Technologia Bosch na pokładzie Dallara Stradale | MOTOFAKTOR

Technologia Bosch na pokładzie Dallara Stradale

person Joanna Piszcz 2/11/2018

Najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa we włoskim samochodzie wyścigowym.

Włoski producent samochodów wyścigowych przedstawia swój pierwszy pojazd dopuszczony do ruchu drogowego – Dallara Stradale. Założyciel firmy, Giampaolo Dallara, realizuje w ten sposób długo pielęgnowane marzenie. Ten nowy samochód sportowy o mocy 400 KM i wadze zaledwie 855 kg gwarantuje czystą przyjemność z jazdy. Samo wsiadanie do pozbawionego drzwi dwumiejscowego pojazdu sprawia wrażenie wciskania się do środka bolidu Formuły 1. Firmy Dallara i Bosch połączyły siły w celu opracowania kluczowych systemów bezpieczeństwa i sterowania silnikiem, potrzebnych do zapanowania nad tym ekstremalnie sportowym samochodem na drodze i torze wyścigowym.

 

Na stworzenie pierwszego ulicznego samochodu sportowego firma Dallara potrzebowała niespełna 3 lata. W zakresie oprogramowania i sprzętu włoska firma skorzystała z pomocy Bosch Engineering. Zaprojektowanie samochodu przeznaczonego do wyścigów z dopuszczeniem do ruchu drogowego, a jednocześnie rozwijającego maksymalną moc przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa stanowiło duże wyzwanie dla obu zespołów. Software i hardware dla jednostki sterującej silnika musiały być dostosowane do wyjątkowo lekkiej konstrukcji samochodu i jego nietypowej architektury. Silnik benzynowy jest wyposażony w filtr cząstek stałych, a mimo to rozwija stale pełną moc. Jest to możliwe dzięki specjalnym strategiom sterowania silnikiem oraz zaawansowanemu osprzętowi w połączeniu z efektywnym układem bezpośredniego wtrysku.

 

Dallara Stradale jest wyposażony w elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESP 9.1 Bosch. System ten został opracowany w celu zapewnienia kierowcom doskonałej kontroli nad pojazdem nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach jazdy, na przykład na torze wyścigowym. Wyposażony w specjalny system czujników, ESP zapewnia kontrolę stabilności Stradale, pomimo dużej dynamiki jazdy (z przyspieszeniem poprzecznym przekraczającym 2 g). ESP został skalibrowany tak, aby wykluczyć wszelkie niepożądane interwencje systemu. Dzięki temu pozwala kierowcom cieszyć się sportowym charakterem auta bez uszczerbku dla bezpieczeństwa i obawy utraty stabilności.

 

Bosch Engineering był od początku do końca zaangażowany w projekt, wspierając Dallara w kompleksowym doradztwie i usługach, począwszy od badań poprzez jazdy próbne, aż po kompleksowy rozwój pojazdu.

 

Źródło: Bosch

user photo

Autor

Joanna Piszcz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).