Northvolt umowę na dostawę ogniw akumulatorowych o wartości 2 mld euro.

Ogniwa akumulatorowe będą produkowane w Europie w budowanej obecnie gigafabryce Northvolt w Skellefteå na północy Szwecji (fabryka seryjna Northvolt Ett) od 2024 roku. Decydujące znaczenie dla BMW Group miał fakt, że 100% energii potrzebnej do produkcji ogniw akumulatorowych będzie pozyskiwane przez Northvolt lokalnie w północnej Szwecji i wyłącznie z energii wiatrowej i wodnej.

Zrównoważony rozwój ma kluczowe znaczenie dla elektromobilności

BMW Group i Northvolt będą wspólnie pozyskiwać kobalt i lit — jako kluczowe surowce do produkcji ogniw — z kopalń, które spełniają wysokie standardy obu firm, dotyczące zrównoważonego rozwoju. Zapewnia to pełną przejrzystość pochodzenia surowców w dowolnym momencie. Bezwzględnym priorytetem jest przestrzeganie norm środowiskowych, poszanowanie praw człowieka i zmniejszenie śladu węglowego.

 

BMW Group i Northvolt dążą do realizacji celu, jakim jest zrównoważony łańcuch dostaw ogniw akumulatorowych w Europie poprzez wspólne konsorcjum technologiczne. Projekt ogniw nadających się do recyklingu jest stałym przedmiotem uwagi w całym procesie tworzenia ogniw akumulatorowych. W obliczu gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na ogniwa akumulatorowe kluczowym sposobem zamykania pętli obiegu surowców będzie recykling komponentów po zakończeniu ich cyklu życia i intensywne ponowne wykorzystywanie pozyskiwanych w ten sposób surowców.

Produkcja ogniw akumulatorowych

W miarę jak e-mobilność zyskuje coraz większą popularność, uwaga skupiona na redukcji emisji CO2 przesuwa się ku wartości dodanej, a w szczególności ku energochłonnej produkcji akumulatorów wysokonapięciowych, ponieważ nawet 40% emisji, za którą są odpowiedzialne w pełni elektryczne pojazdy, pochodzi z samej produkcji ogniw akumulatorowych. Jest to najważniejsza i bardzo skuteczna metoda redukcji emisji CO2 i na niej właśnie BMW Group koncentruje swoje wysiłki.

 

Jako lider w dziedzinie zrównoważonego rozwoju firma uzgodniła z producentami — CATL, Samsung SDI i Northvolt — że przy wytwarzaniu ogniw akumulatorowych piątej generacji dla BMW Group będą oni wykorzystywać wyłącznie energię ze źródeł ekologicznych.

 

BMW Group wcześnie dostrzegła potencjał i specjalistyczną wiedzę Northvolt: współpracę w zakresie produkcji ogniw akumulatorowych z firmą założoną w 2016 roku BMW Group nawiązała w połowie 2018 roku. Fundamentem tego działania był udział finansowy BMW Group w firmie. Z tego partnerstwa korzyści płyną dla obu stron: BMW Group wnosi wiedzę o akumulatorach zdobywaną przez ponad 15 lat, a Northvolt dzięki swojej fabryce w północnej Szwecji umożliwia masową produkcję.

 

W Monachium BMW Group prowadzi ośrodek kompetencji w zakresie ogniw akumulatorowych. Celem ośrodka jest rozwój technologii związanych z akumulatorami i wdrażanie ich do procesów produkcyjnych. Produkcja prototypów ogniw akumulatorowych umożliwia analizę i dogłębne poznanie specyfiki tworzenia wartości w tym obszarze.

 

BMW Group produkuje akumulatory we własnych zakładach w Dingolfing (Niemcy) i Spartanburgu (USA) oraz w zakładzie BBA w Shenyang (Chiny). BMW Group wytwarza również akumulatory w Tajlandii, współpracując z Dräxlmaier Group.

BMW Group jako pionier e-mobilności – aż 25 zelektryfikowanych modeli do 2023 roku

Do 2023 r. BMW Group planuje mieć aż 25 zelektryfikowanych modeli w swoim portfolio. Dzięki elastycznej architekturze pojazdów całkowicie elektrycznych, hybryd z napędem plug-in oraz modeli z silnikami spalinowymi firma może sprawnie reagować na zmieniające się warunki. Ponad połowa spośród planowanych 25 zelektryfikowanych modeli BMW Group będzie całkowicie elektryczna.

 

W okresie od 2019 do 2021 r. BMW Group zamierza podwoić sprzedaż pojazdów zelektryfikowanych i prognozuje ostrą krzywą wzrostu sprzedaży aż do 2025 r. Szacuje się, że globalna sprzedaż pojazdów zelektryfikowanych marki będzie rosnąć średnio o ponad 30 procent rok do roku. W Europie BMW również zakłada ambitną logikę wzrostu: do 2021 r. pojazdy zelektryfikowane powinny stanowić jedną czwartą naszej nowej floty, w 2025 r. – jedną trzecią, a w 2030 r. – aż połowę.

 

Jako pionier e-mobilności BMW Group jest jednym z głównych dostawców pojazdów zelektryfikowanych na rynku motoryzacyjnym. Do końca 2019 r. firma wypuściła na drogi już ponad pół miliona pojazdów całkowicie elektrycznych lub wyposażonych w napęd hybrydowy typu plug-in. Z kolei przed końcem 2021 r. BMW Group będzie mieć w ofercie aż pięć całkowicie elektrycznych pojazdów.

 

Oprócz BMW i3 w 2019 r. w zakładach w Oksfordzie rozpoczęto produkcję całkowicie elektrycznego MINI*. W 2020 roku dołączy do nich całkowicie elektryczne BMW iX3 produkowane w Shenyang (Chiny), a w 2021 r. model BMW iNEXT z zakładów w Dingolfing i produkowane w Monachium BMW i4.

 

Źródło: BMW Group

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).