SUV-y coraz popularniejsze na rynku wtórnym – analiza autobaza.pl | MOTOFAKTOR

SUV-y coraz popularniejsze na rynku wtórnym - analiza autobaza.pl

person Redakcja 25/11/2022

Dane serwisu autobaza.pl wskazują, że w ostatnich latach na rynku aut używanych SUV-y zyskały na popularności. Czy zdetronizują kombi?

 

 

Przez wiele lat kombi było najchętniej wybieranym typem auta w Polsce. Określenie to jest skrótem od słowa Kombinationsfahrzeug – co oznacza pojazd łączący eleganckiego sedana z praktycznym samochodem dostawczym. Tego typu samochody były popularne, ponieważ spełniały wymagania szerokiej grupy użytkowników, od rodzin z małymi dziećmi, przez drobnych przedsiębiorców po sportowców. Z czasem pojawiły się auta typu sports tourers łączące styl, elegancję, cechy sportowe oraz praktyczność. Dzięki temu długo utrzymywały się w czołówce najchętniej kupowanych aut w Polsce. Od niedawna szala popularności przechyla się jednak na stronę SUV-ów i crossoverów.

Wykładniczy wzrost zainteresowania SUV-ami

Raport serwisu autobaza.pl nie pozostawia wątpliwości – w 2022 roku SUV-y są najchętniej kupowanymi autami z drugiej ręki. Udział w rynku samochodów z tego typu nadwoziem osiągnął blisko 24%, co stanowi wzrost aż o 44% w stosunku do 2019 r. Z raportu wynika także, że jest to jedyny typ pojazdów, który w ciągu ostatnich trzech lat wykładniczo zyskiwał na popularności.

SUV-y stają się coraz bardziej popularne, ponieważ odpowiadają na różne potrzeby kierowców. Świetnie sprawdzają się zarówno w mieście, gdzie bez problemu pokonują progi zwalniające czy dziurawe drogi, jak i w terenie. Ponadto zazwyczaj oferują pasażerom dużo więcej miejsca niż typowe auta miejskie, nie ograniczając przy tym pojemności bagażnika. Tego typu pojazdy gwarantują też lepsze pole widzenia za kierownicą oraz – przez swoje podniesione zawieszenie – większą wygodę wsiadania i wysiadania – wyjaśnia Natalia Sokołowska, ekspert autobaza.pl.

 

Popularność SUV-ów widać nie tylko po liczbie kupowanych tego typu pojazdów, ale również po decyzjach największych producentów. Marki kojarzone dotychczas wyłącznie z samochodami sportowymi, jak np. Lamborghini, Maserati czy Porsche rozszerzają swoją ofertę o tego typu modele. Duże zainteresowanie SUV-ami sprawiło, że nawet Ferrari, które do tej pory twierdziło, że nie będzie produkować aut w tym segmencie, właśnie zaprezentowało swój nowy model Purosangue – który jest SUV-em właśnie.

Najpopularniejsze modele aut w Polsce w 2022 r.

Od kilku lat niekwestionowanym liderem na rynku aut używanych jest Nissan Qashqai. Wskaźniki sprzedaży tego modelu utrzymują się na wysokim poziomie od czasu pojawienia się pierwszej generacji w 2006 r.

 

Kolejnym niezwykle popularnym SUV-em jest Kia Sportage, która ma szansę zostać faworytem. Według raportu IBMR SAMAR od początku br. zarejestrowano ponad 10 000 nowych aut tego modelu, co plasuje go na trzecim miejscu w rankingu aut osobowych.

 

Ostatnim modelem na podium jest Ford Kuga, który z roku na rok zyskuje na popularności, w przeciwieństwie do Qashqai-a, który w tym roku – choć wciąż najpopularniejszy – odnotował spadek zainteresowania w stosunku do roku ubiegłego.

 

Zmiany na rynku motoryzacyjnym widać gołym okiem. Jeszcze rok temu największym zainteresowaniem cieszyły się samochody z segmentu kombi. Aktualnie SUV-y są najczęściej wyszukiwanymi typami aut na aukcjach ogłoszeniowych. Cieszą się popularnością ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie oraz poczucie bezpieczeństwa, jakie daje wysokie zawieszenie. Ponadto, mimo swoich gabarytów często oferują zużycie paliwa nie większe niż przeciętne auto miejskie. Jak widać, również producenci odpowiadają na zmiany wyborów klientów, poszerzając swoją ofertę o modele typu SUV czy crossover – podsumowuje Marek Trofimiuk, ekspert autobaza.pl.

 

Źródło: Autoiso

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).