Symulator konstrukcji opon Pirelli | MOTOFAKTOR

Symulator konstrukcji opon Pirelli

person Adrian Januszkiewicz 20/02/2020

Nowy symulator ma stanowić najnowszą odsłonę dalekosiężnej strategii digitalizacji firmy Pirelli.

Nowy symulator Pirelli, który niedawno zadebiutował w renomowanym oddziale firmy zajmującym się badaniami i rozwojem w Mediolanie, ma przyspieszyć cykl projektowania i testowania opon. Pozwoli to na skrócenie czasu realizacji i dalsze zacieśnianie współpracy między włoską firmą oponiarską a najbardziej znanymi producentami pojazdów z segmentu premium na świecie.

 

Dzięki tej nowoczesnej technologii średni czas opracowywania nowych opon ma zostać skrócony o 30%, za sprawą szybszej oceny wirtualnych prototypów produkowanych dla różnych modeli samochodów. Nowy symulator ma umożliwiać szybsze dostosowywanie różnych parametrów programistycznych, co ma prowadzić do błyskawicznej wymiany informacji cyfrowych między Pirelli a światowymi producentami samochodów.

 

W porównaniu z tradycyjnymi metodami produkcyjnymi, symulator ma pozwalać na szybkie zaprogramowanie wirtualnego modelu dowolnego samochodu – dostarczonego przez producenta lub opracowywanego wewnętrznie. Co więcej, wspólne prace projektowe i rozwojowe można również przeprowadzić na symulatorze producenta. Oznacza to, że czas opracowywania opon będzie idealnie dopasowany do czasu opracowywania nowego modelu samochodu, który obecnie jest coraz krótszy.

 

Ponadto przeniesienie jak największej ilości prac projektowych do przestrzeni wirtualnej pozwala na zmniejszenie liczby fizycznie wykonanych prototypów, zgodnie z filozofią firmy Pirelli związanej z zrównoważonym rozwojem korzystnym dla środowiska.

Technologia z Formuły 1 wkracza na drogi

Zaawansowane symulacje są używane od ponad 10 lat w projektowaniu i rozwoju opon Formuły 1 i innych opon do sportów motorowych. Teraz ta technologia, w połączeniu z bogatym doświadczeniem działu badań i rozwoju Pirelli, jest również stosowana w opracowywaniu opon
z homologacją drogową.

 

Symulator jest produktem IV klasy i składa się z okrągłego 210-stopniowego ekranu panoramicznego o średnicy 7,5 metra, który wizualnie odtwarza szeroki zakres różnych warunków jazdy, dróg i torów. Sercem systemu jest samochód statyczny wyposażony w aktywne technologie, pozwalające odtworzyć wrażenia, które towarzyszą kierowcy w trakcie jazdy prawdziwym samochodem: przez siedzenia, kierownicę, pasy bezpieczeństwa i zróżnicowane układy wibracyjne, które precyzyjnie odwzorowują ruchy zawieszenia i układu napędowego.

 

Cały proces jest koordynowany przez sterownię, gdzie można zaprogramować symulator w celu odtworzenia różnych specyfikacji technicznych danej opony lub samochodu. Wyniki są starannie rejestrowane poprzez pomiar interakcji pomiędzy oponą i “drogą”, a także wszystkie inne parametry istotne dla zachowania opony. Można je następnie dodać do subiektywnych wrażeń odczuwanych przez “kierowcę” podczas testu.

 

Istotne prace przeprowadzone na tym symulatorze można zintegrować z projektem symulatora dynamicznego (zaprojektowanym do odtwarzania przyspieszeń bocznych i wzdłużnych, a także rotacji), który zostanie zainstalowany w Politecnico di Milano. Pirelli może pochwalić się długą współpracą z tą instytucją. Przeprowadzane są tu testy uzupełniające dla wszystkich działań rozwojowych prowadzonych przez firmę we własnym centrum badawczo-rozwojowym
w Mediolanie.

 

Źródło: Pirelli

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).